Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (85) < ... 80 81 82 83 84 [85] > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
elrond
Posted: Aug 17 2017, 09:38 AM 1243752

Vala

Group: Members
Member No.: 29

QUOTE (Aldarion @ Aug 16 2017, 03:47 PM)
A korak po korak i eto stranputice!
Izuzetne osobe valjda imaju i izuzetne osobine. conf44.gif

huh.gif stranputice!?
svakako sam čuo da to nazivaju, ali, prvi put "stranputicom".
ali ovisi tko ocjenjuje...ili tko piše, kakogod.
izuzetne osobine!
sad froda vidim kao supermena celibata blowkissplus.gif sad.gif

Aldarion
Posted: Aug 17 2017, 09:53 AM 1243753

The Young Wolf

Member No.: 2014

Pa kako drugačije nazvati to. Zamislimo da se Frodo prije Gandalfove intervencije u život zaista oženio. Kako bi tada priča izgledala:
1. postao bi uobičajen hobit nezainteresiran za "vanjski svijet", budući da bi bio vezan za svoj dom i obitelj pa ga Gandalf ne bi mogao iskoristiti za transport Prstena i eto ti sto muka i za njega i za Međuzemlje
2. ako i bi otišao na put, misao o ženi i djeci stalno bi ga vukla natrag, a taj psihički teret mu pored Prstena zaista nije potreban
3. žena bi više od godinu dana bila odvojena od njega bez ikakvih novosti (a on na najopasnijem pothvatu u povijesti)
4. Sarumanove uhode bi mogle koristiti ženu i djecu kao taoce kojima bi Froda, kojemu bi tada trebala biti podmetnuta neka vijest o nevoljama u Shireu, privukle natrag kući i uništile
Ima scenarija koliko želiš i nijedan nije dobar.

Uostalom ja i sam po sebi mislim da život bez veza nije toliko loš.
Tolkien je pisao svoje djelo u svijetu koji nije bio hiperseksualiziran poput našega, u kojemu je očigledno nemoguće zamisliti normalan život bez seksa. Mnogo istaknuti pojedinci u povijesti naše civilizacije su bili bez žena. Sad, jesu li oni bili bez žena zbog toga što su bili istaknuti ili su bili istaknuti jer su se mogli, bez žena, potpuno posvetiti svojoj djelatnosti, to je pitanje kojemu se može pristupiti iz više smjerova.

elrond
Posted: Aug 17 2017, 10:11 AM 1243759

Vala

QUOTE (Aldarion @ Aug 17 2017, 08:53 AM)
Pa kako drugačije nazvati to. Zamislimo da se Frodo prije Gandalfove intervencije u život zaista oženio. Kako bi tada priča izgledala:

huh.gif sorry, ali ne razumijemo se,
govorio sam o iskazivanju naklonosti prema suprotnom spolu između čega nije nužno znak jednakosti s ženidbom.
nije to isto no.gif
koliko bi se puta ti oženio da svaki put kad si za neku zgodnu djevojku rekao da je zgodna i onako ispod oka je odmjerio sa simpatijama roflmao.gif ?
o neobaveznom, relaksirajućem sexu nisam ni govorio, da ne bude zabune.
nešto tipa gimlija i galadriel, bar u početnoj fazi...

Aldarion
Posted: Aug 17 2017, 10:16 AM 1243761

The Young Wolf

Ako je tako, onda uopće ne moramo misliti ni da toga nije bilo.
Tolkien baš i nije bio revan u opisivanju svega u svom svijetu. Tako, primjerice, ne znamo kakav je bio porezni sustav Gondora ili poljoprivredna djelatnost u Rohanu pa svejedno moramo pretpostavljati da su postojale. Očito ovu Frodovu stranu nije smatrao bitnom za razvoj priče. Mislim, priča ionako počinje putovanjem s Prstenom pa ne možemo znati je li bilo kakve naklonosti prije toga. A tijekom puta je Frodo, ako se ne varam, od imenovanih ženskih likova susreo jedino Galadriel. Izgleda da je ona na njega ostavila više "svetački" dojam (pošto kod Tolkiena predstavlja marijansku figuru) pa se njegova naklonost prema njom manifestirala na duhovni način. Poslije povratka u Shire više nema smisla također govoriti o naklonostima jer, kako sam već napisao, tada je bilo sasvim drugo, nazovimo ga produhovljeno, mentalno stanje kojemu takvo što nije potrebno jer je iznad toga.

elrond
Posted: Aug 17 2017, 10:36 AM 1243764

Vala

QUOTE (Aldarion @ Aug 17 2017, 09:16 AM)
Ako je tako, onda uopće ne moramo misliti ni da toga nije bilo.

da, ali to nigdje (bar ja nisam našao...), nije zapisano,
niti u knjigama nit je PJ uzeo umjetničku slobodu (a mogao je..)
i u filmu bar naznačio da je frodo "škicnuo" koju hobiticu,
(mogla je Samova Rose imati mlađu i pohotniju sestričnu koja bi recimo milo gledala foroda...), ili vilenjakinju ili što već.
vjerujem da zbog toga nebi trpjela niti frodova misija, niti frodo.

Aldarion
Posted: Aug 17 2017, 10:49 AM 1243766

The Young Wolf

Kako kažem, Tolkien nije baš sve zapisivao niti je likove karakterizirao i gradio same po sebi, nego ih je izgrađivao kroz radnju. A u tijeku radnje nije bilo mjesta za takve pojave.

P.S. Hvala dragom Bogu da si P.J. nije uzeo takvu slobodu. Dosta slobode sam vidio u Hobitu. no.gif

elrond
Posted: Aug 17 2017, 10:57 AM 1243767

Vala

QUOTE (Aldarion @ Aug 17 2017, 09:49 AM)

P.S. Hvala dragom Bogu da si P.J. nije uzeo takvu slobodu. Dosta slobode sam vidio u Hobitu. no.gif

roflmao.gif ma daj ne budi tako strog sudac,
ako je mogao ubaciti Evangeline Lilly-Tauriel,
mogao je froda da bar naznači sklonost suprotnom spolu.

Edited by elrond - Aug 17 2017, 09:57 AM

1266 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (85) < ... 80 81 82 83 84 [85] >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena