Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (69) < ... 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 > ( Go to first unread post )
Gospodar Prstenova, fotr/ttt/rotk
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Stormcrow
Posted: Aug 24 2017, 01:40 PM 1243888

Dunadan

Group: Members
Member No.: 2241

To je i mene uvijek zanimalo.
Kad je točno bio, koju je misiju imao?

elrond
Posted: Aug 24 2017, 02:40 PM 1243891

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Stormcrow @ Aug 24 2017, 12:40 PM)
To je i mene uvijek zanimalo.
Kad je točno bio, koju je misiju imao?

iskreno, zanima me SVE, kompletna priča, koja se krije iza Aragornovih riječi.yes.gif
kako je prošao i kako se vratio kroz Dimrilska vrata, po kom je poslu/zadatku išao, a njegove mi riječi daju naslutiti da je bila vrhunska tarapana
("premda sam se živ vratio..." i "loše uspomene"),
koga je sve susreo na svom putu...
Moria, mi "vuče", asocira na Balroga ili neku sličnu morgothovu/sauronovu beštiju puzzled.gif

Anamil
Posted: Aug 25 2017, 10:42 AM 1243894

Member No.: 1801

1. potraga za Golumom, znamo da se sakrivao u tim krajevima neko vrijeme

2. Gandalfov zadatak, pitanje koji i zašto, da li uhođenje orka i goblina, ili nešto drugo

elrond
Posted: Aug 26 2017, 12:14 PM 1243911

Vala

QUOTE (Anamil @ Aug 25 2017, 09:42 AM)
1. potraga za Golumom, znamo da se sakrivao u tim krajevima neko vrijeme

2. Gandalfov zadatak, pitanje koji i zašto, da li uhođenje orka i goblina, ili nešto drugo

pomišljao sam i na ovo, ali mi je opet nelogično,
naime, da je Aragorn bio tamo znao bi lozinku za ulaz, što i tko vreba, naravno da je došao s zapada,
pa mi je nekako razumno pretpostaviti da je došao s istoka....
isto tako nelogično mi je da je susreo Balroga inače bi družinu upozorio
na tako veliku opasnost.
onda se postavlja pitanje, zašto je o tomu šutio družini?
bilo je puno načina da Aragorn pređe planine, ali da je bio toliko neinformiran-teško.
cijeli taj Aragornov put obavijen mi je velikom misterijom i svaki mogući logični odgovor postavlja nova i nova pitanja. (IMHO).

Edited by elrond - Aug 26 2017, 11:14 AM

Anamil
Posted: Aug 28 2017, 07:46 AM 1243923

Po onoj izjavi da je" prošao Dimrilska vrata" može se i zaključiti da je došao sa istoka, rekla bi da je i ušao i izišao kroz Dimril (s obzirom da je drugi izlaz kroz vrata Morie, a u knjizi ne izgleda kao da mu je poznat taj dio puta). Vjerojatno je ušao kroz Dimrilska vrata i prošao samo dio kroz Moriu i brzo se pokupio vani, pretpostavljam da nije upoznao Balroga, ili zato što ga nije "probudio" ili nije toliko duboko ulazio u Moriu. Za pretpostaviti je da se brzo nakon ulaska sukobio sa goblinima, te odustao od daljnjeg istraživanja.

elrond
Posted: Aug 28 2017, 10:13 AM 1243928

Vala

QUOTE (Anamil @ Aug 28 2017, 06:46 AM)
Po onoj izjavi da je" prošao Dimrilska vrata" može se i zaključiti da je došao sa istoka, rekla bi da je i ušao i izišao kroz Dimril (s obzirom da je drugi izlaz kroz vrata Morie, a u knjizi ne izgleda kao da mu je poznat taj dio puta). Vjerojatno je ušao kroz Dimrilska vrata i prošao samo dio kroz Moriu i brzo se pokupio vani, pretpostavljam da nije upoznao Balroga, ili zato što ga nije "probudio" ili nije toliko duboko ulazio u Moriu. Za pretpostaviti je da se brzo nakon ulaska sukobio sa goblinima, te odustao od daljnjeg istraživanja.

vjerujem da Aragorn nije susreo Balroga, vjerojatno niti Krakena,
ali isto tako vjerujem da je spomenute mogao intiutivno osjetiti,
kao prisustvo većeg zla od orka i goblina.
jedino što sam pronašao je ovaj citat iz priča o Aragornu i Arwen,
Aragorn je, citiram u „The Tale of Aragorn i Arwen”otišao na sjever do Lothloriena gdje ponovno susreo Arwen:
‘It came to pass that when Aragorn was nine and forty years of age he returned from perils on the dark confines of Mordor, where Sauron now dwelt again and was busy with evil. He was weary and he wished to go back to Rivendell and rest there for a while ere he journeyed into the far countries; and on his way he came to the borders of Lórien and was admitted to the hidden land by the Lady Galadriel.

naravno, Aragorn je morao doći do Lothloriena.
problem je i u tome što Tolkien ne kaže ništa određeno, kakve su Aaragornove aktivnosti bile,
od 2980. do 3001, godine kada je Gandalf pozvao ga da pomogne pronaći Golluma.
da li je Aragorn započeo istraživanje Morie, pa ili je bio ometen ili su ga spriječili neki drugi posli i aktivnosti, tako da je prekinuo?
osobno mislim da je Aragorn znao da je to zlo mjesto i da nije samo stvar u zločestim goblinima i i orcima, nego da je nešto puno zločestije veći problem pa zato nije želio ponovno ići.

Edited by elrond - Aug 28 2017, 09:17 AM

Anamil
Posted: Aug 29 2017, 07:18 AM 1243948

Kraken vjerojatno nije ni bio tamo u to vrijeme, jer kako kaže Gandalf kada su došli skoro pred vrata Morije:
"Ovaj se kraj zbilja promijenio!" reče Gandalf. "Ali ovo je nedvojbeno ono isto
mjesto. To je sve što je ostalo od Stubišnog slapa. Sa strane su, koliko se sjećam, bile
usječene stube u stijeni, ali je glavna cesta zavijala nalijevo i penjala se u nekoliko petlji
do zaravanka na vrhu. Ondje dalje, iza slapa, protezala se plitka dolina sve do bedema
Morije, a dolinom je tekao Sirannon i uz njega je vodila cesta. Hajde da vidimo kako sad
to izgleda!"

a i kasnije kada su naglavce uletili unutra:
"Ja sam naslutio da se sprema nešto užasno onog trena kad sam prvi put nogom
dodirnuo vodu", reče Frodo. "Što je ono bilo vani, ili je možda bilo više toga?"
"Ne znam", odgovori Gandalf, "ali su svi oni kraci bili vođeni jedinstvenom
namjerom. Nešto se izvuklo ili bilo istjerano iz mutnih voda pod gorjem. Ima u dubinama
ovoga svijeta starijih i podmuklijih bića od samih orka."
Nije ipak naglas izgovorio misao da je ono što obitava u jezeru, što god to bilo,

Kada smo vć kod Morije, u knjizi Pippin baci kamen u bunar, i isto se čuje dum-dum,
ali ne navaljuju odmah goblini na njih. Ali iza toga Gimli "Ustane pa stojeći u mraku zapjeva
dubokim glasom tako da su se odjeci odbijali od stropa. "

I sada se pitam tko je poslao pozivnicu goblinima rofl.gif

elrond
Posted: Aug 29 2017, 10:31 AM 1243951

Vala

QUOTE (Anamil @ Aug 29 2017, 06:18 AM)
Kraken vjerojatno nije ni bio tamo u to vrijeme, jer kako kaže Gandalf kada su došli skoro pred vrata Morije:

I sada se pitam tko je poslao pozivnicu goblinima  rofl.gif

zapravo, vjerujem da je bio tamo, ali da je spavao, prema "Crvenoj Knjizi Zapadne Međe,jer ga je družina probudila, ali učinak je isti.

Gimli, osim što je beskrajno hrabar, nadasve je i osjećajan, pa nije mogao da ne zapjeva, ali i kamen je, mislim, bio više nego dovoljan. ph34r.gif
koliko čitam na str.372 i 373 "U Moriji, u crnom Khazad-dumu", podugačka je pjesma i ima puno stihova, pa dok je Gimli sve to otpjevao, prošlo je
podosta vremena, i, zapravo čudno mi je što ga ostatak družine nije prekinuo?!?
dobili bi na vremenu-sigurno.

http://www.hrtolkienboard.org/forums/index...5&#entry1120786

za temu našeg postanja, mislim, bitno je i ovo:

"Ja sam naslutio da se sprema nešto užasno onog trena kada sam prvi put nogom dodirnuo vodu" - reče Frodo.
Ne znam, odgovori Gandalf- ali su svi oni kraci bili vođeni jedinstvenom namjerom."
Prstenova družina str. 365 Putovanje po mraku.

ako je, što i nije baš tako čudno Gandalf osjetio namjeru Krakena, a isto je i naslutio i Frodo, onda utemeljeno vjerujem da je sličan osjećaj imao razavijen još u većem stupnju Aragorn,
što mislim da je presudilo kad je izgovorio svoje riječi s početka diskusije o tomu što je i kad i s kojim razlogom, a sad bih dodao i koliko puta prelazeći ili boraveći, Moriju.

Edited by elrond - Aug 29 2017, 10:13 AM

Stormcrow
Posted: Dec 18 2017, 01:13 PM 1244990

Dunadan

Baš uzeo malom čitati Prstenovu družinu iako još ne razumije, ali ko ga pita. biggrin.gif
I jedna stvar mi je zanimljiva, svi znamo da je Bilbo podučavao hobite o drevnim vilenjacima, Valarima, Beleriandu.

Frodo Baggins
Samwise Gamgee
Merry Brandybuck
Pippin Took

Spominju se Ferdegar Bolger koji sudjeluje u diverziji Nazgula, ali što je s Folcom Boffinom, koji je bio u tom krugu?
Nigdje se ne spominje, niti u Čišćenju Shirea? think.gif

Edited by Stormcrow - Dec 18 2017, 01:15 PM

Anamil
Posted: Mar 2 2018, 08:40 AM 1245810

Probala sam malo prosurfati, ali najviše što sam našla je ovo:

"Folco Boffin
Son of Vigo Boffin. Folco Boffin was a friend of Frodo Baggins. Folco Boffin was born in the year 2978 of the Third Age. Folco Boffin attended Bilbo's Farewell Party held in 3001.
When Frodo was preparing to move from Bag End to Crickhollow, Folco slept over and helped Frodo pack to leave. On September 22, 3018, Folco went to Frodo's birthday party and
dinner. On September 23, Folco had lunch with Frodo, Pippin Took, Merry Brandybuck, and Fatty Bolger. Folco left Frodo's home in Crickhollow before Frodo himself departed on his quest.
Folco's fate after 3018 is not known."

Nije bio bitan za daljnji razvoj priče, ili je na njega jednostavno zaboravljeno sa razvojem događaja.

Stormcrow
Posted: Mar 5 2018, 10:01 AM 1245820

Dunadan

Shirea mi, očito ga je Tolkien marginalizirao dok se priča nastavljala.
Ferdegar se suprostavljao teroru Sharkijevih ljudi, možda je i Folco.

Telperion Laurelin
Posted: Apr 6 2018, 12:24 PM 1245926

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Evo još o budućoj ekranizaciji Lotra ili događaja koja prethode njemu,kako piše u Link-u
Tekst je traljavo napisan,ali bar se da iščitati da će PJ možda sudjelovati kao producent,da će biti 5 sezona i da će radnja biti smještena prije Fotra. Al mislim,prije Fotra je širok pojam....Može biti svašta....Što bi značilo da sam ja zabrljala i stavila post u krivi topic bonk.gif

Edited by Telperion Laurelin - Apr 6 2018, 12:31 PM

Stormcrow
Posted: Apr 6 2018, 01:34 PM 1245930

Dunadan

PJ kao producent, hajde to nije loša vijest, znači ista producentska ekipa, samo Bože da ne budu išli za Game of Thrones, to ne bih mogao podnijeti, ozbiljno. shocking2.gif

Edited by Stormcrow - Apr 6 2018, 01:34 PM

Telperion Laurelin
Posted: Apr 6 2018, 01:56 PM 1245932

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Ni ja.....već sam pisala o tome. Ah,ostaje za vidjeti think.gif

Stormcrow
Posted: Apr 9 2018, 11:10 AM 1245974

Dunadan

A slušaj volim sve vezano uz Tolkienov rad, ali ipak bih volio PJ kao producenta.
To bi bio najambiciozniji TV projekt ikad, iskreno jedva čekam ali uz strepnju.

1020 replies since Jun 29 2008, 10:55 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (69) < ... 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena