Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (9) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Tolkien & vjera, kršćanski aspekt Tolkienova remek djela
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
zagymir
Posted: Mar 17 2004, 12:09 PM 44352

Timeless

Group: Members
Member No.: 145

QUOTE (antocjo @ Mar 16 2004, 12:58 PM)
Medjutim, vi i vas narod niste Prvorodjeni, vec smrtni ljudi kakvima vas je ucinio Ilúvatar. Ipak, cini mi se da sada zelite posjedovati dobro obaju rodova, ploviti u Valinor kad vam se prohtje i vracati se, kad vam dozlogrdi, domu. To ne moze biti.

sad cu bit optuzen da izvlacim iz kontekstam sto mozda je jest tocno:ali ovo se doista moze i ovako protumaciti:

tko to tuzeli best of both worlds? not ateisti, pa vjernici valjda, oni zele ovaj zivot i zagrobni vjecni zivot, mi ateisti zadovoljni smo i zahvalni ovim prvim (mizernijim) zivotom pa mi smo zapravo vrlo skromni, vjernici su oni koji zele s bogom planine preletavati, meni ce biti dovoljno da to ucininim koji put paraglajderom ili zmajem u mirnoj dolini

antocjo
  Posted: Mar 17 2004, 12:23 PM 44363

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (zagymir @ Mar 17 2004, 12:08 PM)
QUOTE (antocjo @ Mar 16 2004, 12:58 PM)
Medjutim, vi i vas narod niste Prvorodjeni, vec smrtni ljudi kakvima vas je ucinio Ilúvatar. Ipak, cini mi se da sada zelite posjedovati dobro obaju rodova, ploviti u Valinor kad vam se prohtje i vracati se, kad vam dozlogrdi, domu. To ne moze biti.

sad cu bit optuzen da izvlacim iz kontekstam sto mozda je jest tocno:ali ovo se doista moze i ovako protumaciti:

tko to tuzeli best of both worlds? not ateisti, pa vjernici valjda, oni zele ovaj zivot i zagrobni vjecni zivot

da moze se i tako protumaciti, ali pitanje je da li je to lose? huh.gif

to sam samo stavio u kontekstu... duha vremena koji potice: Radi sto ti se prohtje... ph34r.gif

elrond
Posted: May 20 2004, 05:31 PM 75255

Vala

Member No.: 29

mislim da sam to već postao, zanima me sf,
dakle od L. sam dosta pročitao (C.S. Lewis' The Chronicles of Narnia (The Lion, the Witch, and the Wardrobe
. The Voyage of the Dawn Treader
3. Prince Caspian
4. The Silver Chair
5. The Horse and His Boy
6. The Magician's Nephew
7. The Last Battle
svemirsku trilogiju,.....Boxen biggrin.gif ....
no opet mišljenja sam da se ne trebamo upuštat u elaboraciju stavova, naime snosimo odgovornost pred javnošću koja čita to što pišemo, a što se tiče L. neka bude rečeno i ovo bio je dobar prijatelj,Tolkienu zajedno su radili u Inklingsima i jedan drugome
čitali svoja djela radi kritike. Kasnije su se posvađali...i da ne duljim, tip je bio u nekom svom "filmu", dok pak, osobno nisam sklon konvertitima.....upitan je i diskutabilan stav prema "Pravom kršćanstvu",..etc etc,
dalje bi dakako ušli u izmejnu postova o duhovnosti....Bože sačuvaj
shocking2.gif , ti voliš Tolkiena na svoj način, ja na svoj,
osobno ne smatram nužnim da je bilo koji stav pogršan...

merry
Posted: May 21 2004, 07:55 AM 75487

Ringbearer

Member No.: 7

booyah.gif slazem se elronde

nase osobne stavove na kraju se ne osnuju na to, sto je Tolkien ili Lewis ili bilo koga mislio, nego mozemo u njihovim djelima uzivati, od njihovoj mudrosti nesto uciti, a na kraju sami odluciti, ili sami razviti svoj osobni stav.

i oni su samo bili ljudi - djeca svoijh vremena i kulturne pozadine.

znaci i ti si procitao Perelandra trilogija - sada je citam....!

pitao sam u "druge knjige" ali izgleda da niko je ovdje ne poznaje. je li ona prevedena na hrvatskom? zanima me....

jos nesto: odakle si cuo da su se Tokien i Lewis svadjali. I ja sam to cuo, ali nista nije povjerljivo. S druge strane sam nesto suprotno cuo. Tako da nisam istrazivao sve to.

pozdrav - mellon smile.gif

elrond
Posted: May 24 2004, 07:32 PM 77055

Vala

da, odgovorio sam ti, ali treba uložiti kreativan napor i čitati između redova,
pojednostavit ću bit posta,
Lewis je puno toga grdog(lošeg) proživio, život mu fakat nije bio lak, od obiteljskih (ne)prilika, profesionalnih i inih,
rezultat ogorčenost, koju je liječio vjerom, ali počesto u tome nije imao pravu mjeru, odnosno, nije imao razumijevanja za proturiječne stavove, pogotovo u književnosti,
....kako god bilo tolkien i on imali su duge i konstruktivne rasprave u vezi likova preuzetih iz poganskig legendi i folklora....vremenom, što je i shvatljivo dolazilo je do iskrica" između dva genija, nije to bilo ništa što bi mogli nazvati fajtom ili možebitno nekom grubljom riječi, ...uglavnom svatko je zadržao za sebe ono što je mislio da je ok.
postojale su indicije (za mnoge i "činjenice") da se Lewis, odao porocima, t.j. drogi, ali takvo što sam odbacio...obrazlaganje bi zašlo u podužu elaboraciju, uglavnom nema ti ništa goreg od konvertiranog ateista, tip je genijalac, ali sa bitnim nesdostatkom (lewis), da si zabio" u glavu da mora stalno i stalno i stalno dokazivat dubinu svoje vjere sebi i drugima (naročito drugima"), naravno ljudi su u početku strpljivi, tolerantni....ali sve ima svoju granicu,....ovo zadnje naročito se odnosi na ostatak Inklingsa....
dakle, odgovor na tvoje pitanje :
predmet rasprave između Tolkiena i Lewisa bijahu kršćanski aspekti likova u njihovim djelima,
što se tiče Perelandra,, davno, davno sam to čitao,ne na hrvatskom, ("My
God, My God, why hast thou forsaken me." (kao dio svemirske trilogije Out of the Silent Planet i That Hideous Strength: A Modern Fairy-Tale for Grown-Ups, biggrin.gif ....ali ništa ne nađoh što bi me obvezalo na ponovno čitanje

Edited by elrond - May 24 2004, 09:00 PM

merry
Posted: May 25 2004, 08:14 AM 77132

Ringbearer

vec sam pomalo trazio smile.gif

Tolkien i Lewis su se posvadjali iz raznih razloga:
kao prvo se Tolkien naljutio jer Lewis uzeo njegovu ideju o “Numenoru” i pisao o tome u “That hiddous strength” (Perelandra Trilogija) izdat 1943. Ova knjiga se Tolkienu inace nije svijedla, bila mu je previse obskurna. Kaze se da je Lewis bio pod utjecaja Charles Williamsa (clan Inklingsa od 1939) a Tolkien nije volio njegova djela jer je Williamovi misticizam imao tendecije prema okultizmu.

Takodjer se cini da je Tolkien bio malo ogorcen sto anglikanac Lewis nije konvertirao prema katolicanstvu.
1948 je T. tako jako kritizirao „English Literature in 16. Century“ od Lewisa, da Lewis to nije mogao prihvatiti.
1949 je bio poslijedni sastanak od Inklingsa.

Konacni slom u prijeteljstvu ovih dva covjeka je dosao kada se Lewis 54/55 ozenio sa Joy Davidmanom, bivsa komunistkinja koja je bila razvedena. T. kako konservativni katolik to nije mogao prihvatiti, da Lewis je imao takav liberalan stav prema braku. (T. je vjerovao da je brak nerazrjesiv – dok je Lewis vjerovao da zabrana razvoda samo vazi za krscane.)

Kada je Lewis umro 22.11. 63 (isti dan na kojem je umro John F. Kennedy i Aldous Huxley) je Tolkien bio duboko dirnut i osjetio to kao veliki udarac na sebe. On je za Lewis „platio jednu misu“ (izvinite ne znam tacne rijeci) na kojoj je on sam ministrirao. Njegovom sinu Michael je pisao: „.... kako tuzno da smo se u poslijednim godinama tako udaljivali jedan od drugog. Ipak jedan drugome smo obavezni u mnogome i nasa veza koja je sa dubokom naklanosti razla iz toga ostaje.“
ph34r.gif

antocjo
  Posted: Oct 15 2004, 09:57 AM 128324

Da ne zapustimo ovaj topic... biggrin.gif

Prije nekidan citao malo RotK i nesto mi se ucinilo jaaako poznato rolleyes.gif Kad je Aragorn postao kraljem i Minas Tirith se obnovio...

U njegovo doba grad je postao ljepsi nego sto je ikad bio, cak i u danima svog prvog procvata; bio je pun drveca i vodoskoka, vrata mu bijahu izradjena od mithrila i celika, ulice poplocane bijelim mramorom.... U danima nakon krunidbe kralj je sjedio na prijestolju u Dvorani kraljeva i izricao presude. Dolazili su i izaslanici mnogih zemalja i naroda, s istoka i s juga, i s granica Mrkodola, i iz Dunlanda sa zapada.

Ovo me neodoljivo podsjeca na kralja Salomona i njegovu vladavinu (bar pocetak) kad je u Jeruzalemu bilo zlata na tone, a srebra toliko da je bilo bezvrijedno. A o Salomonovoj mudrosti i njegovim presudama (salomonskim) ne treba mnogo govoriti...

Tako je kralj Salomon natkrilio sve zemaljske kraljeve bogatstvom i mudroscu. Sav je svijet zelio vidjeti Salomona i cuti mudrost koju mu je Bog ulio u srce. Svatko mu je donosio dar: srebro i zlatno posudje, haljine, oruzje, miomirise, konje i mazge, iz godine u godinu. (1. Kraljeva 10:23-25)

Medjutim u tome svemu me najvise dojmilo Aragornova (salomonska) presuda Beregondu:

Mnoge su doveli preda nj da prime od njega pohvale i nagrade za svoju hrabrost; posljednjeg mu je zapovjednik garde doveo Beregonda da mu sudi. Kralj rece Beregondu:
"Beregonde, tvojim je macem prolivena krv na svetom mjestu gdje je to strogo zabranjeno. Osim toga, napustio si svoje strazarsko mjesto bez dopustenja gospodara ili zapovjednika. Za takve prijestupe od davnine vrijedi smrtna kazna ph34r.gif . Zato ti ja sad moram izreci presudu.
Oslobadjam te svake kazne zbog srcanosti koju si iskazao u boju, a jos vise zato sto si sve ono sto si ucinio ucinio za ljubav gospodara Faramira. Ipak, moras napustiti gardu citadele, i moras otici iz grada Minas Tiritha."
Beregond problijedi kao krpa i obori glavu, pogodjen u samo srce ajme.gif Ali kralj nadoda:
"Tako mora biti jer prelazis u Bijelu bojnu, gardu Faramira, kneza od Ithiliena, bit ces zapovjednik te bojne i boravit ces u Emyn Arnenu na miru i sa svim pocastima, u sluzbi onoga za koga si sve stavio na kocku da ga spasis od smrti."
Tad se Beregond, spoznavsi kraljevu
milost i pravednost, obraduje, klekne i poljubi mu ruku te ode sav sretan i zadovoljan.
crazy.gif notworthy.gif bouncing.gif jumpy.gif

Milost i pravednost - prave odlike kralja i sudca... A gdje li se bolje ocituju te karakteristike do li na krizu gdje su se pravednost i milost zagrlili.... Pravedna osuda grijeha, koji ne moze ostati nekaznjen i milost koja je proizasla iz te pravednosti i koju moze svatko bastiniti tko predade svoje grijehe Isusu da on za njih plati... wub.gif

I kad uvidimo kraljevu milost i pravednost bit ce nam kao Beregondu... crazy.gif notworthy.gif bouncing.gif jumpy.gif

merry
Posted: Nov 24 2004, 04:24 PM 154817

Ringbearer

uff - paralele su ozvijele....
ipak moj obecani rad o : "Numenor - Potop"

ima mnoge paralele

u trecem vijeku Numenor je „stari svijet“ koji je potonuo
istu sliku nadjemo u Bibliji : 5ako staroga svijeta ne postedje, nego sacuva - osmoga - Nou, glasnika pravednosti, srusivsi potop na svijet bezbozni / 2Petrova 2,5

ovaj svijet nije bio necivilzirani svijet nego svijet u kojem je znanje i kultura bila razvijena
tako i Biblija pretpostavlja svijet prije potopa

ALI
ljudi su otpali od vjerovanja u jedinog istinitog Boga
kojeg su u Numenoru stovali u hramu koji je on imao - to ih je vodio da prekorace granice koje su im Valari postavili

upravo to se desilo i prije potopa - ljudi su otpali od vjerovanje u Boga
i to ih je vodio da prekorace neke granice, koji se ne smije prekoraciti
Kad su se ljudi počeli širiti po zemlji i kćeri im se narodile, 2opaze sinovi Božji da su kćeri ljudske pristale, pa ih uzimahu sebi za žene koje su god htjeli. 3Onda Jahve reče: "Neće moj duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu vijek bude stotinu dvadeset godina Postanak 6,1-3

Oni su se pomijesali sa andjelima odnosno demonima. To je tada bila korak preko granice, koji je izazvao konacni sud.

kraj je dosao potopom
a jedini prezivjeli su se brodom spasili Elendil i njegovi odnosno Noa i njegovi

iz Numenora i iz Starog svijeta su samo “vjerni” prezivjeli

toliko ovaj put - ima jos paralele - ali to drugi put

Edited by merry - Nov 25 2004, 09:52 AM

merry
Posted: Dec 12 2004, 01:23 PM 167046

Ringbearer

QUOTE (Varda @ Dec 1 2004, 07:35 PM)
a_ne.gif Nego, zaintrigirala me zapravo pomisao zbog čega Tolkien (vezano uz "Paralele") gotovo nigdje ne daje naznaku nikakve vjere, a ima toliko dodirnih točaka sa duihovnošću, pogotovo kod elfova - duh važniji od tijela. Ma dobro, sad ćete reći pa elfovi i jesu duhovi koji su u ME uzeli svjetovni lik i zaodjenuli se svjetovnim ruhom! Ali ipak.... čovjek bi očekivao na svakom koraku barem jedan Stoneheng conf44.gif

Tolkien to cini, jer nije htio dati drugu religiju

ME u trecem dobu je pred krscanski svijet - evropa prije Bozanske objave evandjelja (pojam medjuzemlje korespondira sa rijecju oikumena - sto je jednom bila koriscena za nastanjeni svijet (mislio se prije svega na podrucje rimskog carstva)

znaci Ep ME vremensko odgovara nasem svijetu (u Evropi) poslije potopa a prije Krista.
ljudi su negdje imali neko znanje o Bogu STvoritelja - ali puno toga se gubilo. Bog je samo u nejasnim slikama objavio evandjelje.

Razlika ME od poganskih mitova je sada, da "dobri" nisu idolopoklonici, ne stuju razlicite bogove itd., te imaju krscanski moral. (Samo usporedi moralna savrsenosti Aragorna sa drugim junacima iz mitologije!!!)

znaci Tolkien nas je ucio religiju - bez religije. u prici imas sve moralne pouke koje nas uci i (krscansku) religiju. takodjer ces u prici naci sve slike o (onostranom) zivotu, o spasenju, o djelovanju zla - koje nas uci i religiju.

da bi on Vardo, koristio konkretno religiju on bi bio izmedju dvije vatre.
ili bi uzeo krscanstvo da bi hobiti molili Isusa itd. - sto bi pokvario naravno cijelu pricu - ili bi trebao izmisliti drugu religiju i time bi on nesto propagirao sto bi smatrao laznim, i stetnim...

merry
Posted: Dec 22 2004, 10:26 AM 177093

Ringbearer

jos jednom imamo bozic u ME - ovaj put u LotR!

da li ste znali da DRUZINA krene iz Rivendell tacno na danu kada slavimo bozic?

ako niste, onda sada znate, i sada imaju cak oni medju nama koji ne vjeruju da je Isus sin Abrahamova i Sin Davida, da je taj Isus Krist, koji nas spasi od svojih grijeha, znaci cak oni medju nama koji to ne vjeruju imaju sada razlog da slave dan bozica i da budu sretni, jer na ovom danu je nesto konacno pocelo sto je na kraju oborio tamni neprijatelj zupi.gif band.gif pizza.gif zupi.gif

antocjo
Posted: Oct 20 2005, 03:46 PM 403781

Ovaj topic je dugo neaktivan... pa je vrijeme da se to ispravi wink.gif

Prije nekog vremana cuo sam ovu jednu paralelu koja me je pokosila... thud.gif

Radi se o Arweninoj ljubavi prema Aragornu. Znala je koliko ce je kostati ta ljubav. I otac joj je to dobro razlozio. Kostat ce je toga da ce biti lisena svoje vjecne mladosti i da ce iskusiti smrt...

I znamo onu romanticnu scenu u filmu u Rivedellu na mosticu kad se sretnu njih dvoje.

Arwen: “Renech i beth i pennen?”
[“Do you remember what I told you?”]

Strider: “You said you'd bind yourself to me, forsaking the immortal life of your people.”

A to je ono sto je Isus ucinio... lisio se svoje Slave i uzeo na sebe sudbinu ljudi... Zaista nije to morao uciniti.

Zasto je to ucinio?

Evo odgovora:

Arwen: “And to that I hold. I would rather share one lifetime with you, than face all the ages of this world alone.”

cry.gif cry.gif cry.gif Isus je radije htio iskusiti ljudski zivot i nasu sudbinu da bi nas na taj nacin privukao sebi nego da bi proveo cijelu vjecnost bez nas... thud.gif cry.gif

Tako je odlucio...

Arwen: “I choose a mortal life.”

I mozemo se buniti kao Aragorn... jesmo li dostojni toga cega se ona/On odrekao...

Strider: “You cannot gives me this.”

Arwen: “It is mine to give to whom I will. Like my heart.”

Nitko mi ga (zivot) ne oduzima, nego ja ga sam od sebe polazem. Vlast imam poloziti ga, vlast imam opet uzeti ga. (Ivan 10:18)

cry.gif wub.gif cry.gif wub.gif cry.gif wub.gif cry.gif wub.gif

Antodaén
Posted: Feb 4 2009, 01:13 AM 998497

Shield Bearer

Member No.: 1933

Danas nabasah na tekst koji me svojim opisom Lucifera/Sotone odmah frapirao detaljnom sličnošću s Tolkienovim opisom Melkora/Morgotha:

"Kako pade sa nebesa, Svjetlonošo, sine Zorin? Kako li si oboren na zemlju, ti, vladaru naroda? U svom si srcu govorio: `Uspet ću se na nebesa, povrh zvijezda Božjih prijesto ću sebi dići. Na zbornoj ću stolovati gori na krajnom sjeveru. Uzaći ću u visine oblačne, bit ću jednak Višnjemu.`A sruši se u Podzemlje, u dubine provalije!" - Izaija 14, 12

ph34r.gif

saruman
Posted: Feb 4 2009, 01:20 AM 998504

The wizard

Member No.: 130

Jep, tako ga je i T. zamislio, u jednom pismu što je Elrond stavio Tolkien Melkora naziva Diabolos. tongue.gif

elrond
Posted: Feb 5 2009, 07:46 PM 998957

Vala

QUOTE (saruman @ Feb 4 2009, 12:20 AM)
Jep, tako ga je i T. zamislio, u jednom pismu što je Elrond stavio Tolkien Melkora naziva Diabolos.  tongue.gif

zapravo, Diabolus Morgoth yes.gif , riječ je o Tolkienovu pismu # 153 Peteru Hastingsu, od rujna 1954 godine. nazvao ga je još jednom Diabolus i to u pismu#211 Rhoni Beare, od 14 listopada 1958, ali to je bilo u drugom kontekstu....
"Melkor became the rebel, and the Diabolus of these tales, who disputed the kingdom of Arda with Manwe. (He was usually called Morgoth in Grey-elven.)"

Edited by elrond - Feb 5 2009, 06:51 PM

Antodaén
Posted: Feb 12 2009, 10:45 PM 1000998

Shield Bearer

Member No.: 1933

Još jedna parelala mi je pala na um. Nevoljkost Númenorskih kraljeva da umru:

"No, strah od smrti nadvijao se sve više nad njihove živote, a oni su je odugovlačili na sve moguće načine; počeli su graditi velike kuće za svoje mrtve dok su mudraci među njima neprestano radili na otkrivanju tajne prizivanja života ilibarem produženja ljudskih dana. No, doznaše jedino kako očuvati mrtvo ljudsko meso od truljenja, te ispuniše zemlju tihim grobnicama u kojima je misao na smrt sama sebi podigla mračni oltar. Oni pak, koji su živjeli, okrenuše se tjelesnim zadovoljstvima i pijančevanju, žudeći za još većim dobrima i još većim bogatstvom" [...] "Tako Atanamir doživje duboku starost, držeći se životne niti sve dok mu sva radost nije prestala; a bio je prvi Númenorejac koji je ovako postupio, odbijajući otići sve dok nije postao bezuman i bezvoljan, lišavajući sina vlasti na vrhuncu njegove muževnosti." - Akallabêth

slična je judejskom kralju Ezekiji koji se također nije htio pomiriti sa svojom smrću, te zatražio od Boga produljenje života:

"U ono vrijeme smrtno se razbolje Ezekija. Prorok Izaija, Amosov sin, dođe k njemu i reče mu: 'Ovako govori Gospodin: Uredi svoju kuću; jer ćeš umrijeti i nećeš više ozdraviti'. Tada on okrenu svoje lice k zidu i upravi Gospodinu ovu molitvu: 'Ah, Gospodine, spomeni se ipak da sam hodio pred tobom u vjernosti i s nepodijeljenim srcem i da sam činio što je tebi ugodno!' I Ezekija glasno zaplače. A Izaija još nije bio ostavio srednje predvorje, i dođe mu Gospodnja riječ: 'Vrati se i javi Ezekiji, knezu mojega naroda: Ovako govori Gospodin, Bog Davida, tvoga djeda: Čuo sam tvoju molitvu i vidio tvoje suze. I eto, ozdravit ću te opet. Već prekosutra ići ćeš u Gospodnji Hram. Dodat ću vijeku petnaest godina.'" (2. Knjiga o kraljevima 20, 1-6)

I odmah nakon toga, Ezekija radi greške. Neću sad prepisivati cijelo 20. poglavlje (pročitajte sami, ako vas zanima), već samo prepričati što je napravio. Prvo je dobio pismo i dar od babilonskog kralja Merodaka-Baladana i naivno proveo njegove glasnike kroz svoj grad i skladišta, te im pokazao svoje srebro, zlato, mirise, skupocjeno ulje, oružarnicu i sve ostalo što se nalazilo u riznicama. Ukratko, sve. Kasnije su Babilonci napali grad i uzeli sve što im je Ezekija pokazao, te njegove vlastite sinove učinili sobarima u palači babilonskog kralja. To mu je Izaija i prorekao nedugo nakon posjeta, a Ezekija odgovara neodgovorno: 'Neka ipak, dok ja živim, vladaju mir i sigurnost!' (2. o kralj. 20, 19). I zaista, za vrijeme Ezekije su stvari više-manje funkcionirale, ali njegov sin Manaše (koji se rodio u dodatnih 15 godina), ponašao se katastrofalno. O tome čitajte u 21. poglavlju (i 33. poglavlju 2. Knjige ljetopisa). Uveo je običaje okolnih naroda, tako što je podigao žrtvenike Baalu i postavio Ašere gdje je žrtvovao ljude, uključujući i vlastitog sina, i općenito "veoma mnogo nedužne krvi prolio" (21, 16), te se tek nakon što je sâm bio zarobljen od strane Babilonaca pokajao za svoje činove.

Uglavnom, posljedice Ezekijinog traženja dodatnih 15 godina života, pokazalo se krivim jer sve greške koje je počinio, počinio ih je u tih 15 godina. Pa, eto, bilo mi je zanimljivo vidjeti da je Tolkien identičnu ideju prenio na Númenorske kraljeve i općenito ljudski strah od smrti, koji njihove produžene živote čini upropaštenim. Dakle, koliko sam shvatio, radi se o tome da svaki čovjek ima svoju ulogu na zemlji određenu od Ilúvatara, te da najbolje funkcionira ako se ponaša u skladu s njom, a ne da se bori protiv nje.

130 replies since Jan 24 2003, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (9) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena