Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (171) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
testovi, ispiti, zadaće, mature, diplomski 7, does the suffering ever end? :drama:
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Milica Laegrandir
Posted: Jun 5 2010, 02:14 AM 1108641

Tuljčica

Group: Members
Member No.: 2008

Sedmi (sedmica bigsadeyes.gif moj fejvrit nambr bigsadeyes.gif eto nove teme za sve studente i ljubitelje numerologije, astrologije, astronomije crazy.gif ) put otvara se topic koji služi lečenju svih glavobolja, frustracija, stresova, čireva, slabog varenja, … a sve uzrokovano profesoricom hemije koja ima Hitlerove metode veliki.gif ili profesoricom književnosti koja se ponaša kao da je prokleti Platon himself veliki.gif ili profesorom fizičkog vaspitanja koji je umislio da je glavom i bradom služio kao model za Bacača Diska veliki.gif
Ovo je topic za sve kuknjave, cendranja, napade panike… veliki.gif i takodje za sve pohvale, prpošenja, skakanja od sreće, napade euforije i presrećnog vrištanja kada budete bili primljeni na faks koji želite ili konačno položite ispit koji ste spremali dva meseca (ili padali šest puta pa je sedmi ekšli bio srećni jumpy.gif ) ili vam ona koza konačno vrati seminarski bez daljih primedbi ili . . . (dramska pauza) ili…. Diplomirate? wow.gif
Ovde razmenjujte iskustva iz škole, vezana za profesore, ispite, domaće zadatke, kolokvijume, seminarske, apsolventske i maturske strahove, razne skripte i ostala (ne)dozvoljena pomagala crazy.gif
Spam je dozvoljen samo ako ste iz kontrolnog dobili keca sleep.gif ili ste (minimum) drugi put pali ispit za koji ste apsolutno ubedjeni da ste ga znali bolje i od samog profe (mislim, daj, čoveče, imaš li ti mozga iza tih pepeljara od cviksa da me obaraš na takvu glupost? luuuud.gif )
lookaround.gif

Nda, a evo malo o Kroacijskim faksevima za sve buduće večite studente ( drama.gif )

VEX, o FER-u

Evo, reciklirat cu jedan svoj "advice tekst" o FER-u

Pa evo, s obzirom da sam ja vec 6 godina tamo, imam stosta za reci biggrin.gif

Sto se prijemnog tice - postoji knjiga sa prijemnima sa prethodnih godina (Matko Fizic - prijemni ispiti za elektrotehnicke fakultete, tako nekako se zove) koja je sve sto ti treba za izvjezbati. Uz odlican uspjeh u srednjoj, i 50% rijesenog prijamnog, upadas bez placanja bez problema. Prijamni traje 3 sata, 40 pitanja (24 iz matematike i 16 iz fizike).

Sto se organizacije tice... Ne znam da li znas, ali prije 2 godine je uveden bolonjski sustav na FER (zove se FER-2). Sad, oko njega jos uvijek postoje brojne poteskoce, s obzirom da se jos uvijek predaje i stari sustav (FER-1, po kojem ja studiram). Nastava po FER-2 je organizirana tako da u principu imas 4 sata dnevno (izmjenjuje se nastava ujutro i popodne). Novi sustav je prakticki kao nastavak srednje skole biggrin.gif Imas dva tjedna u semestru kad se pisu kontrolne zadace, i to svaki dan iz jednog predmeta. Svi predmeti (zasad) traju jedan semestar, i koliko znam svaki od njih polazes preko 2 kolokvija i 1 zavrsnog ispita (malo veci kolokvij). Nema vise klasicnih rokova po FER-2, dakle ako ne polozis ovako kroz godinu, moras upisati predmet ponovo iduce godine (odnosno, padas godinu efektivno). Takodjer je i gradivo puno olaksano u odnosu na FER-1, buduci da je satnica puno manja (20 sati tjedno, naspram nekadasnjih 30 sati tjedno). Novi sustav nagradjuje kontinuirano ucenje biggrin.gif Nakon 6 semestara, iliti 3 godine, postajes bakalaureus struke (nema vise dipl.ing), nakon jos 2 godine si magistar, a nakon jos 3 doktor.

Fakultet je uistinu jako dobro organiziran i profesori su vise-manje korektni. Faks JE tezak, no novi sustav ga je uvelike olaksao. A sto se "muskog faksa" tice, to je nekad bilo istina, sad vise nije biggrin.gif Mislim da se upisalo oko 25% brucosica prosle godine biggrin.gif Prije je taj postotak bio negdje oko 5%.

NESSA, o KTF-u

Kako sada stvari stoje, a izgleda da će tako stajati i u buduce na Kemijsko Tehnološkom Fakultetu u Splitu nema prijemnih ispita. Na temelju opceg uspjeha u srednjoj školi dodjeljuju se bodovi za ocjene. Više o bodovnom sustavu za prijemne možete naci na http://www.ktf-split.hr/ (linkaj ga i napiši -stranicama fakulteta- ) kliknite na Upisi i sve bitne informacije su vam tu.
Što se tice samog sustava studiranja KTF je zajedno s ostalim fakultetima prešao na Bolognski sustav koji je po mom dosadašnjem iskustvu studentima puno olakšao, a što se tice profesora nisam baš sigurna koliko je njima lakše :-)))) Na samom fakultetu postoji sveucilišni i strucni studiji. Sa sveucilišnog studija se mogu odabrati smjerovi Kemijska tehnologija i (čista) Kemija; dok se sa strucnog studija mogu odabrati smjerovi Prehrambena tehnologija (za sad po osobnim potrebama) i Kemijska tehnologija i materijali.
Što se tice same prve godine studiranja predmeti koji svi studenti sveucilišnog studija imaju su: Matematika I i II, Fizika I i II, Opca kemija I, Anorganska kemija I (s malim varijacijama između smjerova), Informatika (prvi semestar) i Analiticka kemija I (drugi semestar) i još po jedan dodatni predmet ovisno o smjeru. Raspored na fakultetu zna biti dosta naporan jer skoro iz svih predmeta imamo vježbe ili praktikume. Vježbe iz kemijskih predmeta do preseljenja fakulteta u kampus na Visokoj se održavaju u laboratoriju u Kaštel Sucurcu koji se nalazi na pola sata do 45 minuta vožnje autobusom # 37 od Splita. Zna se dogodit da studenti imaju vježbe 2 puta tjedno u prvoj godini, a koliko čujem sad u drugoj neki imaju i po 4 puta tjedno – što nije bio slucaj po starom sistemu. Tako da će te nekad biti na faxu od 8 do 20. Što se tice samog laboratorijskog rada ne morate se plašit ako nikad u životu niste krocili nogom tamo, studenti su podijeljeni u male grupe i svaka grupa ima demonstratore u laboratoriju, kao i asistenta koji vodi vježbe i laboranticu. Asistenti su mladi, susretljivi su kada treba nešto pomoci; kao i demonstratori (studenti s više godine).
Profesori su također jako srdacni, voljni su objasniti sve što vas zanima – postoje termini konzultacija u kojima možete pitati sve što vam nije jasno. Također će neki od njih (iz kemijskih predmeta pogotovu) na predavanju pojasniti sve nejasnoce ukoliko ih imate. Stoga preporuka za sve studente, bez obzira na fax, dižite ruke i pitajte što vam nije jasno. [Digresijica: posebna pohvala ide profesoru Brinicu (predaje OAK – Opcu i anorgansku kemiju) koji s vremena na vrijeme na predavanju napravi malu diskusiju o tome kako iz kemijskih sredstava koje koristimo u kuci napraviti neki vrijedan spoj. Dobivanje rajskog plina (dušik(I)oksid) je posebno zabavna tema. yes.gif
Jedan od definitivno najtežih predmeta na ovom fakultetu je matematika, kao i na bilo kojem drugom tehnološkom fakultetu kojeg upišete, pa vam preporucujem da dosta radite na matematici – pogotovo ako vam ne ide baš dobro, jer će te kasnije u inženjerskim predmetima imati dosta zahtjevnih matematickih operacija koje će te morati rješavati. No ne brini te se, nije tako strašno, primijenjena matematika tj. matematika koju mi kemicari upotrebljavamo na kraju u struci, je puno lakša nego ona što će te ju slušati na predavanju. A ako znate matematiku, bez puno problema će te proci i fiziku yes.gif
I vježbe isto ulaze u ocjenu, tj. mogu vam podignut konacnu ocjenu pa se potrudite imat što bolje ocjene iz vježbi.
I da na kraju: prosjek na kraju godine je bitan, pogotovo ako želite i dalje ostati u znanosti yes.gif

Eto nadam se da sam sve pokrila thud.gif

SHOLKY, o PMF-u

Daklem, PMF - fizika

Naravno sve informacije o upisu su vam na stranicama fakulteta, imate i forum ako vam nesto nije jasno, a ako ne mozete naci stranice i/ili forum, niste materijal za pmf tongue.gif
Prijemni - prilicno lagan, dvadesetak zadataka iz matematike, desetak iz fizike, recimo malo tezi od prosjecnog zadatka iz nekog podrucja na testu iz matematike u nekakvoj gimnaziji. Opet, ako to ne mozete rijesit, ... tongue.gif

Tezina upada na faks - do sada bi recimo tristotinjak ljudi doslo na prijemni, prvih stotinjak bi otislo na inzenjerski (sada istrazivacki) smjer, a ostali bi se rasporedili na profesorske.
Prosle godine je samo sedamdesetak ljudi upisalo istrazivacki smjer, zasto pojma nemam, ali mislim da je to bila samo iznimka.
Uglavnom lakse je upasti tu nego recimo na FER, ali ipak treba i nesto radit za taj prijemni, a i nesto talenta dobro dode (ako niste u srednjoj obozavali matematiku/fiziku, bye.gif )

Tezina samog faksa - bonk.gif luuuud.gif silly.gif huh.gif dry.gif
Barem istrazivacki smjer. Profesorski su nesto laksi, ali su i oni prrrrrilicno teski. Tesko je (ili nemoguce) usporedivat razlicite fakultete po tezini, ali jednom kad je to pokusano ispalo je da su najtezi medicina, farmacija i fizika.
S tim da se prva dva zasnivaju na strebanju, a na fizici strebanja ima manje nego u srednjoj skoli, dakle jako malo.
Ipak, nemojte da vas ovo obeshrabri, po mom iskustvu ako ste u srednjoj bili dobri u matematici/fizici, moguce je davati sve ispite u roku uz recimo sat vremena rada dnevno.
Problem je sto je vecina ljudi tu prolazila kroz srednju sa 0 minuta rada dnevno, pa misle da ce i tu tako, i onda nastaju problemi mellow.gif
Da, i morate podosta cesto biti na faksu prakticki cijeli dan, iako vecina predavanja nije obavezna.
Sto je jos jedan problem, s obzirom na blizinu racunalne ucionice, i vasu ovisnost o boardu (ipak ovo citate : )

Mogucnost zaposljavanja nakon faksa - 5+ :smoking:

Koliko ja znam, nema nikoga na zavodu za zaposljavanje sa zavrsenom fizikom. Sa profesorskim smjerom se jos i nade netko, ali sa istrazivackim/inzenjerskim nitko.
Vecina ljudi nakon faksa pocne sa nekakvim znanstvenim radom na faksu/institutu za fiziku/institutu Ruder Boskovic, za nekakvih 5-7 tisuca kn, a onda im nakon nekog vremena to dosadi i otidu u neku banku radit cistu statistiku/matematiku za 20tak tisuca kn pocetne place silly.gif
Oni najbolji otidu u CERN (ako ne znate sto je to, opet, bye bye bye.gif
Prilagodba na bolonju nije bas najbolje pocela, uglavnom zato sto je faks ipak jako mal, pa profesori/referada mogu radit sto im padne na pamet bez ikakvih posljedica. Tako je generacija prije bolonje na fizici ostala jedna od rijetkih u drzavi bez bezuvjetnog upisa na visu godinu, moze vam se dogodit da padnete neki ispit profesorovom/asistentovom greskom a ne vasom, ali, ipak se stvari polako krecu na bolje, posebno za nove generacije.
Za 2-3 godine bolonja ce tu savrseno funkconirat yes.gif
Jesam sve pokrio? huh.gif Valjda unsure.gif
Za kraj, ako se dobro sjecam, nesto ovakvo nam je profesor iz Opce Fizike rekao na uvodnom predavanju:

"Svake godine stotinjak mladih ljudi u Hrvatskoj dobije priliku saznati kako svijet oko njih funkcionira. Bez obzira na to sto zelite raditi u zivotu, iskoristite tu priliku." booyah.gif
Stvar je bas u tome, na vecini drugih fakulteta mozete uciti nesto sto vas zanima ili ne zanima, nesto cime cete pomoci ljudima (medicina), ili nesto cime bas nikome necete pomoci (kroatologija recimo tongue.gif
Na fizici ucite (ili bolje receno otkrivate) kako svijet oko vas funkcionira, kako je nastao (s dokazima, bez nekih religijskih gluposti tongue.gif
Ako se kasnije nastavite baviti teorijskom fizikom, vrlo lako bi mogli doci do jednadzbe koja potpuno opisuje nastanak svijeta, otkriti detaljno kako ce zavrsiti ovaj nas svemir, ili cak otkriti da je svemir potpuno samodovoljan, da moze funkcionirati bez ikakvog stvoritelja...

Ako se nastavite baviti prakticnom fizikom, mogli bi otkriti nesto sto ce spasiti covjecanstvo, novi izvor energije, naci nacin putovanja na druge planete, ili sto god vam se svida iz Star Treka biggrin.gif Ipak su do svih vecih izuma u svijetu do danas dosli fizicari...
Ili, postavite to ovako, sve sto sada vidite oko sebe (ako ne gledate kroz prozor sunce ili neku planinu. tongue.gif biggrin.gif

ZELJKICA, o FF-u

daklem, filozofski. div294.gif

svi znaju mitove i legende o teškom upisu na ovaj bjutiful faks, al to zapravo i nije tako. ima velik broj prijavljenih svake godine, no to nikako ne smije biti obeshrabrujuce. naravno, poseban dio prijamnog čine pitanja iz gramatike i pravopisa hrvatskog jezika, nekima se čini to najteže, no vecinom su osnovne stvari i nije toliko teško. drugi dio prijemnog su pitanja iz opce kulture. dovoljno je proci knjige i bilježnice društvenih predmeta iz srednje škole, pratiti novosti, upijati sve ono što se nekad čini sitnicama. i još test inteligencije. vremena za riješiti test je dovoljno, mislim da se rješava dva i pol sata. nisam sigurna. unsure.gif

faks nosi naslov najneorganiziranijeg, i to je stvarno tako. tongue.gif
što se tice profesora, nisam se do sada susrela s nekim tko ne bi bio pristupacan i susretljiv, voljan pomoci studentu možda jedan
ne znam kakav je novi sustav, bolonjski, što se tice predavanja i inog, bolonjci znaju više o tome. tu će me nadopuniti. malo je problem sa rasporedom i nedostatkom prostora, zato smo raštrkani po ostalim fakultetima, ali uglavnom onima u blizini. sad kad je stigla bolonja, još je i gore, sve je podređeno bolonjcima, mi stariji malo patimo zbog toga. dry.gif
kako ima veliki.gif
možda je bolje uzeti neki jezik i uz to smjer koji je manje naporan, osim ako se u potpunosti želite posvetiti samo jednome smjeru. postoji ogranicenje, kad sam već kod toga, nisu svi smjerovi jednopredmetni, a dvopredmetni su svi (osim psihologije). kao najteži se spominju psihologija, povijest, a od jezika njemacki, francuski i engleski.
na stranicama fakulteta se mogu naci razlicite stranice s ponudom i potražnjom smjerova kod prijamnih, kvote upisanih i sl.

FF wub.gif

SARUMAN, EFZG

hm...sad mi se ne da pisat nesto duze ali ukratko evo:...

Ekonomija...

Upast mozete i ako ste debil i trutina......znaci, za upis ucite tjedan dana prije ispita. hrvatski, matematika i informatika. nabavite skripte negdje. hrvatski...well sto znate, znate. Matematiku ponovite poslijednja 2 razreda gimnazije..informatiku - skripta, bubanje.

Studiranje.

Pa, morate nesto radit. radite dnevno efektivno i efikasno 3 sata + predavanja i prolazite godinu uz pomoc kolokvija. trutine i ne-navikli na rad moraju uciti vise od 3 sata dnevno...ahem! Na prvoj godini vas svi zele srusiti jer nas uvijek ima previse.

Faks ima menzu i kefu (fast food) gdje uvijek cekate cca 20 minuta (kefa) i oko pola sata restoran. Imamo knjiznicu i racunala koja su smece ako imate srece da uopce dodjete na njih. Na ekonomiji je uvijek guzva.

Profesori su ovako: Ima mali dio legendarnih profesora spremnih pomoc i zanimljivih predavanja. Veci dio profesora nije sretan sto mora predavati balavcima i poprilicno su neugodni i dosadni. Kao i asistenti. Ali postoje iznimke.

Za bolonju i ine stvari nemojte me nista pitat, nista ne znam. Ne znaju ni na faklutetu.

TINÚVIEL, EFZG

Tu cu se jos ja nadovezati kao student prve godine. thud.gif

Za prijamni ucite iz skripta koje prikupite odakle god mozete. Hrvatski ucite iz knjige Emica Calogjera: Hrvatski za pripremu razredbenih ispita na fakultetima. To je mala knjiga u kojoj ama bas sve pise. yes.gif
Studiranje.... vam potpuno ovisi o tome kojeg profesora dobijete (a njih, hvala Bogu, ima). Ja sam dobila one dosadne tako da mozete bez probleme ili spavati ili rjesavati krizaljke ili ne doci na predavanja. Naravno, to ne preporucam, ali moguce je izvesti. blush.gif

Tko moze pratiti predavanja i koncentrirati se na tri sata npr. matke ili prava, puno ce nauciti. A tko ne moze (kao ja) gubit ce vrijeme na predavanjima i doma posteno grijati stolicu.

Kolokviji su svakakvi. Od onih na zaokruzivanje ( wub.gif do onih na nadopunjavanje jedne ili vise rijeci na bilo koju recenicu izvadjenu iz knjige od 400-injak stranica (dry.gif A prema bolonji bi trebalo biti vise kolokvija i manje usmenog yes.gif Sad... vecina mojih profesora je rekla da nece biti usmenog ako prodjes kolokvije, ali sad su se poceli predomisljati i kazu da mozda neke od nas pitaju wacko.gif Po kojem kriteriju? Kako im puhne. dry.gif

Ali sve u svemu, bih li opet odabrala ekonomiju? Bih yes.gif
Zasto? Sam Bog zna. ph34r.gif

MORFIWEN, PRAVO

Pravo u Zg, my turn boxing.gif

Prijamni ispit. Iz osobnog iskustva, ako ste bili odlicni u gimnaziji, ne brinite previše. Usredotocite se na ucenje bitnih povijesnih događaja, pikanterija (kladim se da je profesor Kurtović jedan od sastavljaca ispita rotfl.gif ) i po mogucnosti važnih povijesnih dokumenata yes.gif
Hrvatski je lagan da bi najradije plakali od srece. Pitanja su tipa : završite stih, tko je napisao ovo/ono, nešto malo gramatike. Logika će vam najviše ovisiti o tome kakav vam je bio gimnazijski profesor. Meni je bila lagana, ali neki ljudi su plakali nakon što su izišli pa ponavljam da je logika relativna u ovom slucaju. Uglavnom su pitanja o sudovima, pa se nemojte previše usredotociti na pojmove. Filozofija traži uistinu osnove osnova, pitanja koja su postavljena veoma ocito, npr. naveden je neki pojam pa morate zaokružiti filozofa koji ga je koristio. Jednostavno. Kad (necu reci ako, jer znam da hocete) prođete prijamni, mislite da ste Boga za bradu uhvatili, ali tek ste tada nitko i ništa.
Ok, prva godina. Po bolonji imate četiri predmeta u svakom semestru. Na prvoj godini je masovni odstrijel. Zato imate kolokvije. Vecina kolokvija će vas osloboditi pismenog dijela ispita, a nekada čak možete uzeti duju ako prođete sve kolokvije i otici kuci pjevajuci i bez usmenog booyah.gif , sve je to pitanje koliko vam se da zezati zbog ocjene koju ionako nitko ne vidi unsure.gif Bitno je da nas je jako puno na faksu, ako želite biti zapaženi, predavanja su pod muss yes.gif govorite i odgovarajte, nitko vam nece ništa napraviti ako provalite glupost, vjerujte, nisu ti profesori ništa strašno pametni (čast iznimkama). Riješiti prva četiri ispita je moguce do polovice drugog mjeseca, ako prođete sve kolokvije iz svih predmeta yes.gif tu opciju preporucam. Inace, što kasnije izlazite na neki ispit dobivate sve teže i teža pitanja. Na predroku vam je dosta imati 30% znanja i nešto malo srece. Opca povijest prava i države(Kurtović) je najteži ispit, Sociologija je bez veze(posebno preko kolokvija) ali neki ljudi tvrde da im je bila teža od Kurtovica, Opca teorija prava i države je veoma lagana, ako birate profesora za seminar/ispit birajte Šimonovica, najlakši je i najbolji. Savjet plus: kad birate seminar u zimskom semestru na prvoj godini, uzmite Kurtovica ako ikako možete, to vam je najteži ispit na prvoj i rješavajte ga prvog. Drugi semestar je mojoj generaciji bio zeznut jer su nas vratili na stari sistem polaganja ispita (pošto je po bolonji previše ljudi prolazilo) pa ne znam kako će biti čistim bolonjezima. Enivejs, ako vam bude po starom, savjetujem da rješavate Rimsko prvo i da si ostavite najmanje dva mjeseca za nauciti ga. Čini vam se lagano, ali dok ga ne pocnete sanjati, ne znate. Znat ćete da znate kad vas ime Lucius Veratius natjera na smijeh. Nacija nije teška, ako vam je hrvatska povijest jaca strana bit će to samo malo nadogradnje na već poznato. Politicka ekonomija me ubila u pojam, ne jer je teška nego jer je dosadna za krepat. Na kraju sam nakon procitane knjige (čitaj: nakon procitane knjige koja je deblja od Biblije, Kurana i Vede zajedno) naucila skriptu od 25 stranica i prošla bez problema. I tako ocistite godinu u sedmom mjesecu i kupate se cijelo ljeto rofl.gif
Savjet plus: nikad ne podcjenjujte APP(osim kad je Kurtović u pitanju)- imate tri pokušaja za svaki ispit i ispucajte ih prije devetog mjeseca, za bolonjce nema dekanskog roka i ako roknete u devetom, putovanje završeno, odredište-pad ili parcijala, ovisno o sreci.
Koliko treba uciti. Relativno. Najbolje je steci naviku svakodnevnog ucenja. Sati su nebitni, nekada vam se uci pa možete i deset sati, nekad vam se ne da pa ostavite nakon pola sata. Ne ostavljajte za dan prije, ne pali (osim kod studenata koji su valjda Kairosu kosu dotakli). Naštrebati se sve može, to nikad nije iskljuceno, ali je sramotno i jako teško IMO. Imate knjige koje su jako velike, a vecina pojmova s prve godine će vas pratiti kroz cijeli faks, dakle, povežite to u logicku cjelinu. Nema uzroka bez posljedice, pa tako ni pojmova koji nigdje ne pripadaju. Nacin ucenja ovisi o osobnim navikama. Preporucam da pokušate sebi objasniti svaki podnaslov nakon što ga procitate(kad čitate po prvi put), ali i samo čitanje je ucinkovito, ustvari koja god vam tehnika najviše odgovara. Jako je bitno da se naviknete misliti na prvoj godini, jest smijat ćete se ko ludi(i ja sam) kad vam profesori budu govorili da morate nauciti ''misliti pravnicki'', ali uistinu to vam je najvažnija stvar na prvoj godini. Secirati recenice u glavi i primjecivati stvrai koje normalno ne biste gledali. Također, imajte stav. Profesori to cijene. Na ispitima probajte ici kod predstojnika katedre. Asistenti vam se možda čine simpaticni, ali su nadobudni i sto puta gori od profesora ili su pak iskompleksirani i ništa ne znaju. Demose volite i njegujte jer su vam(uz neke iznimke) najbolji prijatelji, nabavit će vam pitanja/skripte/other. I kava. E, kava vam je najbolji prijatelj, arapski šeici su joj pisali ode, ne bezveze sleep.gif

Dior Aranel Eluchil o ETF-u u Osijeku

ETF, aka Elektrotehnicki fakultet u Osijeku

Dobar dan, studenti, brucosti, i buduci studenti. Saljem Vam iskrene pozdrave, te najljepse zelje. Nadam se da ce Vam moje iskustvo pomoci, da odaberete, da se uputite na put koji zelite, da na kraju upiste fakultet koji zelite.  Elektrotehnicki fakultet (u nastavku teksta ETF) je mjesto koje ja svakako preporucavam.

Ovo su uvjeti, trenutacni:

1. Ovim Natječajem određuju se osobe koje u akademskoj godini 2010./2011. ostvaruju prvi put pravo na upis u I. godinu preddiplomskih, integriranih studija te stručnih studija na znanstvenonastavnim i umjetničko-nastavnim sastavnicama Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u
Osijeku u statusu:
- redovitih studenata
- izvanrednih studenata
- studenata stranih državljana i osoba bez državljanstva koje jesu ili nisu trajno nastanjene u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: strani državljani)

2. Izravan upis na studij u statusu redovitih studenata, pod uvjetom da polože državnu maturu i zadovolje eventualne dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti, ostvaruju:
- hrvatski branitelji iz Domovinskog rata,
- HRVI iz Domovinskog rata,
- djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
- djeca zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
- djeca 100%-tnog HRVI iz Domovinskog rata prve skupine.

3. Izravan upis na studij u statusu redovitih studenata imaju i osobe sa 60% i više tjelesnog oštećenja uz odgovarajuće rješenje o invaliditetu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, pod uvjetom da polože državnu maturu i zadovolje eventualne dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti.

4. Sve kategorije osoba navedene u prethodnim točkama 2. i 3. upisuju se izvan upisne kvote, a dužne su prilikom prijave za upis u I. godinu studija priložiti i rješenje odnosno potvrdu nadležnog tijela o priznatom statusu temeljem kojega ostvaruju gornje pravo.

Koliko znam, na ETF-u nece biti dodatne provjere znanja. A kvote su ovakve

ELEKTROTEHNICKI FAKULTET
Preddiplomski studij:
Elektrotehnika 100 redovitih; 25 izvarednih; 5 stranih drzavljanina studenta
Racunarstvo 100 redovitih; 25 izvarednih; 5 stranih drzavljanina studenta

strucni studij

u osijeku: 150 redovnih i 50 izvanrednih studenata
u virovitici : 50 izvanredovnih studenata

To je sto se tica upisa i kvota. Studiranje je ovakvo. Mozete sve nauciti, sve stignete. Profesori ce vam pomagati. Paziti se morate jedino asistenata koji su tek dosli na tu poziciju, jer su oni zeljni moci, pa ce Vas svakog trenutka motriti, te najcesce nisu pristupacni. Ako zelite traziti pomoc, idite najbolje kod dr. i takvih. Oni su jako pristupacni. Sto se tice kolicine ucenja. pa zavisi od predmeta do predmeta i od profesora do profesora. Zavisi tko vas pogodi.  Na provoj godini Vam bas nista ne bi trebamo prestavljati problem. Ali recimo da se po tezinu mogu izvodijit osnove  elektrotehnike i matematika. Iako ni to nije problem. dobiti ce te pitanja za usmeni. Ako ne od profesora onda od starije generacije. Vazno je da se povezete s studentima na visim godinama, jer oni Vam mogu uvelike fakultet olaksati.  Srce fakulteta je bila kantina, ali otkad su ukinute iksice u njoj, po novome kantina ce biti cak i  zatvorena, srce se je premjestilo u studenski centar 30 metara od fakulteta. Prednost fakulteta je i to da Vam je stvarno sve na dohvatu ruke.
Sve sto studentu treba nalazi se u krugu od 100 metara oko fakulteta. jos bi dodao jednu stvar koja nije vezana za fakultet direktno ali je bitna za studente. U Osijeku mozete naci jeftine stanove. Ima ih dosta. Uvijek je u ponudi nesto. Stvarno je ponuda odlicna, te su najcesce lokacijom blizu etf-a. Studenti etf-a vole reci da se sve vrti oko njih, jer sva dogadanja su produkt nas i nasih zelja. Sto se tice prostora, fakultet je velik, po novome je postao jos veci. nalazi se na dvije lokacije. Obe u potpunosti opremljene, tehnoloski smo potkovani. Labosi su opremljeni. Sve je strucno vodeno. Iz dana u dan se vidi napredak. Najljepse od svega je to da Vi danima koje provedete na fakultetu stvarno vidite sto se dogada, i gdje se trosi novac, u sto se ulaze. nema skrivanja.  i svi studenti imaju sjajnu potporu dekana i svih prodekana. mislim da smo sto se tice toga izuzetno sretni. Jer sve nase prohtjeve, tipa putovanja studenske udruge ili otvaranje mjesta za studente, ili necega treceg, dekan je spreman kompromisom omoguciti. Dogovorom sve postignemo i omogucimo. Organizacija je sjajna.

Mane su jedino to da jos uvijek imamo nekolicinu profesora koji nisu s naseg fakulteta, ali to se polako rijesava, te gdje koji los predavac. U svakom slucaju malo je mana, stvarno ih je malo. Puno vise ima pozitive. Dodite i studirajte kod nas, na etf-u. Javite se nama starijim studentima, i mi cemo vam fakultet jos upola olaksati.

ako se sjetim jos cega, napisem.

Postajte, uživajte... i neka vam je Eru u pomoći drama.gif

p.s. Moj prvi topic cry.gif cry.gif cry.gif Rascmoljeni Tuljac cry.gif wub.gif

lookaround.gif

Edited by Milica Laegrandir - Jun 9 2010, 03:23 AM

Númellóte
Posted: Jun 6 2010, 09:26 PM 1108842

Tolkien's army

Group: Moderator
Member No.: 566

wow.gif prva sam, prva sam jumpy.gif tongue.gif
Od sutra kreću moje ispitne muke. Pišem kolokvij iz Novije hrvatske književnosti. Ako prođem, u četvrtak idem na predispit. Nadajmo se da će se to ostvariti ph34r.gif *dijeonajsmajlićkojisemoli* ph34r.gif

The Horse And The Rider
Posted: Jun 6 2010, 09:30 PM 1108843

Ixiev mali vojnik

Member No.: 1811

Grammar nazi attacks. sleep.gif

Mali ispravak - "does the suffering ever end?". dance.gif
Nema nastavka -s. dance.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 6 2010, 09:32 PM 1108844

Uz velikoga čovjeka često dolaze i velike greške.

Member No.: 747

kme, ja trebam raditi zavrsni, a tako mi se neda. lijen sam. moram uciti engleski, to mi se jos manje da. Moram odnjeti projekt i napraviti jos neki logo za tvrtku. Toliko posla.

Anira
Posted: Jun 6 2010, 10:29 PM 1108853

Member No.: 705

smem ja da pisem o FTNu? crazy.gif Milica ce o pravnom crazy.gif

roflmao.gif ph34r.gif

Lady Gladden
Posted: Jun 7 2010, 06:09 PM 1108988

...leading lady...

Member No.: 78

sigh.gif

danas sam povukla prijavnicu za Svjetsku suvremenu političku povijest sigh.gif

3 ispita sigh.gif

imam dojam da mi diploma nikada nece doci u ruke sigh.gif

samo kukam sigh.gif

sigh.gif

Milica Laegrandir
Posted: Jun 7 2010, 06:13 PM 1108991

Tuljčica

Member No.: 2008

QUOTE (Anira @ Jun 6 2010, 11:29 PM)
smem ja da pisem o FTNu? crazy.gif Milica ce o pravnom crazy.gif

roflmao.gif  ph34r.gif

ph34r.gif
ja se svog prijemnog vise ni ne secam u detalje, bilo je to pre 6 godina drama.gif
tacno 6 ajme.gif
ph34r.gif

ali ti Teler ako oces, pisi o FTN-u, ubacicu u prvi post sleep.gif Trebace buducim crpckim graficarima koji dodju na Board sleep.gif

@eldji: hug.gif polako, docice i to hug.gif Don't be hasssssssty Master Klima sleep.gif
kisswub.gif

Anira
Posted: Jun 7 2010, 06:52 PM 1109002

Member No.: 705

QUOTE (Milica Laegrandir @ Jun 7 2010, 07:13 PM)
Trebace buducim crpckim graficarima koji dodju na Board sleep.gif

više nećemo biti same&unuque? unsure.gif

cry.gif

nooooooo drama.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 7 2010, 08:11 PM 1109010

ne znam je li potrebno, ali ako zelite mogu napisati kako je studirati u osijeku na elektrotehnickom fakultetu. Mislim, sad nakon tri godine, provedene na tom fakultetu, mogu reci nesto. nije da znam sve, ali dati cu vam rubove slike, jasne rubove, pa onaj tko zeli i misli da bi mogao studirati to, neka ima predodbu sto ga ceka.

Ellin
Posted: Jun 7 2010, 08:21 PM 1109013

Ithilwen

Member No.: 228

naravno, svi su dobrodosli da podijele svoja iskustva. klap.gif

milica ce sve sto je novo ubaciti u prvi post. yes.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 7 2010, 09:15 PM 1109019

ETF, aka Elektrotehnicki fakultet u Osijeku

Dobar dan, studenti, brucosti, i buduci studenti. Saljem Vam iskrene pozdrave, te najljepse zelje. Nadam se da ce Vam moje iskustvo pomoci, da odaberete, da se uputite na put koji zelite, da na kraju upiste fakultet koji zelite. Elektrotehnicki fakultet (u nastavku teksta ETF) je mjesto koje ja svakako preporucavam.

Ovo su uvjeti, trenutacni:

1. Ovim Natječajem određuju se osobe koje u akademskoj godini 2010./2011. ostvaruju prvi put pravo na upis u I. godinu preddiplomskih, integriranih studija te stručnih studija na znanstvenonastavnim i umjetničko-nastavnim sastavnicama Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u
Osijeku u statusu:
- redovitih studenata
- izvanrednih studenata
- studenata stranih državljana i osoba bez državljanstva koje jesu ili nisu trajno nastanjene u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: strani državljani)

2. Izravan upis na studij u statusu redovitih studenata, pod uvjetom da polože državnu maturu i zadovolje eventualne dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti, ostvaruju:
- hrvatski branitelji iz Domovinskog rata,
- HRVI iz Domovinskog rata,
- djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
- djeca zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
- djeca 100%-tnog HRVI iz Domovinskog rata prve skupine.

3. Izravan upis na studij u statusu redovitih studenata imaju i osobe sa 60% i više tjelesnog oštećenja uz odgovarajuće rješenje o invaliditetu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, pod uvjetom da polože državnu maturu i zadovolje eventualne dodatne provjere znanja, vještina i sposobnosti.

4. Sve kategorije osoba navedene u prethodnim točkama 2. i 3. upisuju se izvan upisne kvote, a dužne su prilikom prijave za upis u I. godinu studija priložiti i rješenje odnosno potvrdu nadležnog tijela o priznatom statusu temeljem kojega ostvaruju gornje pravo.

Koliko znam, na ETF-u nece biti dodatne provjere znanja. A kvote su ovakve

ELEKTROTEHNICKI FAKULTET
Preddiplomski studij:
Elektrotehnika 100 redovitih; 25 izvarednih; 5 stranih drzavljanina studenta
Racunarstvo 100 redovitih; 25 izvarednih; 5 stranih drzavljanina studenta

strucni studij

u osijeku: 150 redovnih i 50 izvanrednih studenata
u virovitici : 50 izvanredovnih studenata

To je sto se tica upisa i kvota. Studiranje je ovakvo. Mozete sve nauciti, sve stignete. Profesori ce vam pomagati. Paziti se morate jedino asistenata koji su tek dosli na tu poziciju, jer su oni zeljni moci, pa ce Vas svakog trenutka motriti, te najcesce nisu pristupacni. Ako zelite traziti pomoc, idite najbolje kod dr. i takvih. Oni su jako pristupacni. Sto se tice kolicine ucenja. pa zavisi od predmeta do predmeta i od profesora do profesora. Zavisi tko vas pogodi. Na provoj godini Vam bas nista ne bi trebamo prestavljati problem. Ali recimo da se po tezinu mogu izvodijit osnove elektrotehnike i matematika. Iako ni to nije problem. dobiti ce te pitanja za usmeni. Ako ne od profesora onda od starije generacije. Vazno je da se povezete s studentima na visim godinama, jer oni Vam mogu uvelike fakultet olaksati. Srce fakulteta je bila kantina, ali otkad su ukinute iksice u njoj, po novome kantina ce biti cak i zatvorena, srce se je premjestilo u studenski centar 30 metara od fakulteta. Prednost fakulteta je i to da Vam je stvarno sve na dohvatu ruke.
Sve sto studentu treba nalazi se u krugu od 100 metara oko fakulteta. jos bi dodao jednu stvar koja nije vezana za fakultet direktno ali je bitna za studente. U Osijeku mozete naci jeftine stanove. Ima ih dosta. Uvijek je u ponudi nesto. Stvarno je ponuda odlicna, te su najcesce lokacijom blizu etf-a. Studenti etf-a vole reci da se sve vrti oko njih, jer sva dogadanja su produkt nas i nasih zelja. Sto se tice prostora, fakultet je velik, po novome je postao jos veci. nalazi se na dvije lokacije. Obe u potpunosti opremljene, tehnoloski smo potkovani. Labosi su opremljeni. Sve je strucno vodeno. Iz dana u dan se vidi napredak. Najljepse od svega je to da Vi danima koje provedete na fakultetu stvarno vidite sto se dogada, i gdje se trosi novac, u sto se ulaze. nema skrivanja. i svi studenti imaju sjajnu potporu dekana i svih prodekana. mislim da smo sto se tice toga izuzetno sretni. Jer sve nase prohtjeve, tipa putovanja studenske udruge ili otvaranje mjesta za studente, ili necega treceg, dekan je spreman kompromisom omoguciti. Dogovorom sve postignemo i omogucimo. Organizacija je sjajna.

mane su jedino to da jos uvijek imamo nekolicinu profesora koji nisu s naseg fakulteta, ali to se polako rijesava, te gdje koji los predavac. U svakom slucaju malo je mana, stvarno ih je malo. Puno vise ima pozitive. Dodite i studirajte kod nas, na etf-u. Javite se nama starijim studentima, i mi cemo Vam fakultet jos upola olaksati.

ako se sjetim jos cega, napisem.

Númellóte
Posted: Jun 7 2010, 09:15 PM 1109020

Tolkien's army

Group: Moderator
Member No.: 566

Vidim da vam se piše ovih dana tongue.gif Mogli ste danas umjesto mene onda pisat kolokvij sigh.gif onda bih ziher prošla sigh.gif Dala nam je 6 pitanja sigh.gif Oni kod druge profe su imali samo 3 sigh.gif
Zašto ne znam filozofirati kak drugi i napisat puno a ustvari niš konkretnog? sigh.gif
Sada bih morala promijenit planove prijava ispita sigh.gif ah život sigh.gif

Kad se završe ispiti, mogla bih i ja dodati svoj komentar na faks sleep.gif , da Žiži ne bude usamljena sleep.gif

edit. dodatak - sutra pišem makedonsku kulturu i književnost sigh.gif

Edited by Númellóte - Jun 7 2010, 10:16 PM

Eruanna Greenleaf
Posted: Jun 7 2010, 10:58 PM 1109030

Death from above

Member No.: 962

QUOTE (Númellóte @ Jun 7 2010, 10:15 PM)
Zašto ne znam filozofirati kak drugi i napisat puno a ustvari niš konkretnog? sigh.gif

to ja znam, to ja znam crazy.gif

enivej, ujutro idem predat mapu. čim ju pokrpam. frendu mapa prošla u osijeku. wub.gif on ujutro ima ispit. baš me motiviralo što mu je prošla dance.gif i sad mi se čak i uči, kad vidim koliko on uči. i denis me tjera da učim wub.gif i tuile me tjera da učim wub.gif i ja njih volem zbog tog wub.gif

ali ne volim skulpturu sleep.gif

ali volem što sam naučila slikarstvo dance.gif onak gadno gadno. dance.gif

Taurin
Posted: Jun 8 2010, 12:43 PM 1109094

:wub:

Member No.: 2054

Učila povijest jučer 2-3 sata da bi došla u školu i profesor mi samo zaključi 4 iako je reko da će me pitat, al dobro biggrin.gif . Engleski opet tulum u zadnjim klupama a samo jednom dala test a mi nastavili partijati dance.gif . Geografiju išla ona kao zaključivat ocjene...par učenika je pitala, ali čudom mene nije, a cijelo 2. polugodište nisam ni jednom odgovarala, samo mi je 5 zaključila tongue.gif , također je rekla da smo mi razred koji kod nje ima najviše 5-ica i da inače kod nje ima maksimalno 4 5-ice po razredu biggrin.gif . Matematika....pisali test unsure.gif , bio je prelagan biggrin.gif . Vjeronauk smo odgovarali, dala nam je pitanja i odgovore....a ja genijalka dobila 4 dance.gif , baš sam ponosna roflmao.gif , ja tamo počela crkavat od smijeha rotfl.gif rotfl.gif .

Tuile Thenais
Posted: Jun 8 2010, 01:44 PM 1109128

samo stoj uspravno i govori istinu

Member No.: 197

Dobila prvu ocjenu jučer, pisala prvi ispit jutros, pišem drugi za par sati.sigh.gif Jako čudan semestar.blink.gif

2553 replies since Jun 5 2010, 02:14 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (171) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Drustveni zivot Boarda