Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (10) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Geografija Arde
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Númellóte
Posted: May 12 2008, 08:59 PM 901889

Tolkien's army

Group: Moderator
Member No.: 566

Negdje u dalekom , strašno veliki.gif dalekom vremenu stvorena je Arda. Prelijepa Arda wub.gif okružena Vanjskom morem. A kroz mnoga doba na njoj su se razvile mnoge rase od kojih je svaka imala svoj način života, svoj način građenja.... yes.gif

Sigurno se možete zamisliti da hodate ulicama blistavog Minas Tiritha dok vam povjetarac mrsi kosu, ili da šetate besmrtnom travom Laurelindorenana, ili da udišete čisti morski zrak dok šetate dokovima Sivih luka .... kako sjedite u gostinjskoj sobi u prekrasnom Imladrisu dok vam se oči odmaraju na planinama na istoku a uši ispunjene hukom Bruinena.....kako uživate u Menegrothu i zamišljate da ste na mjestu Luthien.... A možda se i vidite u Rhunu ili čak u Angbandu....
Samo nam vi možete reći kako se osjećate uronjeni u svijet Arde i koja vas mjesta fasciniraju. wub.gif

Pravila: excl.gif

Da nebi bilo bilo ''nismo znali'' biggrin.gif , ovaj topic nije namijenjen samo gradovima već planinama, otocima, ravnicama blahblah.gif tj. već kako kaže kaže ime topica - geografiji Arde.

Ono što se neće trpjeti death.gif , kao što se to činilo prije, je post od čak jedne rečenice (ponekad i 1 bigsadeyes.gif riječi) i 1000000x smajlića

Nadalje, nema skretanja u druge teme. Ovo je široka tema za pisanje i komentiranje. sleep.gif Ako skrenete krivo, modovi će vas vratiti na pravi put devil.gif Savjetujem vam da ne isprobavate to skretanje no.gif

Nema prepucavanja koji je grad mjesto, općina, suselak blahblah.gif bolji; vaš post će bit izbrisan.

Nema vrijeđanja excl.gif

I što je najvažnije have fun yes.gif jumpy.gif

A sad navalite u tipkovnicu doh.gif ovaj na tipkovnicu eureka.gif

Míriel Serindë
Posted: May 15 2008, 09:38 PM 903057

Maglorova kamijonđinica

Group: Members
Member No.: 734

Sviđa mi se ovaj topic crazy.gif

Osobito mi se sviđa Gondolin veliki.gif Zato ću si dati malo truda da napišem nešto o njemu sleep.gif
Ime Gondolin je na Sindarinu i znači "skrivena stijena/pećina/hrid".
Na Quenyi je Ondolindë i znači "Grad glazbe vode"
Ostala imena: Gar Thurion (Skriveno mjesto), Gondobar (Kameni grad), Gondothlimbar (Grad stanovnika kamena*),Gwarestrin (kula stražara) i Gondost (Kamena utvrda)
Gondolin je bio podijeljen na 12 "kuća" svaka s svojim vođom:
1. "Bar-en-Alphram" (Kuća labuđih krila). U vrijeme pada Gondolina predvođena Tuorom i njegovom stražom.
2. "Kuća krtice" predvođeno Maeglinom. Također je to kuća rudara odanih Maeglinu.
3. "Bar-en-Duilin" (Kuća lastavica). Predvodio Duilin. U toj kući su se nalazili najbolji stražari.
4. "Nebeski svod" pod budnim okom Egalmotha i njegovih strijelaca.
5. i 6. "Snježna kula*" i "Snježni stup*" pod vodstvom Penlodha. O toj kući je najmanje podataka znano.
7."Bar-en-Galadh" (Stablo) predvođena je Gladorom.
8."Bar-en-Lothglor" (Zlatni cvijet) s Glorfindelom na vodstvu.
9."Bar-en-Eithel" Kraljeva straža i straža na 7 Gondolinskih vrata vođena Ecthelionom
10. "Kuća Harfe". Kuća glazbenika s Salgantom na vrhu.
11. "Bar-en-Damba"(Gnjevni čekić). Kuća kovača. Za vođu postoje dvije solucije: U Originalnoj verziji je rečeno da je Rôg dok u nedovršenim pripovijestima piše da je to Enerdhil.
12."Bar-en-Aran" (Kraljeva kuća) predvođena kraljem Turgonom koji je i osnovao Gondolin.

*One kuće kojima sam našla samo prevedno ime jer nisam našla originalno
Link na kartu gdje se nalazi Gondolin

To be continued tommorow.... sleep.gif

Edited by Míriel Serindë - May 16 2008, 12:28 PM

imladris
Posted: May 15 2008, 11:18 PM 903103

Charade

Member No.: 633

Ardica nasa wub.gif
Dakle, mojih top 6 mjesta na Ardi roflmao.gif
1. Mirkwood- ogromna veliki.gif carobna, misticna, tamna suma u kojoj zive sindari wub.gif sto mi drugo treba? tongue.gif
2. Ja tongue.gif- a moras volit samog sebe sleep.gif tongue.gif
3. Esgaroth- mali, tihi, mirni gradic (ok, dok ga ne oblijece smaug ph34r.gif ), potpuno izvan svijeta wub.gif
4. Gondolin- planine wub.gif veleban grad usred planina wub.gif ogroman i predivan wub.gif i mocan wub.gif
5. Doriath - predivna suma pod melianinom zastitom- definitivno mjesto gdje bi dosla pod stare dane, da nemam briga tongue.gif
6. Lorien- a ko ga ne voli? tongue.gif

Jedna od stvari zbog kojih se divim Tolkienu je upravo ta geografija, sto je uspio stvoriti zive slike toliko predivnih mjesta u nasim glavama, i uciniti to tako da nam je najnormalnije pomisliti da Arda stvarno postoji tamo negdje wub.gif

Míriel Serindë
Posted: May 16 2008, 11:41 AM 903245

Maglorova kamijonđinica

Member No.: 734

Nastavak o Gondolinu....

Sad o samom gradu silly.gif
Turgon započinje gradnju Gondolina 64. godine sunca u prvom dobu. Završen je 116. godine istog doba. Maeglin izdaje Gondolin i on pada 510. godine sunca.

Plan grada:
user posted image

Ispred kule Turgonove nalazili su se Glingal koji je bio nalik Laurelinu i Belthil koji je bio nalik Telperionu. Načinio ih je Turgon u sjećanje na Valinorska stabla.
Jedini ulaz u grad bio je u koritu Suhe rijeke. Osim što je bio skriven bio je čuvan sa sedam vrata koja su danonoćno bila pod stražom. Vrata su (redom izvana) bila načinjena od: drveta, kamena, bronce, željeza, srebra, zlata i čelika. Vrata čelika zvana su još i "Velika vrata".

Edit: Zaboravila sam staviti tumač mape.
Plave točkice su fontane. Zlatna točkica je Glingal a srebrna je Belthil.
Zelene točkice predstavljaju "Trg narodnih zdenaca", mjesto gdje se nalazilo dosta stabala i bunari gdje su stanovnici uzimali vodu .

Edited by Míriel Serindë - May 16 2008, 12:48 PM

Ereinion Elentirmo
Posted: May 16 2008, 11:54 AM 903256

Aure entuluva!

Member No.: 1759

Mentorice kako znas sve to o Gondolinu? Znam i ja ponesto od ovog sto si napisala, ali vecinu ne.
Meni je najljepsi grad takoder Gondolin wub.gif . Drevni grad, na plaaninama orlovi koje bih rado gledao
Poslije toga Rivendell, onako opustajuce innocent.gif
Nekako mi se onda cini Vinymar lijep, onako kod mora, sve puno galebova
Poslije njega bih odabrao Lothlorien

Sve vilenjacko
tongue.gif

Edited by Ereinion Elentirmo - May 16 2008, 11:53 AM

Amarië Vëannë
Posted: May 16 2008, 11:58 AM 903262

the light aglow

Member No.: 832

QUOTE (Ereinion Elentirmo @ May 16 2008, 12:53 PM)
Nekako mi se onda cini Vinymar lijep, onako kod mora, sve puno galebova

definitvno sleep.gif

kad sve sagledam, iako se to čini pomalo nevjerojatno, vinyamar meni i jest najljepše mjesto...osim možda valinora wub.gif

ali sva ta kobinacija, surova kamena palaca, more, galebovi... prekrasna slika wub.gif
malo me i podsjeca na vlastitu kucu uz more, pa možda i zato rofl.gif
vinyamar sam par puta uzela kao inspiraciju u nekim pjesmama koje sam pisala...
šteta što tolkien nije više pisao o tom gradu sad.gif i prije nego su ga vilenjaci napustili.
ali sigurno slika grada napuštenog mi je ljepša nego kad je pun ljudi izgubljeni grad wub.gif

imladris
Posted: May 16 2008, 12:04 PM 903266

Charade

Member No.: 633

Znala sam da sam nesto zaboravila u onom popisu doh.gif Vinyamar wub.gif potpisujem sve amarienino sleep.gif Iako sto se tice gradova uz more- Dol Amroth mi je mozda jos magicniji wub.gif
edit: odkad sam vidila ovu sliku ne izlazi mi iz glave wub.gif

Edited by imladris - May 16 2008, 01:04 PM

Númellóte
Posted: May 16 2008, 11:31 PM 903676

Tolkien's army

Group: Moderator
Member No.: 566

QUOTE (Ereinion Elentirmo @ May 16 2008, 12:53 PM)
Mentorice kako znas sve to o Gondolinu? Znam i ja ponesto od ovog sto si napisala, ali vecinu

Kako mentorica očito nije vidjelo tvoje pitanje, ja ću samo kratko reći da sve o Gondolinu možeš naći na Tolkien portalu. Odeš na topic Međuzemlje i tu ti se otvori izbornik i odabereš što želiš yes.gif

Nivinia
Posted: May 17 2008, 08:17 PM 903835

Shield Bearer

Member No.: 616

znachi:::.. (pocela pisat brojeve i onda shvatila da nemrem neš stavit na prvo mjesto jer bi onda ono drugo moralo bit na drugom mjestu al zapravo nije na drugom mjestu, uglavnom, to bi bilo žalosno pa odustah od top liste)

--- ali najljepša mjesta su mi Eressea (otocic ni u Valinoru ni u Međuzemlju), Eregion (naravno kad su na vlasti bili Noldori, ali i kasnije je zadržao ono nešto. bar ga tako zamišljam. suradnja elfova i dvorfova : D), i Fangorn bi obavezno posjetila. I naravno, klasici, Rivendell, Lorien i Gondolin. biggrin.gif

i daaa, štela bih vidjet Ithilien za vrijeme vladavine kralja Elessara. (Faramir namjesnik, Legy doveo elfove wub.gif) I nažicala bi ga da mi pokaže Henneth Annun.

Renarion Arenimon
Posted: May 24 2008, 11:26 AM 906900

[. ^ » Zmaj « ^ .]

Member No.: 1704

Najbolje mjesto na Ardi... Rivendell. Ponavljam se opet doh.gif A sta mogu kad mi je jednostavno najbolji wub.gif

Rivendell ima planine (bez toga ne mogu), rijeku (bez toga stvarno ne mogu jer bi umro od zedji), a ima i suma ko' u prici. Predivno mjesto.

A i Rhovanion nije predaleko tongue.gif. Tu bi se dalo organizirati koje pjesacenje...

Sorongil Sulandune
Posted: May 25 2008, 09:06 PM 907330

Forth Eorlingas !!

Member No.: 541

Dva naj-mijesta na Ardi su mi dakakokao Orlu Crissaegrim, dio Ered Echoriatha, na visinama iznad Gondolina, što je samo posebi razumljivo zato jer sam otamo porijeklom,... visine.... vjetar.... .... sloboda .....

A slijedeće mijesto koje sm odabrao iz manje vishe istih razloga, osim visine je Rohan, prijeljepo, zeleno, ravno, miris trave .......

A kao treche mijesto mijesto za zhivit na Ardi, je Nevrast, more i zapadni vjetar, shto vishe pozhelejti ..... klik
Rohan
Echoriath

klukus
Posted: May 31 2008, 06:15 PM 909017

Ranger of the North

Member No.: 1628

Teško je odlučiti se u tom fantastičnom svijetu za jedno ili više mjesta, jer svaki pedalj Međuzemlja, Belerianda, da ne kažem još palog Numenora i božanskog Amana ima svoje prednosti, ljepote... al' ako je već do odluke, u prostorima Međuzemlja sam već davno odabrao Rohan. Iz više razloga, jednostavnih i pomalo posesivnih...Rohan se nalazi otprilike u središnjem dijelu Međuzemlja i može se stići do gotovo svih nazovimo glavnih mjesta podjednako brzo. Da ne spominjem užitke nepreglednih travnatih polja što promiču pod kopitima konja, blizina divljine Maglenog gorja, dubina mračnog Fangorna i ljepota zabranjenog Loriena... Gondor, Moria, mračna šuma Mrkodola, Mordor...što god ti srce poželi, na dohvat ti je ... conf44.gif nisam se dao u opise Rohana, draž i strepnju sigurnog susreta i borbe sa Orcima, niti veselja susretu sa dragim osobama i prijateljima, već samo vlastite pobude izabira Rohana...o ostalom jednom drugom zgodom...zmaj mi riče, moram ga izvest' u šetnju...

Morgul Queen
Posted: Jun 7 2008, 12:56 AM 910966

High Plains Drifter

Member No.: 1788

evo majne fav destinacije

1. Carn-Dum
2. Dol Amroth
3. Minas Morgul
4. Ithilien
5. Vinyamar
6. Numenor
7. Isengard
8. Durthang
9. Tol-in-Gaurhoth
10. Nan Elmoth
11. Dol Guldur

1. presavrseno mjesto wub.gif zakon mi tu zgleda fino kod wikija gore u angmaru, lijepo zima cijelo vrijeme wub.gif
2. aaaaaa imladris potpisujem sve. wub.gif carobno
3. meni zbilja lijep grad sleep.gif mislim da nazguli, kad su se tamo nakotili nisu sasvim promijenili temelje.. zakon mi izgledaju ti spicasti vrhovi a i fino je mracno biggrin.gif
4. predivan krajolik, lijepe sumice.. najcesce si ga zamisljam u zoru ili navecer, onako se pri tlu skuplja maglica i rosa, a navecer se vide sve zvijezde i mjesec kroz krosnje drveca wub.gif a i sto je nivinia rekla, faramir i eowyn u emyn arnenu i legsy uredio vrtove
5. divan grad na obali mora, dosta sjeverno znaci malo hladnije vrijeme.. otkad sam vidla ovu nasmithovu sliku zaljubila sam se wub.gif
6. izmedju ME i amana-savrseno biggrin.gif zanimljiva kultura..
7. kod sarumana
bas bi bilo zanimljivo zivjet u kuli, okruzenoj planinama a ispod tebe prekrasni vrtovi wub.gif a i fangorn je blizu..
8. jos jedna destinacija u mordoru koja me zaintrigirala.. bas neki tipicni drakula dvorac tongue.gif
9. prezakon cool.gif lijepi otocic na sirionu.. sauron i thuringwethil biggrin.gif
10. kod eola neka spuki zacarana sumica biggrin.gif
11. e to bi bas htjela vidjet, onako visoki toranj u mracnoj sumi lukavi.gif

Ellin
Posted: Jun 8 2008, 11:28 AM 911469

Ithilwen

Member No.: 228

otkuda si izvukla slike za dol guldur i angmar? savrsene su! wow.gif klap.gif
i gdje/sto je taj durthang? unsure.gif nikad cula. huh.gif

6laurun6
Posted: Jun 8 2008, 01:29 PM 911506

Shield Bearer

Member No.: 935

Za one kojima je ova tema zanimljiva i zele nauciti vise o ovoj temi,kupite Atlas of Middle Earth,i nauzivajte se...zenska je otisla u nezamislive detalje,svaka joj cast... booyah.gif

138 replies since May 12 2008, 08:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (10) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena