Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (72) < ... 67 68 69 70 71 [72] > ( Go to first unread post )
[[ J. R. R. Tolkien ]], *John Ronald Reuel Tolkien*
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
elrond
Posted: Dec 30 2018, 04:33 PM 1247819

Vala

Group: Members
Member No.: 29

u raspravama ovakvog tipa, koje GP nastoje i njegova pisca također, uvrstiti u jednadžbe,
već poodavno nije bitan niti Tolkien, niti GP, već samo instrumentaliziranje i dokazivanje
"pravovjerja" ili "krivovjerja",
tako da internet pokrštavatelje i križare ne treba uzimati ozbiljno, nego jednostavno u elegantnom luku zaobići.
a oni će tako i tako provesti dane na zemlji koji su im dani u neprestanom dokazivanju prije svega sami sebi pa onda i drugima u jedino pravo viđenje, ispravnost pravoga puta i sl.
neće nedostajati niti prijetnje strahom, vječnim paklom itd.
to je jednostavno takav oblik života, mora to činiti što čini, jer za drugo neće i ne želi znati.

Aldarion
Posted: Dec 30 2018, 04:55 PM 1247820

The Young Wolf

Member No.: 2014

QUOTE (Wotan @ Dec 30 2018, 04:16 PM)
Međutim, ne mislim da je to isto nužno imperativ kada se govori izolirano o individualnom viđenju povijesti same te drugih kultura koje su egzistirale u okviru iste.
Da, svjestan sam relativne paradoksalnosti te izjave, budući da je i u tome kako vidimo povijest naš opći svjetonazor također presudan.

Ali ključno je ovdje da je Tolkien bio (uz sve) i kvalitetan znanstvenik, te, ništa manje važno, iskreni zaljubljenik u ta vremena, što je nešto s čime se možemo poistovjetiti.
A kada te aspekte njegove ličnosti uzmeš u obzir, mislim da ne predstavlja neki značajniji problem govoriti o tome odvojeno od vjerskog faktora.

Jer zasigurno, kao zaljubljenik i kao znanstvenik, bio bi svjestan da ga privlači taj neuhvatljivi, apstraktni duh prošlih vremena. Vremena kada taj njemu iznimno važan dio života (katoličanstvo)
ili nije ni bio dio svijeta, ili nije bio toliko utjecajan i važan, a da ne govorim kako nije bio ni blizu onom obliku kakav je on upoznao i zavolio.

Dva su moguća pristupa određenoj ličnosti. Jedan nastoji biti sveobuhvatan, drugi se nastoji usredotočiti na pojedine aspekte. Vjerujem da je moja kratka opaska bila minorni pokušaj ovoga prvoga, a tvoja ovo drugo. Tako da paradoks koji spominješ zapravo savršeno dobro stoji.

I ja bih, naravno, rekao da katoličanstvo kao takvo uopće ne postoji u Tolkienovom svijetu. Ne samo što ne može kronološki, već to nije bila ni autora namjera. Ali, ipak, kada sam slušao što se govori na videu, gotovo sam u svemu mogao pronaći paralelu. Zato sam napisao ono o tolikoj važnosti katoličkoga svjetonazora. Sudeći prema pismu koje je napisao vlč. Murrayu iz Družbe Isusove, mislim da bi se i sam Tolkien složio.

elrond
Posted: Dec 30 2018, 07:14 PM 1247821

Vala

Tolkien je rigidni katolik, ortodoksni, odanost katoličanstvu vjerojatno je bila najvažnija stvar u njegovu životu.
Tu i takvu činjenicu potvrdio je i njegov sin John koji je postao katolički svećenik i izjavio da je katoličanstvo "prevladalo u razmišljanjima i uvjerenjima mojega oca".
izvor:
Navedeno u Pearce, Tolkien. Man and Myth,
i mnogi prijatelji, ref:
George Sayers, citat: "! Tolkien je bio jako strog rimokatolik. Bio je jako ortodoksan i staromodan"
izvor: A Film Portrait of J. R. r. Tolkien, Visual Corporation LTd., 1992.
Stoga ne iznenađuje što je Tolkien osjećao potrebu u pogansku priču umetnuti tanane natuknice o kršćanstvu i biblijskoj tradiciji yes.gif
sam Tolkien ustvrdio je da je njegovo djelo po svojoj naravi kršćansko, pa čak i katoličko, misleći pri tome na osjećaj milosti kojim je prožeto.
Iako u Tolkienovu djelu nema Biblije, križa, oltara prevladava kršćanski duh, ali i slobodna volja izbor koji prečesto i počesto kvazitumačetitelji tolkienove misli instrumentaliziraju zapravo prljajući Tolkienovo ime "višim", čitaj u "jednadžbi" božjim, razlozima,
tješeći se da bi i Tolkien tako htio i odobrio da je živ.
Tolkienov prijatelj W.H. Auden toga je bio svjestan i primjetio je, citiram:
"NEIZGOVORENE pretpostavke Gospodara prstenova su kršćanske"
izvor: The Quest Hero", Neil D Isaacs and Rose A. Zimbardo (urednici) Tolkien and the Critics: Essays on Tolkien's "The Lord of the Rings", University of Notre Dame Press, Notre Dame, 1968., str. 53
otac Murray zaslužan je zapravo za Galadriel, koja pripada osramoćenim Noldorima koji su se usprotivili Valarima tijekom Prvog Doba, ali u njoj postoji i nešto što podsjeća na Djevicu Mariju.
Nekoliko mjeseci prije objavljivanja Prstenove družine, Tolkien je u odgovoru na Murrayevo pismo koji mu o tome govori zahvalio svećeniku na NJEGOVU (svećenikovu) tumačenju i zaključio da je u prikaz Galadriel unio svoj doživljaj Marije.
Naravno, da su veseli tumačitelji katoličke misli i djela gemitlih iznijeli pretpostavku da je vilenjački putni kruh Lembas, predstavlja hostiju.
i, tako bi se dalo nizati unedogled, ostaje samo odgovoriti na jedno pitanje:
KOME je takvo, isključivo tumačenje bitno?
Tolkienu nije no.gif , jer da je napisao bi ortodoksno katoličko djelo a ne Gospodara prstenova i ostale svoje knjige.

Edited by elrond - Dec 30 2018, 06:14 PM

Wotan
Posted: Dec 30 2018, 07:22 PM 1247822

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Aldarion @ Dec 30 2018, 05:55 PM)
1. Dva su moguća pristupa određenoj ličnosti. Jedan nastoji biti sveobuhvatan, drugi se nastoji usredotočiti na pojedine aspekte. Vjerujem da je moja kratka opaska bila minorni pokušaj ovoga prvoga, a tvoja ovo drugo. Tako da paradoks koji spominješ zapravo savršeno dobro stoji.

2. I ja bih, naravno, rekao da katoličanstvo kao takvo uopće ne postoji u Tolkienovom svijetu.
Ne samo što ne može kronološki, već to nije bila ni autora namjera. Ali, ipak, kada sam slušao što se govori na videu, gotovo sam u svemu mogao pronaći paralelu. Zato sam napisao ono o tolikoj važnosti katoličkoga svjetonazora.
Sudeći prema pismu koje je napisao vlč. Murrayu iz Družbe Isusove, mislim da bi se i sam Tolkien složio.

1. Ma to, da. Ja sam to i shvatio tako da se video-članak više fokusirao izolirano na taj 'povijesni' aspekt (ratovi, stav prema masovnoj industrijalizaciji, odnos prema prirodi itd.) za koji nije toliko nužno da se kao posebno relevantna stavka ističe njegova vjeroispovjest,
naročito u kontekstu i te 'učenjačke' strane njegove ličnosti koja će kod apsolutno svakog znanstvenika, koliki god bio vjernik, imati barem minimalnu dozu autonomije od bilo kakvih dogmi i religija.

2. Kao takvo ne, slažem se. Ali 'duhom' svakako, i to je jasno već uz minimalnu dozu objektivnosti.
Uostalom, mislim da je suvišno uopće oko toga pretjerano filozofirati, budući da u moru nedoslijednosti i čestih proturječnosti kada je u pitanju njegovo književno životno djelo,
barem o ovome imamo, kako si točno i naveo, prilično izravne i nedvosmisleno formulirane riječi iz samog njegovog pera, tako da...

Na ovo pismo si mislio, jel? Da, kao što i rekoh, ne ostavlja previše prostora politički korektnim interpretacijama i retoričkim manipulacijama tipa; ma ne, ono što je ustvari time mislio je blablabla... rofl.gif

The Lord of the Rings is of course a fundamentally religious and Catholic work;
unconsciously so at first, but consciously in the revision.
That is why I have not put in, or have cut out, practically all references to anything like 'religion', to cults or practices, in the imaginary world.
For the religious element is absorbed into the story and the symbolism. However that is very clumsily put, and sounds more self-important than I feel.
For as a matter of fact, I have consciously planned very little;

Što se tiče važnosti tog svjetonazora unutar okvira LotR-a, moram priznati kako dijelim mnoge autorove socijalno-humanističke vrijednosti,
gdje se primarno referiram na stavove o 'pogodnostima' suvremenog doba, globalizma, industrijalizacije i općenito taj ekološko nastrojeni duh koji demonstrira i propagira u svojim riječima i književnim ostvarenjima, a zaista se ne može osporiti kako nisam niti katolik, niti uopće vjernik.

S druge strane, isto tako se ne može osporiti kako sam kao antropolog krajnje svjestan da je kulturološka uvjetovanost izuzetno moćna stvar, kao što ne mogu osporiti kako ne samo da jesam odrastao u socijalno-kulturnom podneblju u kojem jesam,
već mi je spomenuto i izuzetno srcu drago, te ga duboko cijenim i nastojim očuvati unutar vlastitih vrlo ograničenih mogućnosti, naravno.
Tako da... conf44.gif

elrond
Posted: Jan 1 2019, 12:20 PM 1247830

Vala

nije samo to u pitanju, nego je bitno KAD je ŠTO i u KOM kontekstu Tolkien rekao excl.gif
osobito je takvo što bitno kod tolkienoivih pisama.
primjerice, puno svojih ranijih teza iz pisama, zaključaka tolkien je kasnije izmijenio, što se da vrlo lako provjeritiu Morhgoth's ringu, Return of the Shadow, peoples od middle-earth...(
(knjige History of Middle-earth).
naravno, ako želite dalje istraživati nakon onoga što ste već pronašli,
ali to je već tema koja nadilazi board ovakav kakav jest sad i danas.
vjernici su u suštini, čudna bitja, vjerovanjem u ono što vjeruju to postaje za njih istinom,
sve drugo je nebitno, tako da mislim da je viša uzaludna gubiti vrijeme na
ono što u biti ne žele da im prestane biti istinom.
mogu se izazvati samo negativne emocije, koje rađaju negativne misli, koje se manifestiraju kao negativna djela, na ovaj ili onaj način.
Tolkien je rekao to što je rekao, ali je bitno KAD je rekao!
kasnije, genezom u stvaranju djela, rekao bih i utjecajem kako svećenika, tako prijatelja, izdavača, poslovnih suradnika, pa i obitelji ako tako hoćete,
došle su nove ideje koje su owertirale stare ideje iznijete u ranijim pismima,
što je, dakako, normalno kod svakog pisca pa i Tolkiena. (IMHO)

Telperion Laurelin
Posted: Jan 23 2019, 11:07 AM 1247895

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Najava filma o Tolkienu: http://www.journal.hr/lifestyle/kultura/fi...kien-film-2019/

Anamil
Posted: Jan 24 2019, 02:40 PM 1247897

Member No.: 1801

Prema IMDB u pohode u kina kreće 10. svibnja crazy.gif

Anamil
Posted: Feb 13 2019, 08:31 AM 1247928

Member No.: 1801

Tolkien trailer crazy.gif

https://youtu.be/Girzu81oS8Q

Telperion Laurelin
Posted: Feb 13 2019, 01:37 PM 1247929

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Jedva čekam jumpy.gif
Ovo su isprepleli fantasy elemente sa stvarnim događajima njegova života, interesantno wub.gif

Edited by Telperion Laurelin - Feb 13 2019, 01:40 PM

elrond
Posted: Feb 17 2019, 12:13 PM 1247955

Vala

ovo otkriva barem dio odgovora ZAŠTO se snima u Škotskoj!?
odgovor su Tolkienovi škostski prijatelji, u godinama prije Prvog svjetskog rata.
škotska ekipa bila je inspiracija za Prstenovu družinu.

https://ew.com/movies/2019/01/17/nicholas-h...c-release-date/
je li netko čuo za ekipu koja radi na filmu, Dome Karukoski,
David Gleeson i Stephen Beresford. Osim Houlta, glumački sastav uključuje Lily Collins, Colm Meaney, Anthonyja Boylea, Patricka Gibsona, Toma Glynn-Carneyja, Craiga Robertsa, Lauru Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Dereka Jacobija.
iskreno od ove ekipe znam, Colm Meaney iz Zvjezdanih staza, Miles O'Brien, i to mi je neobično drago, yes, yes, yes yes.gif yes.gif yes.gif , biti će to i u dnevniku vijest,
i Derek Jacobi, shakespearijanac, jako dobar izbor. yes.gif
Lily Collins koja glumi Tolkienovu ženu totalna mi je nepoznanica...
a imala je itekakvog utjecaja na GP excl.gif

Edited by elrond - Feb 18 2019, 08:38 AM

1074 replies since May 1 2004, 11:22 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (72) < ... 67 68 69 70 71 [72] >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena