Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (126) < ... 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 ... > ( Go to first unread post )
"Silmarillion, Povijest Medjuzemlja" - 2
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Stormcrow
Posted: Jan 8 2018, 12:22 PM 1245140

Dunadan

Group: Members
Member No.: 2241

Vojna snaga Vanyara i preostalih Noldora, je bila tolika da su potamanili Balroge, zmajeve, legije orka, trolova u Gnjevnom ratu, a da se povuku za invazije Numenorejaca pod zapovjedništvom Ar-Pharazona.
Jel to bila naredba Valara?

Numenor je postao vojna supersila pod vodstvom Maie Saurona i time prijetnja Valinoru.
Ali na drugoj strani imamo Eonwea, Vanyarsku vojsku s Noldorskim naoružanjem (Mahtan), Noldore koje je sigurno vodio jedan Finarfin, a Vanyare sigurno Ingwe.

Sigurno je to strateški uzmak naređen od Valara koji nisu željeli žrtve, ali zar je tolika moć Numenora bila velika da su tražili Iluvatarovu intervenciju?
Dosta čudno što s mene tiče.

Edited by Stormcrow - Jan 8 2018, 12:23 PM

elrond
Posted: Jan 8 2018, 12:24 PM 1245142

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Stormcrow @ Jan 8 2018, 11:22 AM)
Vojna snaga Vanyara i preostalih Noldora, je bila tolika da su potamanili Balroge, zmajeve, legije orka, trolova u Gnjevnom ratu, a da se povuku za invazije Numenorejaca pod zapovjedništvom Ar-Pharazona.
Jel to bila naredba Valara?

nije, nego utjecaj drveća.
općenito, vilenjaci i svi ostali koji su vidjeli drveće puno su jači
nego kompletna ekipa iz Trećeg Doba.

Stormcrow
Posted: Jan 8 2018, 12:27 PM 1245143

Dunadan

Ali u Valinoru za vrijeme Numenorejske invazije bili su vilenjaci koji su vidjeli Dva Drveta, sva sila Maiara i Valara, vilenjačkih kraljeva na čelu s Ingweom.

Edited by Stormcrow - Jan 8 2018, 12:27 PM

elrond
Posted: Jan 8 2018, 01:15 PM 1245145

Vala

QUOTE (Stormcrow @ Jan 8 2018, 11:27 AM)
Ali u Valinoru za vrijeme Numenorejske invazije bili su vilenjaci koji su vidjeli Dva Drveta, sva sila Maiara i Valara, vilenjačkih kraljeva na čelu s Ingweom.

ovisi o kojem vremenu pitaš i što točno pitaš, jer nije sva vojna sila
bila stalno koncentrirana na jednom području...?
kada su došla mračna vremena za Beleriand, nakon Dagor Bragollacha, a Morgothovi orci zauzimali sve više teritorija, broj ljudi naglo je opao, a narodi su se razdvojili i postali raštrkani...
s druge strane, Melkor je sklopio dogovor s Ungolianticom, i zajedno su uništili Drveće Valara, čija je svjetlost ugašena.
bunari Svjetlosti koje je načinila Varda iza Drveća također su uništili Melkor i Ungoliant,
tako da u cijeloj priči, postoji vrijeme prije uništavanja Drveća Valara i nakon uništavanja Drveća valara.
Naravno, nakon uništenja Drveća Valara opada moć i vilenjaka i Valara itd...

Edited by elrond - Jan 8 2018, 12:28 PM

Stormcrow
Posted: Jan 8 2018, 08:34 PM 1245148

Dunadan

Ako im je opala moć nakon uništenja Drveća kako su pobogu satrli legije orkova, većinu Baloga i legla zmajeva?
Ne stoji mi taj odgovor da su izgubili moć nakon smrti Drveća, ne u Valinoru.
Mislim da skrivanje Valinora ima svrhu u odlazak iznad okova Arde, da je ljudima uskraćena živa uspomena na Raj, zbog njihova obožavanja Tame.

elrond
Posted: Jan 9 2018, 11:47 AM 1245149

Vala

QUOTE (Stormcrow @ Jan 8 2018, 07:34 PM)
Ako im je opala moć nakon uništenja Drveća kako su pobogu satrli legije orkova, većinu Baloga i legla zmajeva?
Ne stoji mi taj odgovor da su izgubili moć nakon smrti Drveća, ne u Valinoru.
Mislim da skrivanje Valinora ima svrhu u odlazak iznad okova Arde, da je ljudima uskraćena živa uspomena na Raj, zbog njihova obožavanja Tame.

ne da im je nestala moć nego je bitno umanjena.
od rose s drveća, iz bunara Varda je načinila zvijezede, što je, za Melkorove sluge (dakle, zvjezdana svjetlost..) bila kao ubod koplja ili ledeni bodež koji ih je duboko zasijecao.
kontrast, tama-svjetlost, pošto su vilenjaci bića svjetla i u sebi sadrže svjetlost,a dobivali su je i od drveća,
veliki udarac bio je gubitak drveća,
no svjetlost je ostala još u njima, samo što više nisu bili tako jaki kao ranije.
svi oni neovisno o kojoj vrsti se radi koji se okrećeu tami snose posljedice.

Stormcrow
Posted: Jan 9 2018, 02:46 PM 1245152

Dunadan

Koliko znam Ingweov Vanyarski narod bio je vjeran Valarima, kao i Noldori koji su ostali u Valinoru predvođeni Finarfinom, kao i Teleri predvođeni Olweom.

elrond
Posted: Jan 10 2018, 11:18 AM 1245159

Vala

QUOTE (Stormcrow @ Jan 9 2018, 01:46 PM)
Koliko znam Ingweov Vanyarski narod bio je vjeran Valarima, kao i Noldori koji su ostali u Valinoru predvođeni Finarfinom, kao i Teleri predvođeni Olweom.

nema ti to na takav način puno veze s vjernošću.
ima veze s jačanjem tmine, mraka, zla i povlačenja svjetlosti.
općenito slabljenje, uzrokovano morgothovim zlom u ekspanziji
i na Ardi i na i oko Sunca i Mjeseca i zvijezda....

Stormcrow
Posted: Jan 15 2018, 08:47 PM 1245339

Dunadan

Kad su Lúthien I Húan pobijedili Saurona , on je pobjegao šireći stravu. O kakvoj se stravi radi?
Vampirizam, kanibalizam, zašto se nije vratio u Angband, radi Morgothove poruge?
Jel to znači da nije sudjelovao u Gnjevnom ratu?

Telperion Laurelin
Posted: Jan 16 2018, 07:40 AM 1245343

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

QUOTE (Stormcrow @ Jan 15 2018, 08:47 PM)
Kad su Lúthien I Húan pobijedili Saurona , on je pobjegao šireći stravu. O kakvoj se stravi radi?
Vampirizam, kanibalizam, zašto se nije vratio u Angband, radi Morgothove poruge?

Ne znam točno ali ja sam zamišljala da je napravio svoje mračno utočište (kao kasnije u Mordoru) gdje bi vrebao ljude i druga stvorenja. Pretpostavljam zajedno sa svojim nakaznim slugama. Sauron jest poprimio obličje vampira,sad da li se on osobno hranio kao vampir....nekako mi se to čini previše priprostim za njega. Možda nisam u pravu conf44.gif
Luthien mu je rekla da će trpjeti Morgothovu porugu,pa se možda baš zbog toga "osamostalio".
U Gnjevnom ratu se ne spominje Sauron,tako da vjerovatno nije sudjelovao. Il' je njegov "doprinos" bio nebitan. U fokusu su bili Morgothovi krilati zmajevi,debitanti u bitci.

Edited by Telperion Laurelin - Jan 16 2018, 07:42 AM

elrond
Posted: Jan 16 2018, 05:34 PM 1245353

Vala

QUOTE (Stormcrow @ Jan 15 2018, 07:47 PM)

o stravi, kad i ako budem imao više vremena,
ako u međuvremenu netko od membera ne odgovori....
U Gnjevnom ratui Angband razoren i urušene sve planine sjevera, a nakon nje Beleriand je potonuo.
Morgoth je bačen u Prazninu a njegovi sluge, pa tako i orci, istrijebljeni su sa sjeverozapada Međuzemlja.
Ali orci su ipak preživjeli jer je dio te odvratne rase pobjegao i ležao skriven u smrdljivim jazbinama ispod mračnih planina, koteći se i množeći.
Kad je postalo očito da je Morgothov glavni zapovjednik Sauron preživio, orci su mu se stavili u službu.
dakle, Sauron je bio Morgothov glavni zapovjednik.
za više o toj temi, nadam se uskoro...

Telperion Laurelin
Posted: Jan 16 2018, 06:23 PM 1245355

Anar kaluva tielyanna

QUOTE (elrond @ Jan 16 2018, 05:34 PM)
QUOTE (Stormcrow @ Jan 15 2018, 07:47 PM)

o stravi, kad i ako budem imao više vremena,
ako u međuvremenu netko od membera ne odgovori....
U Gnjevnom ratui Angband razoren i urušene sve planine sjevera, a nakon nje Beleriand je potonuo.
Morgoth je bačen u Prazninu a njegovi sluge, pa tako i orci, istrijebljeni su sa sjeverozapada Međuzemlja.
Ali orci su ipak preživjeli jer je dio te odvratne rase pobjegao i ležao skriven u smrdljivim jazbinama ispod mračnih planina, koteći se i množeći.
Kad je postalo očito da je Morgothov glavni zapovjednik Sauron preživio, orci su mu se stavili u službu.
dakle, Sauron je bio Morgothov glavni zapovjednik.
za više o toj temi, nadam se uskoro...

Gdje si pronašao ove podatke,baš me zanima. Nema ih u Silm-u,znači Home? Ili Letters?

Wotan
Posted: Jan 16 2018, 08:09 PM 1245357

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Telperion Laurelin @ Jan 16 2018, 06:23 PM)
Gdje si pronašao ove podatke,baš me zanima. Nema ih u Silm-u,znači Home? Ili Letters?

Erm, nešto ne štima. unsure.gif

Iako to sve zaista je daleko detaljnije pokriveno u HoME ciklusu, mnogi od pobrojanih događaja, međutim, jesu spomenuti i do određene razine obrađeni i u Silmarillionu.

Tak' da mi sad nije jasno kako su ti promakli. Primjerice, ovo o potonuću Belerianda, što je poprilično velika, te nimalo trivijalna stavka. conf44.gif

Edited by Wotan - Jan 16 2018, 08:17 PM

Telperion Laurelin
Posted: Jan 16 2018, 09:16 PM 1245359

Anar kaluva tielyanna

QUOTE (Wotan @ Jan 16 2018, 08:09 PM)
QUOTE (Telperion Laurelin @ Jan 16 2018, 06:23 PM)

Erm, nešto ne štima. unsure.gif

Iako to sve zaista je daleko detaljnije pokriveno u HoME ciklusu, mnogi od pobrojanih događaja, međutim, jesu spomenuti i do određene razine obrađeni i u Silmarillionu.

Tak' da mi sad nije jasno kako su ti promakli. Primjerice, ovo o potonuću Belerianda, što je poprilično velika, te nimalo trivijalna stavka. conf44.gif

Evo opet pročitala poglavlje o Earendilu i Gnjevnom ratu. Morgoth poražen,a o Sauronu ni S.
S ovim ostalim sam upoznata,samo dio gdje je Sauron glavni zapovjednik u Gnjevnom ratu ne mogu naći. Elrondova zadnja rečenica....Jesi ti pročitao moj post? Napisala sam nešto Imrahilu koji je spomenuo Sauronov izostanak u Gnjevnom ratu.

Edited by Telperion Laurelin - Jan 16 2018, 09:58 PM

Wotan
Posted: Jan 16 2018, 10:53 PM 1245364

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Telperion Laurelin @ Jan 16 2018, 09:16 PM)
1. S ovim ostalim sam upoznata...

2. ...samo dio gdje je Sauron glavni zapovjednik u Gnjevnom ratu ne mogu naći.

1. Aha, OK onda. Sad vidim, ja sam kriv. Nisam dobro iščitao kontekst.
Kada si citirala cijeli post, i još iskoristila množinu 'podatke', ja sam krivo shvatio kako ti porijeklo SVIH podataka iz tog upisa nije poznato, a ti si ciljala isključivo na dio sa Sauronom.

2. A što se toga tiče, ovdje mislim da se (moguće i da griješim) radi o tome kako si ti ovaj puta krivo shvatila.

Mislim da se odnosilo na to kako je Sauron bio Morgothov glavni zapovjednik općenito, tijekom svih doba (što je i bio; prvi poručnik, podređen samo Morgothu), a ne decidirano u Gnjevnom ratu.

U svakom slučaju, ja jesam pročitao ciklus HoME, te se ne sjećam kako se igdje spominje neki značajniji Sauronov doprinos u tom konkretno ratu.
Možda neke, kako si ti i napomenula, manje zapažene i sporedne aktivnosti, ali riječi o nekom aktivnijem djelovanju, kao ni ti, nisam pronašao. Možda mi je promaklo.

Na kraju krajeva, Rat je trajao preko četrdeset godina, što, istina, nije ništa za besmrtna bića poput Maiara i Valara, ali eto...

Edited by Wotan - Jan 16 2018, 11:18 PM

1886 replies since Jan 17 2008, 10:43 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (126) < ... 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena