Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (77) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Povijest, there and back again...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Eruanna Greenleaf
Posted: Nov 8 2008, 11:47 PM 970215

Death from above

Group: Members
Member No.: 962

Daklem, veliki.gif moj prvi topic wub.gif i to o meni omiljenoj stvari wub.gif . Za uvod, quotat cu post druga Elrosa, postovanja radi a i zato sto je on stvarno lijepo napravio uvodni post sleep.gif .
QUOTE (Elros @ Nov 24 2004, 11:03 AM)
Evo, dobio sam dopustenje - sretan kao nikada prije  jumpy.gif

Ovako - ovo ce biti topic prvenstveno za razne price oko povijesti - ovdje postajte sve oko povijesti sto drugdje ne mozete.
Sta god vam treba, pitajte - neki od dezurnih povjesnicara ce, nadam se, nastojati odgovoriti.

Drugi dio ovog topica se sastoji u tome sto je meni predmet Povijest zanimljiv zbog toga sto sam u osnovnoj skoli (peti razred samo, nazalost), ali kasnije i u srednjoj, imao zakon profesore koji su nam znali prezentirati svoje znanje na zanimljiv nacin.
Takodjer, nisu trazili bubanje godina i podataka, vec su voljeli kada bismo mi znali na ispitivanju ispricati ono sto su nam oni pricali na predavanju - te kada bismo, mozda, znali i nesto komentirati.

Posto sam ja student povijesti, a volio bih nakon faksa to i predavati u skolama, zanima me:
- nacin predavanja povijesti koji se vama svidio/svidja
- price u povijesti koje su se vama svidjele, a nema ih u redovnim udzbenicima
- te sto vam se ne svidja u povijesti

Normalne rasprave u povijesti postajte klasicno, ali da bi se vidjele, teme iz NASTAVE POVIJESTI postajte ljubicastom bojom.

veliki.gif pozdrav svima koji vole povijest, ali i onima koji to jos nisu svjesni  lukavi.gif
bye.gif

Eto, promjenih boju... Sto bi se jos moglo reci? Nemojte pustati topic da umire bez da itko posta u njemu, nemojte offtopicarit jer tako ubijate jadni topic, nemojte se previse zezat jer ce topic biti tuzan no.gif .
Zelim vam ugodno postanje i nadam se da nam svima biti zanimljivo u ovom topicu...
Evo, za pocetak, mene zanima zna li netko nesto o Komodu? Zadnjih par tjedana me poceo interesirati ali nesto slabo podataka imam pa onda... Navali narode... wub.gif Naravno, ako se nekom ne prica o Komodu, neka predlozi neku temu i zabava ce poceti

Aislinn
Posted: Nov 8 2008, 11:48 PM 970217

Aut Caesar Aut Nihil

Member No.: 1816

komodu u smislu cara Comodusa kojeg je glumio joaquin phoenix u gladijatoru? unsure.gif

Anduril Ulair
Posted: Nov 8 2008, 11:48 PM 970218

Le Chef

Member No.: 110

maknite brojeve iz naziva topica cry.gif

to unistava sam topic, IMHO...

samo brblj i eventualno status jos trebaju zadrzati broj...

za ostalke topice je to nebitno cry.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Nov 8 2008, 11:58 PM 970226

Death from above

QUOTE (Aislinn @ Nov 8 2008, 11:47 PM)
komodu u smislu cara Comodusa kojeg je glumio joaquin phoenix u gladijatoru? unsure.gif

Cccc teta Ešljinka, tako ti to... Nda, nije zbog toga iako mi se svidja cika Komod u filmu wub.gif
Iskreno, jako malo znam o Komodu. Stvarno mi je zanimljivo kako su mu braca, vjerovatno slucajno lukavi.gif umrla i on je dosao na prijestolje...
Tko su Marcomanni? Ne sjecam se toga iz povijesti unsure.gif

saruman
Posted: Nov 9 2008, 12:01 AM 970229

The wizard

Member No.: 130

Nije da zafrkavam, stvarno me zanima: ima li kakve veze car Komodus sa komodom kao vrstom namještaja. puzzled.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Nov 9 2008, 12:07 AM 970237

Death from above

Pojma nemam...
Ah, evo sto wiki kaze: The word commode comes from the French word for "convenient" or "suitable".

Aislinn
Posted: Nov 9 2008, 12:10 AM 970238

Aut Caesar Aut Nihil

QUOTE (Eruanna Greenleaf @ Nov 9 2008, 12:06 AM)
Pojma nemam...
Ah, evo sto wiki kaze: The word commode comes from the French word for "convenient" or "suitable".

koja dolazi iz latinskog commodiosus te znači isto. može biti osnova imena tipa nomen est omen-prikladan, nije li to prikladno ime? eureka.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Nov 9 2008, 12:11 AM 970240

Death from above

Istinu zborish, ali wizzie boy je pitao da li to ima veze s Komodom... Ja sam to shvatila na nacin tipa - jel Komod mozda dao ime komodi ili tako nesto... Vjerovatno se varam... rolleyes.gif

Aislinn
Posted: Nov 9 2008, 12:14 AM 970241

Aut Caesar Aut Nihil

pa može biti da je commodiosus kao prikladan, komotan, prostoran bio osnova i za ime i za naziv komode conf44.gif sad je li ga baš komodus krstio (naziv komode) ne znam unsure.gif

jel postojala komoda prije rima? eureka.gif

Valarauco ramainen
Posted: Nov 9 2008, 12:24 AM 970245

Far over Misty Mountains cold, to dungeons deep and caverns old

Group: Admin
Member No.: 8

a Komodo gušter?
prikladan i prostoran? roflmao.gif

Nessa
Posted: Nov 9 2008, 01:10 PM 970345

Have coffe - Will travel

Member No.: 341

Ovaj imam jedno pitanje: Možete li mi preporučit koje bi mi knjige bile najbolje za učenje povijesti od 17. stoljeća pa naovamo? Idem učit u knjižnicu sutra, a ima veliki.gif knjiga pa ako netko ima preporuku dobro bi mi došlo yes.gif Iako se knjižničarka oduševila mojim pitanjem i ponudila mi veliki.gif knjiga, ali ja bi za početak ipak išla s nekim razumnim brojem sleep.gif E da i nešto tj. neku knjigu koja se bavi Tokugawa shogunatom ili japanskom poviješću u tom periodu bi bilo pregenijalno

saruman
Posted: Nov 9 2008, 01:12 PM 970346

The wizard

Member No.: 130

Eh, vidio sam u Jutarnjem da je onaj tip Goldstein napisao povijest hrvatske od 1918 do zaboravio sam do kada... mellow.gif Što mislite isplati li se to kupiti, meni fakat zanima, povijest iz relativno nepristranog pogleda. eureka.gif

Ingwë
Posted: Nov 10 2008, 04:07 PM 970666

Fristajlo

Member No.: 497

Ma što se ovo dogodi s topicom, pa gdje sve nestade bigsadeyes.gif ..

@Saruman

Ja sam dosad čitao samo jednu njegovu knjigu o hrvatskom srednjovjekovlju i moram reći da mi se zbilja svidio nov, svjež i zanimljiv pristup.
Savjetujem ti da tu novu knigu najprije pročitaš, pa ćeš bolje znati isplati li je se kupiti.
Ivo Goldstein je jedan od boljih stručnjaka za 20. st. i hrvatsku povijest 20. st. ,iako je on doduše i najviše raklamiran od strane naših medija tongue.gif .

Ono što je svojedobno bio Goldstein, sad je jedan mladi profesor sa zagrebačkog filozofskog fakulteta od kojeg su mediji napravili eksperta za hrvatsku povijest od paleolitika pa do danas rolleyes.gif rofl.gif

klukus
Posted: Dec 1 2008, 08:09 PM 976592

Ranger of the North

Member No.: 1628

QUOTE (saruman @ Nov 9 2008, 01:12 PM)
... mellow.gif ...meni fakat zanima, povijest iz relativno nepristranog pogleda.  eureka.gif

Kao i Ingwe, pročitao sam knjigu od I.G. "Hrvatski rani srednji vijek" i meni je bila odlična... ovu novu nisam čitao, a kada mi se ukaže prigoda, jednom, vjerojatno hoću... ima ovdje ( na forumu ) i stvarnih povjesničara i poznavatelja povijesti koji su možda pozvaniji suditi, ali je po meni I.G. pozitivac, realan lik... što se naravno, ne može ocjenjivati sammo po jednoj pročitanoj knjizi... conf44.gif no, do sada si vjerojatno kupio knjigu i počeo čitati, pa ... iznesi utiske... obzirom se radi o povijesnoj knjizi, mislim da se neće nitko buniti ako to bude i u ovom topicu crazy.gif

freya
Posted: Dec 5 2008, 11:59 PM 977561

no title today

Member No.: 361

QUOTE (saruman @ Nov 9 2008, 12:00 AM)
Nije da zafrkavam, stvarno me zanima: ima li kakve veze car Komodus sa komodom kao vrstom namještaja.  puzzled.gif

Nema! biggrin.gif

koja dolazi iz latinskog commodiosus te znači isto.

Komod je bio Comodus, a ne comodiosus.

Edited by freya - Dec 6 2008, 12:00 AM

1142 replies since Nov 8 2008, 11:47 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (77) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Ostalo