Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (96) < ... 91 92 93 94 95 [96] > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Wotan
Posted: Sep 23 2020, 08:27 AM 1249414

Brenin Amra

Group: Members
Member No.: 2005

O Valinorskih mu obala, kako ti je to samo palo na pamet? Izvrsno! rofl.gif

Pokidah se da nađem makar usputnog spomena o temi, ali ništa. Iskopao sam, doduše, jednu (meni) jako zanimljivu sitnicu.
Navodno je veliki dio Drvobradaševe pojave i karaktera temeljen na Lewisu, odnosno, onome kako ga je Tolkien doživljavao. Ideš...

Sad, što se teme tiče, moj osobni stav je - pa naravno da otpada. Kako bi moglo biti drugačije? biggrin.gif

Samo pogledaj, rečeno je da svaki pojedini ent nalikuje na vrstu stabla koja je pod njegovom zaštitom, te da što više godina prolazi, ent sve više i više nalikuje na svoje drvo.
A budući da su enti besmrtna vrsta čiji se pojedinci u vrijeme Rata za Prsten ubrajaju među top tri najstarija bića u Međuzemlju, imali su hrpu vremena 'podrveniti' se, ne?

Osim toga, jesen je, kako je dobro poznato i dokumentirano, najsavršenije doba godine (a zamisli samo kakva je tek u Međuzemlju), pri čemu je mijena boje i opadanje lišća barem 75% čarolije,
i ne prihvaćam da postoji živi, mrtvi, hodajući ili nepokretni, raspjevani ili nijemi oblik listopadnog drveta koje ne gubi lišće. Nema teorije. Eto tako. Ja govorih. biggrin.gif

Isprike na možebitno pretjeranoj veselosti i entuzijazmu, al' ono, ljudi, jesen je došla!

A ono smrdljivo, ljepljivo, odvratno godišnje doba koje bi tobože - iz tko zna kakvog suludog razloga - trebalo biti smatrano simbolom vrhunca života i veselja,
a čije ime neću ni spomenuti da ga slučajno ne prizovem ponovo iz najdubljeg ponora Pakla, je oteglo papke, hvala Bogu. Rejoice, narodi Međuzemlja! rofl.gif

Aldarion
Posted: Sep 23 2020, 10:42 AM 1249415

The Young Wolf

Member No.: 2014

Pa, kako i sam kažeš, stigla jesen, pa o čemu drugome onda misliti ako ne o opadanju lišća? Zapravo opet čitam Tolkienova pisma i čudim se kolikim su se detaljima neki čitatelji posvetili i koliko je Tolkien detaljnije odgovorio na pitanja o njima.

Knjiga je u svojem opisu lišća u Fangornu dosta štura, ali može poslužiti barem kritici filmskog prikaza Fangorna. Naime, Merry i Pippin Drvobradaša susreću na samom kraju veljače. Sad, ili u Fangornu, prema Jacksonovoj zamisli, zbog čudesne vode lišće uopće ne opada ili je redatelj zanemario sezonalne smjernice (što ipak nije napravio s rohanskom travom, mada sumnjam da je mislio na to, ali uvijek mi zapne za oko koliko je Rohan na filmu prikazan suhim).

Evo u hrvatskom prijevodu Dvije kule, početak stranice 68. kaže: "Čini se da je većina drveća još napola pokrivena reckavim, suhim lišćem koje nikad nije otpalo. Sve je tako neuredno. Ne mogu zamisliti kako ovdje izgleda u proljeće, ako ovamo ikad proljeće doće, a još manje kako izgleda proljetno čišćenje."

Na dnu iste stranice, kad izađe sunce: "Debla su se caklila od sočnog zelenila poput mlade trave: na njima se ogledalo rano proljeće, ili varljivo priviđenje proljeća."

Neobično, ali kod opisa Drvobradaša spominje se sve, samo ne lišće (str. 69-70): "Obreli su se pred vrlo neobičnim licem velika čovjekolika, gotovo divovskog stvorenja, najmanje četiri metra visokog, vrlo snažnog, s krupnom glavom i tako reći bez vrata. Teško je bilo reći je li odjeven u nešto nalik na zelenu i sivu koru, ili mu je to koža. Bilo kako mu drago, nadlaktice, sasvim blizu trupa, nisu mu bile naborane nego pokrivene smeđom glatkom kožom. Na svakom velikom stopalu imao je po sedam prstiju. Na donjem dijelu dugačkog lica rasla mu je široka siva brada, čupava, gotovo šiljasta u korijenu, a rijetka i mahovinasta na krajevima. Ali hobiti su u prvi mah zapazili malo šta drugo do oči. Duboko usađene oči odmjeravale su ih polagano i dostojanstveno, ali vrlo prodorno. Bile su smeđe, prošarane svijetlim zelenilom. Poslije je Pippin često pokušavao opisati svoj prvi dojam."

Sad, ili se lišće ne spominje upravo jer ga zbog zime nema ili ga nema uopće. Inače se slažem s tobom da bi bilo logično da im lišće otpada kao i ostalom drveću (inače bi se sasvim jasno isticali u okolini, što bi kao prvo uništilo Merryjev i Pippinov nenadani pronalazak Drvobradaša, a i bilo u potpunoj suprotnosti ideje poprimanja izgleda drveta), ali opet - nije li lišće neka vrsta njihove odjeće? Ostaju li onda goli tijekom zime, odnosno postoji li uopće koncept golotinje kod nekoga tko je de facto drvo? A opet, drvo s anatomijom i, ako ima ženki i djece, valjda i spolnim razmnožavanjem.

Na prvu bih rekao da Tolkien uopće nije ni razmišljao o tome, ali opet, to mi je tako nespojivo s njegovom ljubavlju prema drveću. Za Lewisa mislim da je stvar u dubokom mumljanju koje je znao ispuštati.

Wotan
Posted: Sep 23 2020, 07:56 PM 1249416

Brenin Amra

Member No.: 2005

Hm, sad kada čitam originalni opis onoga što su malci vidjeli, kao i opise iz drugih Tolkienovih djela na koje sam naišao,
počinjem uviđati koliko su zapravo u filmovima - unatoč tome što mi se jako sviđaju - možda ipak malčice pretjerano drvenasto napravljeni.

Čini mi se da možda ne bi bila greška da je bio malo više naglašen taj antropoidni aspekt, iako, ponavljam, meni su filmski enti izvrsna stvar. Bez sumnje jedna od najboljih u trilogiji.

Zaista je neobično da nije baš ni spomenuto lišće, koje sam ja, doduše, uvijek više doživljavao kao "kosu" prije nego odjeću (za koju bi bolji primjer bila ova sivo-zelena kora iz tvog citata),
budući da sam (možda opet pod pretjeranim utjecajem filmova) zamišljao da ako bi do ponovnog razmnožavanja enta ikada i došlo,
ono bi bilo sličnije procesu kojim se razmnožavaju ribe, ili još bliže konceptu, cvijeće, prije nego bilo koji oblik sisavaca.

S druge strane, taj opis koji imamo mi stilski nekako prije odaje dojam onoga što je treća strana - odnosno sam pripovjedač - maglovito 'vidio' u svome umu,
pa sada prenosi nama čisto da lakše shvatimo s čime imamo posla. Kužiš na što ciljam? Jer daje naslutiti da su hobiti bili gotovo hipnotizirani njegovim pogledom. Tko zna...

Što se Lewisa tiče, navodno se radilo o slijedećem:

"It's believed that many of Treebeard's mannerisms were based on Tolkien's friend C.S. Lewis, a loud, bombastic man known for his powerful stride and overwhelming presence."

Moram priznati da sam ja, tko zna zašto, o Lewisu imao potpuno drugačiju mentalnu sliku. Ne da sam neki veliki stručnjak po pitanju njegovog lika i djela, mind you.
Vjerojatno se radi o još jednoj posljedici famoznog holivudskog sindroma, ovaj puta uzrokovanog Hopkinsovom interpretacijom u Shadowlands.

1427 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (96) < ... 91 92 93 94 95 [96] >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena