Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (303) < ... 294 295 296 297 298 [299] 300 301 302 303 > ( Go to first unread post )
Ostali filmovi, sve osim Lotra
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Anamil
Posted: Mar 10 2020, 08:56 AM 1248993

Group: Members
Member No.: 1801

Umro Max von Sydow, sjećamo ga se kao Tree Eye Ravn iz GOT-a, a u toku svoje glumačke karijere ostao je poznat u cijelom nizu filmova

Umro Max Von Sydow

user posted image

Wotan
Posted: Mar 10 2020, 10:12 AM 1248994

Brenin Amra

Member No.: 2005

Kralj Osric neće nikada dočekati svoju kćer...

user posted image

...velečasni Merrin se neće više nikada sukobiti s Pazuzuom...

user posted image

...a Ming neće nikada ponovo zavladati svemirom...

user posted image

...jer kurva je napokon dobila i tu partiju šaha.

user posted image

Počivao u miru, legendo.

Edit: Ne znam kako sam mogao zaboraviti da je također izvrsno utjelovio i Krista.
Po meni, ne tako dobro, doduše, kao Hunter ili Caviezel, ali svejedno vrlo dobro.

Edited by Wotan - Mar 10 2020, 10:54 PM

Aldarion
Posted: Mar 16 2020, 11:13 AM 1249035

The Young Wolf

Member No.: 2014

Evo sam napokon pogledao "Darkest Hour" s Garyjem Oldmanom kao Churchillom. Malo je teško uspoređivati prikaze dvaju različitih povijesnih događaja, ali onaj drugi film o njemu (Churchill) bio je puno bolji. Doduše, "Darkest Hour" ima neke zanimljive/zabavne trenutke, ali likovi su mi ostali poprilično plošno obrađeni. Nekih 6/10.

Wotan
Posted: Mar 18 2020, 04:21 PM 1249047

Brenin Amra

QUOTE (Aldarion @ Mar 16 2020, 11:13 AM)
...ali likovi su mi ostali poprilično plošno obrađeni.

Hm, ja bih prije iskoristio riječ realnije i svakodnevnije ljudski obrađeni, bez lažnog filmskog 'glamura' i umjetnih komplikacija koje bi doprinjele dramaturškom dojmu,
pa se time moguće odaje dojam takoreći 'dosadnosti' ili jednodimenzionalnosti.

Naročita bi ta svakodnevna "dosadna" ljudskost trebala biti naglašena u biografskom filmu o Churchillu, koji i je bio takav.
Tipični konzervativni, po današnjim mjerilima nezanimljivi, 'for Queen and Country' tvrdolinijaški englez.

Kod filma Churchill se tome doskočilo na taj način da se i povijesne događaje i njega samog iskarikiralo doslovno do te mjere neprepoznatljivosti
da je i jedan od najistaknutijih njegovih biografa i povjesničara imao problema u liku kojeg su stvorili prepoznati nekoga o kome je napisao jednu od najboljih biografija koju sam ikada pročitao i toplo preporučam.

Andrew Roberts - Walking with Destiny

Sad, to je možda pomoglo filmu da dobije taj neki 'šminkerski' sjaj, ali kao biografskom uratku o stvarnoj osobi koje se neki živi još uvijek sjećaju, ne mogu reći da si je scenarist napravio preveliku uslugu.
Jedino što mogu reći bez problema je to da je Brian Cox izvrstan, i, po mome, vrlo podcijenjen glumac.

Anamil
Posted: Mar 19 2020, 08:10 AM 1249050

Member No.: 1801

Gledam zadnjih dana kakve filmove prikazuju navečer: horror rofl.gif predlažem sve filmove katastrofa koji se odnose na zaraze rofl.gif

Aldarion
Posted: Mar 24 2020, 02:49 PM 1249058

The Young Wolf

QUOTE (Wotan @ Mar 18 2020, 04:21 PM)
Hm, ja bih prije iskoristio riječ realnije i svakodnevnije ljudski obrađeni, bez lažnog filmskog 'glamura' i umjetnih komplikacija koje bi doprinjele dramaturškom dojmu,
pa se time moguće odaje dojam takoreći 'dosadnosti' ili jednodimenzionalnosti.

E vidiš, meni se tu otišlo u drugu krajnost, kao da se toliko nastojalo ispasti 'realno' da se otišlo u 'nerealno' ili, kako sam prvi put napisao, plošno. Posebno mi se ona scena u podzemnoj željeznici kad priče s običnim građanima učinila takvom. Možda sam u krivu, ali nije mi film ostavio dojam kao kod tebe.

Ako imate viška vremena u ovoj situaciji, a nemate nekih ideja za gledanje ili vam se ne gnjavi sa skidanjem, na Youtubeu ima čitav španjolski film "Alatriste" s engleskim prijevodom. U glavnoj ulozi je Viggo Mortensen, a kontekst je ranonovovjekovna Španjolska. Ja sam film pogledao kao obavezu za Vojnu povijest, no da sam ranije znao kakav je gledao bih ga i "svojevoljno". Veoma 'ispravne' scene s tog povijesno-vojnog konteksta, priča sama po sebi možda i nije toliko spektakularna, ali može zainteresirati.

Wotan
Posted: Mar 24 2020, 03:24 PM 1249059

Brenin Amra

Iskreno da ti kažem, potpuno sam zaboravio tu scenu u podzemnoj. doh.gif
Toliko mi je bila lažna, isforsirana, i toliko se nije uklapala u ostatak filma da sam ju instiktivno zablokirao.

Kao da čitaš ranog Martina, uživaš do neba, a onda ti netko u sred poglavlja pokuša 'suptilno' ubaciti Kaya. Ne, nikako ne valja.

'Alatristea' sam gledao (i čitao Reverteove knjige) čim je izašao, i zaista je odličan ako si povijesni entuzijast.
A budući da nam to svima ovdje nekako u manjoj ili većoj mjeri ide uz našu opsesiju Tolkienom, mirne duše se može preoporučiti svakome.

Iako je očito da su se producenti ugledali na zapadnjačku mainstream filmsku industriju,
svejedno nema onog neukusnog holivudskog 'blinga', što je izninmno pozitivna stvar, pa eto... pridružujem se Aldarionovoj preporuci.

Edited by Wotan - Mar 24 2020, 03:25 PM

Aldarion
Posted: Mar 24 2020, 07:52 PM 1249061

The Young Wolf

QUOTE (Wotan @ Mar 24 2020, 03:24 PM)
Iskreno da ti kažem, potpuno sam zaboravio tu scenu u podzemnoj. doh.gif
Toliko mi je bila lažna, isforsirana, i toliko se nije uklapala u ostatak filma da sam ju instiktivno zablokirao.

Mene je crnac posebno iznervirao. Ne zbog rasizma, nego jer su ga, eto, baš nekamo morali ugurati u film, da ne bi slučajno netko mogao reći da su u njemu samo bijelci jer je to valjda postao nekakav zločin u kinematografiji.

(Isto se dogodilo i u "1917." u kojem su jedinice prikazane kao rasno miješane, iako je upravo njihova nemiješanost, među ostalim, utjecala na herojstvo nekih od crnačkih postrojbi, koje su se posebno trudile pokazati svoju ravnopravnost bijelcima. Dakle, redatelj ili tko već je odgovoran za takve stvari u svojoj želji da učini nekakvu "plemenitu stvar" zapravo čini suprotno i umanjuje značaj pravih povijesnih događaja.)

I tako iz filma u film, iz serije u seriju... a kad nešto kažeš dobiješ jezikovu juhu. *getting tired*

Wotan
Posted: Mar 24 2020, 08:27 PM 1249062

Brenin Amra

QUOTE (Aldarion @ Mar 24 2020, 07:52 PM)
1. ...iako je upravo njihova nemiješanost, među ostalim, utjecala na herojstvo nekih od crnačkih postrojbi, koje su se posebno trudile pokazati svoju ravnopravnost bijelcima.
Dakle, redatelj ili tko već je odgovoran za takve stvari u svojoj želji da učini nekakvu "plemenitu stvar" zapravo čini suprotno i umanjuje značaj pravih povijesnih događaja.)

2. I tako iz filma u film, iz serije u seriju... a kad nešto kažeš dobiješ jezikovu juhu. *getting tired*

1. Sve istina.

Slično situaciji (mislim na ovo sa dokazivanjem) kao u američkom ratnom zrakoplovstvu za vrijeme WWII.

Crnačke pilotske postrojbe koje su jedva dobile dopuštenje vrhovnog zapovjedništva da se uopće obučavaju za nešto tako prestižno,
a kada su ih i dobili, potreba da u apsolutno svemu budu barem za nijansu bolji, časniji, hrabriji da bi isti taj prestiž i zadržali.

Treba, doduše, istaknuti da o toj postrojbi i je snimljeno nekoliko zasebnih filmova, primjerice Red Tails,
i to vjerojatno upravo zato jer se radi o tako jednom inspirativnom vojnom ogranku umjesto običnim prašinarima.

Kako bilo, zaista je fascinantno vidjeti koliko neznanje ponekad ubija eventualnu plemenitost namjere,
ako se uopće i radilo o plemenitosti, a ne bezumnom praćenju trendova suvremene zabavne industrije.

2. Ne dopuštam si da me to smeta. Nemoj ni ti. Ako netko prikaže sranje i laž, ne ustručavam se reći da prikazuje sranje i laž.

Što se 'jezikovih juha' tiče ni da dobiju bruh trudeći se,
samopravedne "socijalno osviještene" litanije ne mogu odnijeti prevagu nad inteligentno argumentiranim znanjem o temi, a tu si dobro 'naoružan'.

Aldarion
Posted: Mar 30 2020, 12:26 AM 1249068

The Young Wolf

Pogledajte "A Hidden Life". Priča o pasivnom otporu nacizmu s katoličkom motivacijom. Traje gotovo tri sada, ali mislim da ih se isplati utrošiti. Ako ništa drugo, scene austrijskih pejsaža su predivne. I nema nijedne politički korektne scene poput goreopisanih, dakako.

Wotan
Posted: May 20 2020, 10:42 PM 1249111

Brenin Amra

QUOTE (Aldarion @ Mar 30 2020, 12:26 AM)
Pogledajte "A Hidden Life".

Pogledao sinoć.

Već neko vrijeme mi je film bio na mentalnoj zabilješci, ali sam, nakon što sam vidio da je Malick redatelj,
odlučio čekati da me uhvati raspoloženje u kakvom moram biti da bih se mogao uživjeti i uživati u njegovom stilu.

Imam hrpu toga za reći, a još nisam ni odlučio sviđa li mi se ili ne. Dat ću mu 3-4 mjeseca 'sazrijevanja', pa ga pogledati ponovno.
Ovako, na prvu, mogu samo reći da je austrijski krajolik iskorišten zaista velemajstorski, kao i taj krajnje učinkoviti sveprožimajući osjećaj nadrealnog grozničavog sna/noćne more.

Ciljam prvenstveno na scene kao što je, primjerice, ona kratka sa mlinarom, koji živčano okreće glavu lijevo-desno, govoreći nešto očigledno vrlo ljutito i gestikulirajući rukama,
ali mu je govor utišan, te mi ne čujemo njegove riječi, dok u pozadini - dijelom tugaljivo, dijelom zlokobno - 'cvile' gudački instrumenti. Sjajna scena. Vrlo me se snažno dojmila.

Kad smo kod toga, i o korištenju klasične glazbe (bilo suvremene, bilo one starijeg datuma) imam samo riječi hvale, kao i toj,
kako rekoh već, nadrealno eteričnoj atmosferi koja je utkana u uradak, a koja je, pretpostavljam, logična s obzirom o kome se film radi.

Jer na kraju krajeva, kako drugačije snimiti film o blaženiku i mučeniku u suvremeno doba, a zadržati učinkovitost i uvjerljivost, kao i nužan osjećaj svetosti? Vrlo dobro odrađeno.

Toliko zasada, dok ga me pogledam ponovo, a dotada, svakako se pridružujem preporukama.

Ako ništa drugo, nema ih puno u Hollywoodu danas koji mogu snimiti film sa dominantno kršćanski duhovnom (a naročito katoličkom) tematikom,
a da ih se ne samo shvati ozbiljno - bez prikrivenog (i otvorenog) podsmijehivanja i ruganja - nego i da film još bude dobro primljena i kvalitetna uspješnica.

Malick je svakako jedan od tih malobrojnih. Već samo zbog toga se isplati pogledati bilo što njegovo.
Čisto da se malo obogati repertoar i ispuni jednoličje filmske industrije, ako se već ni jedan drugi razlog nije u stanju pronaći.

elrond
Posted: May 29 2020, 12:14 PM 1249124

Vala

Member No.: 29

što se događa kad templari (i, ostali) naiđu na Predatora!?
dajte si mašti na volju ili, još bolje pogledajte:

https://www.youtube.com/watch?v=YRD8jAk274I

elrond
Posted: Jul 6 2020, 12:19 PM 1249254

Vala

PREMINUO ENNIO MORRICONE

https://www.ziher.hr/preminuo-ennio-morricone/

R.I.P.

elrond
Posted: Jul 9 2020, 11:47 AM 1249318

Vala

ODOBRILO MINISTARSTVO

Film 'Dnevnik Diane Budisavljević' od jeseni u školskom kurikulumu: Prikazivat će ga učenicima srednjih i osnovnih škola

https://www.tportal.hr/kultura/clanak/film-...-skola-20200709

Podrška Ministarstvu yes.gif

Wotan
Posted: Jul 9 2020, 12:53 PM 1249322

Brenin Amra

Izvrsno 'zamišljen', vrlo solidno ispričan (s obzirom na to da je hrvatski - budimo iskreni sa sobom, filmografija nam i nije baš umjetnička svijetla točka),
i definitivno se slažem da ga treba pustiti učenicima.

Film vrlo zorno prikazuje ono već 10 puta rečeno u Međuljudskima, kako je svaki politički fanatik upravo to, kojem god režimu da pripada,
i kako svaki od njih ima svoju listu nepodobnih koje treba na ovaj ili onaj način izolirati od svijeta.

Nakon tisuća spašenih dječjih života od ralja ustaške NDH, novi komunistički režim odlučuje kako njezine zasluge treba pokopati u prošlosti,
a obiteljsku joj imovinu u obliku dokaza o njezinim djelima oduzeti i uskratiti historiografiji, jer se radi o građanki germanskog podrijetla.

Čisto na osobnoj noti rečeno, to je za mene pravi antifašizam, ljudskost kakva treba biti, i hrabrost kakvoj treba težiti. Neopterećena političkim dogmama.

Ideja da se današnji virtue signalling degenerici koji skupljaju jeftine društvene bodove smatraju svojevrsnim nasljednicima takvih ljudi samo zato jer su si uzeli truda sjesti pred tipkovnicu,
te na raznim oblicima mrežne komunikacije pod krinkom anonimnosti napisati tri-četiri polupismena retka u "korist" obespravljenih je više nego smiješna. Degutantna je i ljigava.

4543 replies since Jun 15 2010, 09:00 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (303) < ... 294 295 296 297 298 [299] 300 301 302 303 >
Back to Ostalo