Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (33) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
The Art of War u Tolkienovim djelima, bitke, strategije, vojske, oruzja...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Valarauco ramainen
  Posted: May 14 2008, 10:54 PM 902694

Far over Misty Mountains cold, to dungeons deep and caverns old

Group: Admin
Member No.: 8

Krecemo od pocetka s ovim topicom, ali sada ce biti malo prosireniji i obuhvacat ce jos neke stvari koje su prije bile zastupljene u drugim topicima.
Imali smo topic Swords, u koji su bile postane slike maceva i slicnog oruzja, dok se na zalost nije pretvorio samo u to, u galeriju hladnog oruzja tongue.gif Imali smo i topic Tolkien vs. stvarna povijest, u kojem su se u dosta dobrim raspravama obradjivale poveznice našeg i Tolkienovog svijeta, također većinom s vojnog aspekta.
Sva ta tri topica sada su ovaj jedan, jer nema smisla preskakivanje iz jednog u drugi kada se rasprava razmase.

Ovdje mozete teoretizirati o Nirnaeth arnoediad i vuci poveznice sa Robert E. Leejem tongue.gif Mozete ocjenjivati snage Mordora i Gondora preko sjaja njihovih mačeva tongue.gif Mozete kombinirati sve to zajedno i doci do nepobitnog zakljucka da je Sherman bio bolji strateg od Saurona roflmao.gif

Uzivajte tongue.gif

Anduril Ulair
Posted: May 15 2008, 09:43 PM 903062

Le Chef

Group: Members
Member No.: 110

ali to nije to... sad.gif

ja hocu Swordse nazad...

Valarauco ramainen
Posted: May 15 2008, 09:46 PM 903063

ne bu islo, iz gorenavedenih razloga sleep.gif

Swordsi su stajali mjesecima i zauzimali prostor, pa bi ih se onda netko sjetio i zakeljio nekakav mac u njih, pa opet nista jako dugo sleep.gif
Ovdje ce bolje doci do izrazaja, i barem se topic nece trebati cupati sa trece stranice ako netko zeli pricati o Macevima sleep.gif
Trust tati, ovo je bolje rjesenje i bit ce mnogo aktivniji yes.gif

Anduril Ulair
Posted: May 15 2008, 09:48 PM 903065

Le Chef

Member No.: 110

kakogod...

ja zelim Swordse nazad...
znam da ih necu dobiti, ali time se moja zelja ne mijenja...

u svakom slucaju ovo nece biti isto...

isto je bilo i sa Zmajevima...

neke stvari se jednostavno ne trebaju mijenjati, ali vi ste glavni i radite kako hocete...

Valarauco ramainen
Posted: May 15 2008, 09:49 PM 903067

precisely sleep.gif

Captain Spirit
Posted: May 18 2008, 10:58 AM 903942

القدس

Member No.: 650

Val, strahovlada ti je gora od Sauronove.

Antocjo može biti Morgoth, on radi iz sjene crne Zaje lukavi.gif

Al dobro, ontopic- recimo da mi je malo naivno da su saveznici biggrin.gif uvijek na rubu poraza da bi ih na kraju izbavio deus ex machina- Gandalf kod Helmove Klisure, mrtvi kod Minas Tiritha i na kraju Frodo iako je to bio i cilj- poginuti ako treba da bi se skrenula pažnja.

Što vi mislite o tome?

Nessa
Posted: May 18 2008, 12:57 PM 903996

Have coffe - Will travel

Member No.: 341

QUOTE (Spiritfall @ May 18 2008, 11:58 AM)
Što vi mislite o tome?

A dobro to ti je uvijek ono klasicno: oni koji se bore za pravu stvar (iako bi se sada mogla upustiti u duboku filozofiju što je to prava stvar) su uvijek nadjacani yes.gif tj. neprijatelj je uvijek brojcano nadmocniji (da se poslužim partizanskom terminologijom rofl.gif ). Kad se malo bolje razmisli o tome brojcana nadmoć neprijatelja i mali broj branitelja pravde jest pravo stanje stvari yes.gif nema puno ljudi koji su se voljni odreci udobnosti i sigurnosti i otici negdje u divljinu i boriti se za neke ideale, nešto apstraktno i nesigurno. Zato je to naglašeno i normalno da se mora dogodit neko "čudo" da ih spasi, mada bi da sam ja pisala LOTR čisto iz gušta realnosti ih pregazila ili nešto tako. N da... mislim da sam odlutala lookaround.gif

Valarauco ramainen
Posted: May 18 2008, 03:40 PM 904049

QUOTE (Spiritfall @ May 18 2008, 11:58 AM)
Val, strahovlada ti je gora od Sauronove.

Antocjo može biti Morgoth, on radi iz sjene crne Zaje  lukavi.gif

Al dobro, ontopic- recimo da mi je malo naivno da su saveznici  biggrin.gif  uvijek na rubu poraza da bi ih na kraju izbavio deus ex machina- Gandalf kod Helmove Klisure, mrtvi kod Minas Tiritha i na kraju Frodo iako je to bio i cilj- poginuti ako treba da bi se skrenula pažnja.

Što vi mislite o tome?

hvala, hvala blush.gif ali tek se ucim, zagrijavam se blush.gif

Nego, gdje si vidio knjigu/film u kojem pozitivci od pocetka idu normalno i sve sto treba naprave bez frke, bez preokreta, bez povecane opasnosti koja se onda preokrene u sretno rjesenje? Dramatika ima svoje zakonitosti conf44.gif
Potrebna je da bi ljudi povecanjem opasnosti za pozitivce bolje vidjeli kako su tipozitivci uspjesni i sposobni, i sto veca opasnost, to bolji ispadaju. Kako bi u knjizi izgledalo da su Rohanci u Helm's deepu jednostavno razbili opsadu na komadice i otisli doma na rucak? eureka.gif Ili kako bi to u filmu izgledalo? tongue.gif Prenaglasavanjem protivnikove snage i brojnosti ( orci su dobar primjer ) istices hrabrost i ocajnicki polozaj pozitivaca... a ako se oni na kraju ne izvuku od toga, dokazujuci time da su nadmocni, onda nema smisla roflmao.gif
Dakle, neophodno je potrebno da protivnika bude horda, a branitelja malo, da bi se podgrijali gledatelji (koji zapravo i ne ocekuju da ce branitelji izginuti tongue.gif ) ali ako pisac ne zeli napraviti totalnu glupost i napraviti da su i takvi malobrojni usprkos svim zakonitostima logike, nekako sredili brojnije, mora uvesti nesto sto ce preokrenuti put u poraz conf44.gif

a jesam sad natrkeljo svega blink.gif

elrond
Posted: May 19 2008, 10:06 AM 904594

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Valarauco ramainen @ May 18 2008, 03:39 PM)

Dakle, neophodno je potrebno da protivnika bude horda, a branitelja malo, da bi se podgrijali gledatelji (koji zapravo i ne ocekuju da ce branitelji izginuti tongue.gif ) ali ako pisac ne zeli napraviti totalnu glupost i napraviti da su i takvi malobrojni usprkos svim zakonitostima logike, nekako sredili brojnije, mora uvesti nesto sto ce preokrenuti put u poraz conf44.gif

a jesam sad natrkeljo svega blink.gif

i nisi, mislim no.gif ,
zapravo, pretjeranih opisa ima posvuda, ako baš želimo potražiti, ali takvo što uvijek sam pripisivao mitološkim predlošcima, od kojih je tolkien "povukao građu", materijal za ono što smo imali prilike pročitati u njegovim djelima.
to i jest obilježje mitomanije, danas, takve elemente nalazimo, primjerice u mitu o bitci na Kosovu polju, gdje je jedna očiti poraz, snagom mitološke prerade pretvoren u vječnu pobjedu, i doista možete uz malo truda u Nirnaet Arnoediadu posložiti likove i zbivanja slično znivanjima na Kosovu polju, osobito se sličnosti može naći u zvaršetku......ali ti i takvi elementi ovise o snazi prerade događaja koji su se odigrali,
jer ako npr. uzmete Hurinovo zarobljavanje, njegovu sjekiru (istopila se excl.gif od krvi gothmogove trolske garde......kao i činjenicu da su Hurina zarobili na teško shvatljiv način (orci su Hurina sčepali svojim rukama koje su visjele s njega excl.gif i onda kad bi ih Hurin odsjekao, njihov se broj neprestano povećavao, sve dok ga na kraju nisu zatrpali svojim tijelima. excl.gif excl.gif Tad ga Gothmog sveza i uz porugu odvuče u Angband.

sad, vizualizirajte si tu i takvu scenu yes.gif
naravno, nije mi ni na kraj pameti reći da je tolkien koristio elemente boja na kosovu polju, ali doista u načinu mitološke prerade i u jednom i u drugom slučaju prisutni su elementi pretjerivanja u službi naracije, koja kako je balrog dobro primjetio preokreće poraz u put vječnosti, neumrlosti mitologije koja prenoseći se s koljena na koljeno osigurava besmrtnost za aktere zbivanja neovisno o tomu što se stvarno dogodilo u spomenutom događaju.

Imrahil
Posted: Jun 3 2008, 08:55 AM 909620

Nevermore

Member No.: 264

Ratovi Patuljaka i Orka su strašno zanimljivi,isticu se svojom brutalnoscu
i bojnim umijecem.Bitka u Moriji je strasna, kad ulete Dain ,Thorin,
Nain...., zamislite bitku s tnokopima (u nas masklinom) blink.gif brutalno do krvi koje ima u potocima, a tek borbe u fobicnim rudnicima patuljaka i uporistima orka, Baruk Khazad!

Edited by imrahil - Jun 3 2008, 08:58 AM

saruman
Posted: Jun 4 2008, 11:53 AM 909924

The wizard

Member No.: 130

Bas sam citao da su stari hebreji (a valjda onda i ostali) straznji kraj svojih koplja zasiljili blink.gif nisam to primjetio do sada u nijednom filmu ili knjizi.

Kazu da su to radili zato jer su tada mogli koplje lijepo zapiknuti u zemlju...a i ako ih netko goni, mogu pikati unatrag (sto se i jednom tipu dogodilo ph34r.gif )

Mozda su i rohanci to radili, jel' T. dao kakve naznake o rohanskim kopljima ili orcjim?

prisutni su elementi pretjerivanja u službi naracije

Pa, elrond, to je fantasy. roflmao.gif To mu je i svrha. eureka.gif

zamislite bitku s trnokopima

Ovaj, trnokop, kramp po zagorski je vrlo nezgodno oruzje. Karakteriziraju ga katastrofalna balansiranost, ima kratku drsku pa je nezgrapan i savit je sto otezava pogadjanje orka, da ne pricam o tezini. S tim nesto ubiti zaista je pothvat. slap.gif

Ali, ipak patuljci su uvjezbani u kuckanju kamenja, pa im je to sigurno povecalo preciznost, a mogu pokusati i udarati sa strane, iako mislim da bi ih to previse umorilo. Tako da su vjerojatno cijelo vrijeme ciljali orcje glave i pokusavali ih pogoditi - pri cemu kaciga orku nicemu nije sluzila. tongue.gif

Uglavnom, sigurno zbog toga su imali i tako puno zrtava...

elrond
Posted: Jun 4 2008, 01:14 PM 909951

Vala

Member No.: 29

QUOTE (saruman @ Jun 4 2008, 11:52 AM)

prisutni su elementi pretjerivanja u službi naracije

Pa, elrond, to je fantasy. roflmao.gif To mu je i svrha. eureka.gif

nije no.gif to je mitologija, granica između fantasya i mitologije je u preradi, nastajanju nove priče na predlošku starog mita.

Renarion Arenimon
Posted: Jun 9 2008, 11:46 AM 912277

[. ^ » Zmaj « ^ .]

Member No.: 1704

Zasiljeni straznji kraj koplja blink.gif

Koja ideja! Dapace, odlicno, samo treba paziti da ne ubodes druga dok si u falangi tongue.gif

Edited by Renarion Arenimon - Jun 9 2008, 11:45 AM

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 19 2008, 10:01 PM 916099

Uz velikoga čovjeka često dolaze i velike greške.

Member No.: 747

Zanimaju me vasa razmisljanja o tome koliko je dobro Tolkien bio vojni strateg. Opcenito mogu se postaviti mnoga pitanja u vezi njegovog razmisljanja o nacinu ratovanaj a i LOTR-u on neprikazuje borbe bas naj bolje ili mi se to samo cini? S druge strane je problem hrane, iako me vise zanima kako to da Tolkien nigdje nije opisao barem jednu opskrbu hranom i potrebnom potrepstinom tjekom rata. Mislim ratovi nisu trajali kratko.

Valarauco ramainen
Posted: Jun 19 2008, 10:02 PM 916102

pa sad doh.gif nije bio bas neki doh.gif ono sto je morao opisati, opisao je tako da mu se uklapa u radnju, i nije se bas pretrgao glede logicnosti... ali s druge strane, Lotr i nije knjigao vojnoj taktici i strategiji, bitke su tu samo sporedni dogadjaji, dok su naglasci na drugim stvarima, pa mislim da mu ne treba suditi bas preostro tongue.gif

491 replies since May 14 2008, 10:54 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (33) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena