Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (24) < ... 18 19 20 21 22 [23] 24 > ( Go to first unread post )
Ostale knjige, Tolkienove, naravno -_-
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Anamil
Posted: Jun 13 2017, 07:20 AM 1243507

Group: Members
Member No.: 1801

Znam da je izišla, ne znam trenutno ne razmišljam o tome.

elrond
Posted: Jun 27 2017, 11:00 AM 1243530

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Aldarion @ Jun 11 2017, 11:43 AM)
Jeste li vidjeli da je izašla knjiga Beren i Luthien?
Naručio netko već? Planirate li uzimati?

je, izašla je yes.gif
uredio je Christopher Tolkien, (isto kao i History ME), i sadrži Tolkienove verzije priča koje su kasnije postale,
ono što smo čitali o Berenu i Luthien.
Knjigu je ilustrirao Alan Lee, i objavljena je na desetu godišnjicu izlaska "Hurinove djece".
JRR Tolkien book Beren and Lúthien published after 100 years

A new book by Lord of the Rings author JRR Tolkien is going on sale - 100 years after it was first conceived.
Beren and Lúthien has been described as a "very personal story" that the Oxford professor thought up after returning from the Battle of the Somme.
It was edited by his son Christopher Tolkien and contains versions of a tale that became part of The Silmarillion.
The book features illustrations by Alan Lee, who won an Academy Award for his work on Peter Jackson's film trilogy.
More on this and other stories from across the south of England.
It is being published on Thursday by HarperCollins on the 10th anniversary of the last Middle Earth book, The Children of Húrin.

ostatak teksta i ilustracije Alana Lee-ja pogledajte i pročitajte kliknuvši na link.
http://www.bbc.com/news/uk-england-oxfords...dshire-40109396

elrond
Posted: Jun 28 2017, 02:16 PM 1243540

Vala

problem je sljedeći Christopher Tolkien je star i sprema se otići u Neumiruće Zemlje.
Svjestan je toga.
a pitanje glasi tko će nakon njega preuzeti brigu o Tolkienovoj ostavštini?
upravo iz gore navedenih razloga (između ostalih) izabrana je priča o Berenu i Luthien.
možemo reći, brinuti će Tolkienova zaklada, i, vjerojatno bit ćemo u pravu ako tako kažemo,
no, kakve će kvalitete biti ta briga?
možemo li očekivati i dalje ekranizaciju tolkienovih rukopisa i knjiga?
i, na kraju krajeva, netko mora biti čelni čovjek Tolkienove zaklade, nakon Christophera. Tko bi to mogao biti?
Član obitelji ili vješt menadžer?
u zavisnosti od odgovora na ova pitanja, mogu se kretati i naše nade u dalju ekranizaciju Tolkienovih djela.
.... ma kada ona bila.
tematski lexi biggrin.gif .

citat koji podupire postavljena pitanja.
riječi su Christophera Tolkiena.

Christopher Tolkien makes it clear that this may be the final time he takes us for a walk through his father's world.
"In my ninety-third year this is (presumptively) my last book in the long series of editions of my father's writings," he writes in the preface.
"This tale is chosen in memoriam because of its deeply-rooted presence in his life."

http://www.npr.org/2017/05/31/529749053/be...life-love-story
riječi pjesme su dakako i prekrasne i tužne....

user posted image

Edited by elrond - Jun 28 2017, 01:19 PM

Anamil
Posted: Jul 4 2017, 01:06 PM 1243562

Nadam se da će netko od nasljednika imati dobru volju za obradom zapisa svog djeda/pradjeda sad.gif

Anamil
Posted: Nov 13 2017, 03:17 PM 1244477

Slučajno naletila na Njuškalu se prodaju knjige od Tolkiena, pa ako tko treba ... shocking2.gif

Kolekcija knjiga J.R.R. Tolkien

Telperion Laurelin
Posted: Nov 22 2017, 12:01 PM 1244541

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Ovih dana čitam opet UT,nakon Silm-a, pa ću opet Hurinovu djecu i uvijek me iznova frustriraju postupci ili usud pojedinih likova. Npr. Feanorova tvrdoglavost i samouvjerenost,a poslije i okrutnost...Stvarno je strašan i moćan lik ali dobrano je zastranio.... I još ajde mogu reći da je ispaštao zbog krivih izbora i ishitrenih odluka,al Turina i njegova zla kob... Turin je isto bio silan ratnik,ali iako je ponekad bio mračan i impulzivan,toliko mu je nepravdi naneseno,koje nisu bile rezultat njegove sebičnosti. Nadalje,Aldarion i Erendis...svaki put kad ponovno čitam njihovu love story, kao uvjerljivi pristalica hepienda,nadam se da će se ipak pomiriti bonk.gif Da li za njih vrijedi da se nisu voljeli dovoljno,ili ona od Jinxa-Da smo se voljeli manje,bilo bi nas još i sad... I zašto se Nimrodel i Amroth nisu pronašli na vrijeme? crryyy.gif

Wotan
Posted: Nov 22 2017, 12:13 PM 1244542

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Telperion Laurelin @ Nov 22 2017, 12:01 PM)
Da li za njih vrijedi da se nisu voljeli dovoljno,ili ona od Jinxa-Da smo se voljeli manje,bilo bi nas još i sad...

Ne znam što je, ali u ovo odbijam vjerovati.

Usput budi rečeno, to mi je možda jedan od najidiotskijih besmislenih mitova suvremenog doba. Nikada, ali baš nikada još nisam čuo za situaciju u kojoj manja količina ljubavi može imati pozitivinije poslijedice od veće.
To mi je oksimoron i kontradikcija samo po sebi.

A ako je tako, onda je to vrsta kompromisa koju ja osobno ne bih želio u svojim odnosima i životu općenito. Aldarion je jednostavo imao svoje neke strasti koje je pretpostavio (ili, s obzirom da se radi o Tolkienovom svijetu, nije imao izbora) odnosu, i eto rezultata.

Telperion Laurelin
Posted: Nov 22 2017, 01:05 PM 1244543

Anar kaluva tielyanna

Dobro,da sam ja u Erendisinoj koži, vjerovatno bi jednako postupila. Ali ipak je Tolkien opravdao Aldariona jer iako je imao strast za morem,ipak u konačnici je izbivao toliko dugo jer ga je Gil galad trebao,što on poslije i objašnjava u pismu Tar Menelduru. Samo što Erendis,onako izmučena od čekanja nije imala strpljenja saznati njegove razloge. Što se tiče "fatalnih ljubavi",ima mnogo priča,pogotovo holivudskih,npr Richard Burton i Liz Taylor,za koje se govorilo da ne mogu jedno s drugim,a ne mogu ni jedan bez drugog. Slažem se da to ne može biti istina,i da su i Jinxi vjerovatno pomiješali bezuvjetnu ljubav sa strasti. Jer prava ljubav opstaje i nadvladava sve.

Wotan
Posted: Nov 22 2017, 01:35 PM 1244544

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Telperion Laurelin @ Nov 22 2017, 01:05 PM)
1. ...bezuvjetnu ljubav...

2. Jer prava ljubav opstaje i nadvladava sve.

1. Još jedan romantičarski mit, zar ne? Nema tako čega.

Možda eventualno majčinska je jedino što se tome može realno približiti, iako znam popriličan broj slučajeva gdje čak ni to nije istina.

2. U ovome se, pak, možemo složiti potpuno.

Što se Aldariona tiče, na prvi pogled je očito da se radi o tolkieonovskom homage-u tipičnoj priči 'pomorske' tematike kakve se može naći diljem bespuća britanske (pa i šire) književnosti.
Prispodoba o samotnom, tvrdoglavom kapetanu kojemu je od malih nogu more prva i jedina prava ljubav i ljubavnica.
I uvijek se ponavlja gotovo identičan obrazac pretvaranja žene u 'udovicu' samim činom ženidbe.
Također, klasične elemente plemenite i ponosne, ali u konačnici zanemarene, slabe i boležljive supruge nalazimo i ovdje, osim što je ovdje fizička slabost zamijenjena Erendisinim nižim rodom, zbog kojega njezin životni vijek, iako numenorejski dug, nije ni blizu Aldarionovom, te diktira njenu 'preuranjenu' smrt.

To je u osnovi tragična priča i funkcionira savršeno baš zato jer takva.
Da je drugačija, ne bi rezonirala ni upola ovako snažno, niti bi posjedovala trećinu svoje lijepote.

Edited by Wotan - Nov 22 2017, 01:38 PM

Telperion Laurelin
Posted: Nov 22 2017, 01:47 PM 1244545

Anar kaluva tielyanna

QUOTE (Wotan @ Nov 22 2017, 01:35 PM)
QUOTE (Telperion Laurelin @ Nov 22 2017, 01:05 PM)
1. ...bezuvjetnu ljubav...

2. Jer prava ljubav opstaje i nadvladava sve.

1. Još jedan romantičarski mit, zar ne? Nema tako čega.

Možda eventualno majčinska je jedino što se tome može realno približiti, iako znam popriličan broj slučajeva gdje čak ni to nije istina.

2. U ovome se, pak, možemo složiti potpuno.

Prava ljubav meni znači isto što i bezuvjetna. Da bi sad objašnjavala što meni točno znači koncept bezuvjetne ljubavi,morala bi pisat na drugom mjestu....međutim,kad kažem prava (bezuvjetna) ne mislim da ne postoje razlike u karakterima (u ovom slučaju-premostive),verbalni sukobi,loši i dobri dani....nego unatoč svemu ideš naprijed kroz život sretan s istom osobom. Toga imaaaa cool.gif

Telperion Laurelin
Posted: Apr 12 2018, 06:53 PM 1246051

Anar kaluva tielyanna

Evo vijest o izdavanju "Pada Gondolina"-Link

elrond
Posted: Apr 16 2018, 09:06 AM 1246126

Vala

QUOTE (Telperion Laurelin @ Apr 12 2018, 05:53 PM)
Evo vijest o izdavanju "Pada Gondolina"-Link

vijest došla i na naše portale biggrin.gif

'Pad Gondolina' govori o propasti skrivenog vilenjačkog grada koji uništava prvi mračni gospodar, posrnuli Vala po imenu Morgoth. Glavni junak je Tuor, koji na koncu iz grada bježi sa ženom Idril i sinom Eärendelom, važnim likom u 'Silmarilionu'. Knjiga se u knjižarama očekuje krajem kolovoza, a ilustracije za naslovnicu kreirao je Alan Lee, koji potpisuje i one za 'Gospodara prstenova' te za 'Hobita'.

https://www.tportal.hr/kultura/clanak/stize...u-foto-20180416

Anamil
Posted: Apr 16 2018, 10:53 AM 1246131

I ja vidjela crazy.gif

elrond
Posted: Apr 16 2018, 12:51 PM 1246143

Vala

QUOTE (Anamil @ Apr 16 2018, 09:53 AM)
I ja vidjela crazy.gif

nadam se da će uskoro i film po knjizi jumpy.gif
na to bih i mrtav došao panic.gif

Aldarion
Posted: Apr 16 2018, 12:55 PM 1246144

The Young Wolf

Member No.: 2014

QUOTE (elrond @ Apr 16 2018, 09:06 AM)
'Pad Gondolina' govori o propasti skrivenog vilenjačkog grada koji uništava prvi mračni gospodar, posrnuli Vala po imenu Morgoth. Glavni junak je Tuor, koji na koncu iz grada bježi sa ženom Idril i sinom Eärendelom, važnim likom u 'Silmarilionu'.

Hm, pad Troje i bijeg Eneje i Jula Askanija?

349 replies since May 12 2008, 09:04 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (24) < ... 18 19 20 21 22 [23] 24 >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena