Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (94) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Dior Aranel Eluchil
Posted: May 17 2008, 05:34 PM 903806

Uz velikoga čovjeka često dolaze i velike greške.

Group: Members
Member No.: 747

Ako me sjecanje dobro sluzi, mislim da je glavni krivac sukoba izmedu patuljaka i vilenjaka njihova prevelika uzvisenost. Mislim da negdje pise da su se oni slagali i da su se posvadali i zamrzilizbog neke gluposti. Odnosno da su u vezi necega okrivljivali jedne durge i s vremenom se jako zamrzili. Ako nadem citat da potvrdim ovo odmah cu ga staviti. booyah.gif

Nivinia
Posted: May 17 2008, 07:57 PM 903830

Shield Bearer

Member No.: 616

da, ima to dosta veze s ponosom. ono u Doriathu je bila samo kap koja je prelila čašu (da čašu..O.o) ali nekako zamišljam da su se u četvrtom dobu sve te nesuglasice ful izgladile.. (legolas i gimli, idoli mlađih naraštaja tongue.gif)s ono malo elfova šta je ostalo, eh.

klukus
Posted: Jun 1 2008, 12:28 PM 909189

Ranger of the North

Member No.: 1628

Mislim da se baš i nisu izgladile, jer su netrpeljivosti stare i preduboko sežu... sad.gif , jednostavno, vilenjaci su se povukli iz Međuzemlja u velikoj većini ( osim možda nekolicine tvrdokornih avara i sličnih ), dok su se patuljci duboko zavukli u svoje špilje i rudnike, pa ih je bilo sve rijeđe i rijeđe za vidjeti, a kamoli za neke njihove međurasne otvorene ili skrivene sukobe... ipak je došlo doba ljudi, pa su svađe, sukobe i ratove prepustili njima tongue.gif .

Edited by klukus - Jun 1 2008, 12:29 PM

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 3 2008, 10:40 PM 909829

Da ja nesto kazem o jednom liku kojeg mnogi smatraju slabicem, ne samo na ovom forumu nego sam to primjetio i na nekim drugima. Pa da malo razbijem to razmisljanje. Naravno radi se o nasem dragom hobbitu.

Frodo Baggins

Frodo je na nekin nacin prikazan kao slabasna licnost u Lotru i to je pomalo krivo shvacanje tog lika. Jer noseci prsten on je svakim danom, satom osjecao sve veci napor i sve vise je taj prsten djelovao na njega. I sami mozete citajuci knjige shvatiti sto je prsten napravio od Golluma. Frodo je imao i tu nesrecu da je bio ranjen od Nazgula koji nisu bila ziva bica i postojalo je jako malo ljudi koji su prezivjeli njihov napad a kamoli ubod. Frodo je imao jako puno srece. Cak ni vilenjaci mu nisu mogli puno pomoci s tim. Izljecili su ga do jednog stadija a ostatak ce nositi kroz cijeli zivot. No uz sve te nezgode i losa dogadanja Froda je jos i jedna izuzetno jaka psiholoska licnost, i po mom misljenju najjaca u cijelom Lotr-u. Nitko nije imao hrabrosti od njega preuzeti prsten iako u pocetku ga je mnogima nudio, ali nitko ama bas nitko nije imao hrabrosti. Cak ni Galadriel. No njeno odbijanje se moze shvatiti i kao njena pobjeda nad moci prstena. Jer prsten je htio doci do svog gospodara, a to je jedino mogao preko osoba lakse psihe i tamnije srca, a ocigledno to nisu bili niti Frodo niti Galadriel koja odbija prsten. Kasnije od jednom ga svi zele, i to ponajvise sto prsten iako daleko od njih utjece na njih vise nego na Frodu koji je ga je nosio. Zbog cega na kraju odlazi do Sive Luke gdje zajedno sa vlasnicima triju vilenjackih prstena i Bilbom krece prema Besmrtnim Zemljama koje se nalaze zapadno od Meduzemlja. Kasnije i Sam Gamgee dobija dozvolu da zaplovi prema Besmrtnim Zemljama jer je i on jednim malim ali vaznim djelom nosio prsten.
Frodo je po mom misljenju izuzetna licnost. Hobbit zavrijeduje svako divljenje jer je prosao nemoguci put zajedno sa svojim prijateljem Sam-om koji mu je bio velika podrska. Prsten nikako nije lak teret. Nitko drugi osim Frode nebi mogao taj prsten odnjeti na Orodruin(Vilenjacko ime koje su Gondorci dali za Kletu goru a znaci nesto kao Crvena Planina) i unistiti.

U svakom slucaju Frodo je pokazao koliko ima dobrote u srcu.

elentari
Posted: Jun 4 2008, 08:01 AM 909872

leptirić x3

Member No.: 752

mislim da bića zapravo i ne misle da je on sam po sebi slabić...ali tako to obično biva sa glavnim likovima nekih djela...ljudi ih ne vole, jer znaju postati dosadni; uvijek sa svojim vječnim unutarnjim borbama dok većina ostalih likova radi nešto ultra kul cool.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 4 2008, 10:46 PM 910184

pa zapravo meni je to bilo upocetku dosadno ali samo na filmi. U knjizi ne, u knjzi sam na neki nacin i uzivao. Jer sam tolkiens to na jedan zanimljiv nacin napise tako da sam bas uzivao. booyah.gif

elentari
Posted: Jun 5 2008, 09:19 AM 910259

leptirić x3

Member No.: 752

pa tu se slažem....meni je isto u filmu bio daaaleko dosadniji.... tongue.gif

saruman
Posted: Jun 5 2008, 09:20 AM 910260

The wizard

Member No.: 130

Meni je to dosadno i u filmu i u knjizi. Ali vise volim knjigu jer je ta poglavlja lakse preskociti, sto sam redovito radio. tongue.gif

Anamil
Posted: Jun 5 2008, 11:54 AM 910286

Member No.: 1801

Frodo je nekako usporen, treba mu vremena da se pokrene. Možda je to i utjecaj prstena, on ga je omamljivao. Sjetimo se kako ga je Sam spasio kada ga je nazglul htio uzeti na bedemima. Činjenica je da se on borio u sebi, između hrabrosti što je uzeo prsten, i u isto vrijeme straha, jer je sve više shvaćao kakav teret je natovario na svoja leđa, i da o njemu ovisi sve. Ali priznajem, puno su mi zanimljiviji doživljaji drugih članova družine, premda su svi jednako zaslužni za pobjedu (team work). biggrin.gif

elrond
Posted: Jun 5 2008, 12:02 PM 910289

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Jun 3 2008, 10:39 PM)

Frodo Baggins

dosta se motam po boardima vezanim uz tolkiena, i što se tče FB-a, oni koji ga nevole, u većini slučajeva ne smeta što je FB, fizički slab no.gif više ih iritira kao osoba, u krajnjem slučaju kao hobit.
iritabilne su njegove osobine i nastojanja da nametne (tako bar to doživljavaju, protivnici vrlog nam hobita...), hobitski sustav vrijednosti, naspram postojećeg etabliranog......nešto vrlo slično divljacima i misionarima yes.gif

Arroch
Posted: Jun 16 2008, 11:05 AM 915078

Ib'tuur jatne tuur ash'ad kyr'amur

Member No.: 1326

Imam jedno pitanje...I pretpostavljam da se to ovdje može postavit...

Poceo sam nanovo čitat LOTR i upravo završih FOTR,i onaj dio s Lothlorienom mi je nametnuo jedno pitanje koje ide ovako: što se dogodi s onim vilenjacima koji umru? Znam da inace vilenjaci ne umiru,nego kad im dodje vrijeme,udare petama vjetra van iz Međužemlja.Ali oni koji su umrli recimo od maca ili ne znam,ugušili se lembasom ili tako nekako,što je s njima? Kužite šta želim pitat...

I koja rasa ide u one Mandosove Dvore,vilenjaci ili ljudi? I što je s patuljcima kad scekicare jedan kamen previše pa im taj kamen vrati? (znaci kad umru...)

Edited by Arroch - Jun 16 2008, 11:05 AM

elrond
Posted: Jun 16 2008, 01:25 PM 915102

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Arroch @ Jun 16 2008, 11:04 AM)
Imam jedno pitanje...I pretpostavljam da se to ovdje može postavit...

Poceo sam nanovo čitat LOTR i upravo završih FOTR,i onaj dio s Lothlorienom mi je nametnuo jedno pitanje koje ide ovako: što se dogodi s onim vilenjacima koji umru? Znam da inace vilenjaci ne umiru,nego kad im dodje vrijeme,udare petama vjetra van iz Međužemlja.Ali oni koji su umrli recimo od maca ili ne znam,ugušili se lembasom ili tako nekako,što je s njima? Kužite šta želim pitat...

I koja rasa ide u one Mandosove Dvore,vilenjaci ili ljudi? I što je s patuljcima kad scekicare jedan kamen previše pa im taj kamen vrati? (znaci kad umru...)

idi u topic, Prijevodi raznih Tolkienovih tekstova, pročitaj i ako ti nakon toga nešto neće biti jasno, pitaj.

Arroch
Posted: Jun 16 2008, 03:08 PM 915115

Bez uvrede al jednostavnije je ovdje samo odgovorit na ono što sam pitao kratkim i jednostavnim odgovorima...Ono tamo je previše za čitat i apsolutno sam lijen to čitat i ne da mi se to čitat...Sorry... ph34r.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jun 16 2008, 04:12 PM 915125

ah ali bit je da se procita. Ipak mnogi su tamo to pisali da bi drugima bilo lakse shvatiti ta djela

Arroch
Posted: Jun 16 2008, 04:41 PM 915130

Svejedno,lakše je samo reć KAMO vilenjaci,ljudi i patuljci idu nakon smrti...Jer samo TO me zanima....Ne zanima me ZAŠTO idu tamo a ne u Disneyland...Mislim,nemojte sad mislit da ne cijenim trud,jer to je stvarno trud vrijedan divljenja i poštovanja...Ali glupo mi je čitat SVE to samo da saznam jednu jedinu stvar koja se može smjestit u jednu jedinu recenicu srednje velicine... blink.gif

1399 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (94) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena