Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (23) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... > ( Go to first unread post )
Ostale knjige, Tolkienove, naravno -_-
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Ellin
Posted: Jul 23 2008, 06:10 PM 928185

Ithilwen

Group: Members
Member No.: 228

jesi li citala na engleskom ili hrvatskom? unsure.gif vjerujem da je crnkovic upropastio hrvatsku verziju. dry.gif

jest za djecu, ali meni je lijepa. wub.gif pogotovo kad povezes neke stvari s pocecima tolkienove mitologije, tj. s history of middle-earth... wub.gif

Morgul Queen
Posted: Jul 23 2008, 06:16 PM 928196

High Plains Drifter

Member No.: 1788

na rvackom dry.gif
slazem se, zato sam trilogiju procitala samo jednom na hrv. (al onda sam jos bila mala), a slj. put na eng. i bilo je puno bolje.
pogotovo sto se pjesama tice biggrin.gif
a sad sam pri kraju HOME war of the ring.. da i to rijesim brise.gif

Ellin
Posted: Jul 23 2008, 06:19 PM 928201

Ithilwen

ako pozelis roveru dati drugu priliku, ja ti posudim englesku verziju. yes.gif

saruman
Posted: Jul 23 2008, 06:30 PM 928224

The wizard

Member No.: 130

QUOTE (Morgul Queen @ Jul 23 2008, 07:07 PM)
procitala roverandom
cisti gubitak vremena
pricica za djecu..
neznam zas mi je frendica rekla da je "simpaticno" ::

Pa naravno da je za djecu. sleep.gif

Svidjeti ce ti se mnogo vise kada ces njome uspavljivati svoju. rofl.gif

Morgul Queen
Posted: Jul 23 2008, 06:34 PM 928231

High Plains Drifter

Member No.: 1788

uh uh, jos imam 2 hrpetine knjiga u pripremi doh.gif
a i sama radnja me se nije nes posebno dojmila huh.gif
in fact, preporucit cu je mladjoj sestricni rofl.gif

arien
Posted: Jul 23 2008, 06:46 PM 928239

aurë entuluva

Group: Moderator
Member No.: 155

QUOTE (Morgul Queen @ Jul 23 2008, 07:07 PM)
cisti gubitak vremena dry.gif
pricica za djecu..

ne volis roverandoma shocking2.gif

ali on je savrsen wub.gif i napisan totalno genijalno tolkien tu cak ima i smisla za humor wub.gif

i onaj carobnjak kojemu je ime predugacko da ga zapamtis wub.gif

i dolina snova, ili kako god se zvalo ono nesto na mjesecu wub.gif

i mew wub.gif i krila i zmaj i ona macka koja ga je gnjavila roflmao.gif wub.gif

aaa, moram to procitati opet wub.gif

Ellin
Posted: Sep 28 2008, 10:06 PM 953769

Ithilwen

QUOTE (Ellin @ Jun 24 2008, 11:31 PM)
citam ove dane home 6. nakon prvih pet knjiga u kojima se opisuju stari dani (doba drveca, 1. doba), u ovoj knjizi se daje povijest nastanka lotra, odnosno, sam pocetak, tj. povijest nastanka fotra. yes.gif christopher je za ovu knjigu prikupio prve rukopise o fotru. kao sto sam vec navikla, stari se i tu puno predomisljao i mijenjao ideje i koncepte. tongue.gif jos uvijek sam na pocetku, odnosno, u dijelu knjige koji se zove "prva faza".

ok, update. tongue.gif
dakle, u prvoj fazi, tolkien je napisao put hobita od hobbitona do rivendella; likovi i prica nisu bili sasvim kao u fotru, naravno. tongue.gif
u drugoj fazi, nakon sto je zakljucio da nije zadovoljan i da mora mijenjati, opet je krenuo iz hobbitona, i napisao otprilike do ulaska hobita u staru sumu. i tada je jos jednom (roflmao.gif) zakljucio da treba preradit pricu i krenut ispocetka, pa zapocinje treca faza, i hobiti opet krecu na put, i ta faza opet dolazi do rivendella (nisam jos stigla do tu, sad sam nadomak weathertopa).
ni ta treca faza nije ono konacno sto vidimo u fotru, iako su neki dijelovi dosta blizu. yes.gif doduse, pippina jos nema (odnosno, postoje cetiri hobita koji putuju ali cetvrti se jos ne zove pippin), a granicar koji ih docekuje u breeju je jos uvijek hobit trotter. tongue.gif
naravno, nisu dani apsolutno svi tekstovi, bilo bi dosadno citati neke iste dijelove vise puta za redom, pa christopher neke stvari skracuje odnosno prepricava, uz napomene koje su promjene u onim poglavljima u kojima ima samo poneka sitnija izmjena. yes.gif
i sad dolazimo do najvaznijeg sto vam zelim reci. roflmao.gif dakle, u trecoj fazi, otprilike u vrijeme kad se zbivaju dogadjaji u breeju, po prvi put je imenovan gandalfov bijeli KONJ. sleep.gif ne, jos nema imena shadowfax, za sada imamo ova potencijalna imena: narothal (=firefoot), fairfax, snowfax, firefoot arod, i - ARAGORN! roflmao.gif

Edited by Ellin - Sep 28 2008, 11:05 PM

Meneldil
Posted: Sep 28 2008, 10:12 PM 953776

Perfection.

Member No.: 261

Dakle, dame koje ste danas slin... dostojanstveno uzdisale za Aragornom u brblju, imajte ovo na umu: riječ je zapravo o ex-hobitu koji je ime uzeo od konja sleep.gif

Ellin
Posted: Sep 28 2008, 10:24 PM 953782

Ithilwen

good point. sleep.gif roflmao.gif

u ovoj fazi nastanka lotra, jos nema ni sarumana ni njegove izdaje. tongue.gif

elrond
Posted: Sep 29 2008, 09:16 AM 953816

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Ellin @ Sep 28 2008, 10:05 PM)

i sad dolazimo do najvaznijeg sto vam zelim reci. roflmao.gif dakle, u trecoj fazi, otprilike u vrijeme kad se zbivaju dogadjaji u breeju, po prvi put je imenovan gandalfov bijeli KONJ. sleep.gif ne, jos nema imena shadowfax, za sada imamo ova potencijalna imena: narothal (=firefoot), fairfax, snowfax, firefoot arod, i - ARAGORN! roflmao.gif

zapravo radi se T. bilješci na margini...:
cit:
"Narothal ('Firefoot') the first name given to Gandalf's white horse, was replaced later in pencil by the suggestions: "Fairfax, Snowfax', and pencilled in the margin is 'Firefoot Arod? Aragorn, but these latter were struck out. Arod become in LR the name a horse of Rohan."
str 351 Return of the shadow, notes 10.

Ellin
Posted: Oct 6 2008, 10:13 PM 956721

Ithilwen

QUOTE (Ellin @ Sep 28 2008, 11:05 PM)
ok, update. tongue.gif

i jos jedan update. tongue.gif
druzina je vec pokusala krenut preko caradhrasa, i vratila se i krenula u moriju, a aragorn je jos uvijek hobit. roflmao.gif

btw, druzina u ovoj fazi nema 9 nego 7 clanova: gandalf, boromir (koji ne dolazi iz zemlje koja se zove gondor nego ond silly.gif), te petorica hobita - frodo, sam, merry, faramond (= pippin), i granicar trotter (=aragorn-to-be). tongue.gif

elrond
Posted: Oct 7 2008, 10:44 AM 956790

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Ellin @ Oct 6 2008, 10:12 PM)
QUOTE (Ellin @ Sep 28 2008, 11:05 PM)
ok, update. tongue.gif

i jos jedan update. tongue.gif
druzina je vec pokusala krenut preko caradhrasa, i vratila se i krenula u moriju, a aragorn je jos uvijek hobit. roflmao.gif

imaš još ranije, nagovještaj, promjene u poglavlju u elrondovoj kuci, zabilješkama, na samom kraju:
"...Trotter is connected with the Ring.'This alteration thus comes from somewhat later, when he was reaching the conception of Aragorn and his ancestry........Trotter was of course still a hobbit. In the margin my father wrote against passage: Correct this. Only trotter is of ancient race' (Trotter is a Numenorean, but Boromir is not).

....pa onda, nakon toga ide poglavlje: "The Ring goes south".....

Ellin
Posted: Oct 7 2008, 10:20 PM 957107

Ithilwen

ma joj, pa znam za te ranije nagovjestaje, naravno. tongue.gif ali jos uvijek nije proveo te ideje u djelo, jos uvijek nije preradio, pa jos uvijek imamo hobita aragorna. tongue.gif
nume, what say you? tongue.gif

Númellóte
Posted: Oct 7 2008, 10:24 PM 957108

Tolkien's army

Group: Moderator
Member No.: 566

huh.gif
Glupost. Tolkien je samo zaboravio to izbacit thumbdown.gif tongue.gif
Nepostoji nikakav Aragorn hobit, već samo dugovječni prelijepi humanac Aragorn od Arnora i Gondora sleep.gif wub.gif

Ellin
Posted: Oct 7 2008, 10:29 PM 957110

Ithilwen

onda te christopher ne voli, jer on to nije izbacio iz home. tongue.gif

339 replies since May 12 2008, 09:04 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (23) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena