Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (36) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... > ( Go to first unread post )
Pravopis, gramatika i strani jezici -_-, Pravopis, gramatika i strani jezici -_-
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Meneldil
Posted: Jun 30 2010, 09:14 PM 1114332

Perfection.

Group: Members
Member No.: 261

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 10:08 PM)
Prvo, često su upravo nerazumljivi, drugo toliko trešte po svojem kao netko iz Petrovskog (sela poznatog po nerazumljivom i upečatljivom govoru). Kad su ljudi na telki, očekuje se da pričaju kako su ih učili u školi, a ne kako doma pričaju.

I to nije ultrakroatističko zanovijetanje, jer znaš da mene baš briga za to, već čista pristojnost i uviđavnost prema ostalim stanovnicima RH. sleep.gif

A ne znam conf44.gif
Nerazumljivi zbog čega? Izraza? unsure.gif Jer ako je to, onda se slažem, to je bezobrazno yes.gif
Ali što se tiče "treštanja po svome", ne vidim ništa loše u njemu dok god ne izaziva probleme yes.gif Ja volim kako govorim i ne volim kako se govori u Zagrebu, i neću mjenjati naglasna i gramatička obilježja svoga govora čisto zato da bi bolje odgovarala onima drugih u sredini u kojoj živim. Ali leksička naravno hoću, ako su problematična yes.gif

saruman
Posted: Jun 30 2010, 09:17 PM 1114335

The wizard

Member No.: 130

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 10:14 PM)
1 A ne znam ::
Nerazumljivi zbog čega? Izraza? :: Jer ako je to, onda se slažem, to je bezobrazno ::

2 Ali što se tiče "treštanja po svome", ne vidim ništa loše u njemu dok god ne izaziva probleme :: Ja volim kako govorim i ne volim kako se govori u Zagrebu, i neću mjenjati naglasna i gramatička obilježja svoga govora čisto zato da bi bolje odgovarala onima drugih u sredini u kojoj živim. Ali leksička naravno hoću, ako su problematična ::

1 OK, složili smo se oko toga. yes.gif

2 Po tome si nepristojan. sleep.gif A u nekim dijelovima HR se takva osoba smatra i seljačinom koja ne zna bolje. conf44.gif Možda je to kulturološka razlika zapadne i južne Hrvatske (slavonci uglavnom govore dobro).

Meneldil
Posted: Jun 30 2010, 09:26 PM 1114338

Perfection.

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 10:17 PM)
2 Po tome si nepristojan. sleep.gif A u nekim dijelovima HR se takva osoba smatra i seljačinom koja ne zna bolje. conf44.gif Možda je to kulturološka razlika zapadne i južne Hrvatske (slavonci uglavnom govore dobro).

Ne vidim molim te kako conf44.gif Trudim se da me svatko razumije i to je jedino što je bitno. Uostalom, govorim bliže standardu tako, ali bilo bi licemjerno to isticati, pošto to sigurno nije meni razlog rofl.gif

To bi bilo kao da ja kažem da su Zagrepčani koji dolaze u Slavoniju, a nisu se potrudili svladati pošten četveronaglasni sustav bezobrazni malograđani drama.gif

Amarië Vëannë
Posted: Jun 30 2010, 09:26 PM 1114339

the light aglow

Member No.: 832

Slavonci uglavnom govore dobro. roflmao.gif

Po cemu si ti to, pray tell, zakljucio? roflmao.gif

Kako mislis da je standard uopce nastao? I ne, nema nikakve mudrosti: vecina stvari oko kojih s mi mucimo je li dovoljno standardno ili nije je sasvim proizvoljno i nema veze s nikakvim npr. inherentnim obiljezjima.

Ne shvacam, cemu toliki purizam? huh.gif

saruman
Posted: Jun 30 2010, 09:29 PM 1114340

The wizard

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 10:26 PM)
To bi bilo kao da ja kažem da su Zagrepčani koji dolaze u Slavoniju, a nisu se potrudili svladati pošten četveronaglasni sustav bezobrazni malograđani ::

Prilagođava se na zajednički standardni, a ne na lokalni. yes.gif

Ili je ovaj četveronaglasni standardni? ph34r.gif

@ amarie
Ne shvacam, cemu toliki purizam?

Uviđajnost, pristojnost i kultura. sleep.gif Na telki, a djelomično radi razumljivosti i u RL.
Iako, u neformalnim razgovorima narječja su super, obožavam istrijanski. wub.gif

Faramir11
Posted: Jun 30 2010, 09:36 PM 1114351

The Hobbit

Member No.: 485

1. Ti mene nikad nisi susreo osobno pa ne znaš što je moj govor.  wink.gif Ja nikad ne treštim po kajkavski kada nisam s zagorcima. A osim toga, kajkavsko treštanje se jedino može čut u reprizama Gruntovčana na telki, dok čakavsko poprilično češće i to izvan Malog Mista.

2. Ne bavim se točnošću, bavim se razumljivošću.

3. Ako hoću vrijeđat, onda ću reć nešto tipa: "Dalmatinci su lijene mazge koje žive na grbači proračuna i varanja turista."  wink.gif Ali to ne mislim, niti bih tako nešto rekao ozbiljno.  tongue.gif

Nadalje i dalje ne vidim zašto to smatraš tako osobnim.  conf44.gif Stvarno nema razlike za svu tu dramu.  a_ne.gif Jednako kako mi smeta što netko trešti po čakavštini na Dnevniku, tako bi mi i smetalo da netko mlati kajkavštinu.  yes.gif Zapravo, za kajkavštinu bi mi bilo gore, zbog sramote. drama.gif

1. Dobro, kao ni ti mene (nadam se ne zadugo yes.gif), a ja se opet osjecam prozvanim, jer i indirektno jesam. yes.gif Dobro to mi je jasno. eureka.gif Ali postoji jedna stvar, ja vec evo 19 godina zivim u Splitu, a cakavstinu nisam cuo nego par puta kad bi prolazio Palacom (Getom). Na otocima toga ima i to je ok, to je i meni dosta nerazumljivo. Ono sto je danas ostalo od tkz. cakavstine je modificirana verzija, ako je u osnovi uopce cakavstina (to neka tumace strucniji od mene), sto je recimo skroz drugi slucaj nego sto je s kajkavskim koji se govori u mnogim podrucjima hrvatske aktivno, bar koliko je meni poznato, sto iz literature, sto osobno tongue.gif

2. Svejedno si se pozvao na HSJ, a to ti onda dodje na isto yes.gif

Nadalje i dalje ne vidim zašto to smatraš tako osobnim.  conf44.gif Stvarno nema razlike za svu tu dramu.  a_ne.gif

Ovo prvo sam objasnio gore a za drugo se apsolutno slazem hug.gif yes.gif

Meneldil
Posted: Jun 30 2010, 09:37 PM 1114352

Perfection.

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 10:29 PM)
Prilagođava se na zajednički standardni, a ne na lokalni.  yes.gif

Ili je ovaj četveronaglasni standardni?  ph34r.gif

Sarumane, naglasna i gramatička obilježja koja bih ja mogao mjenjati da se prilagodim novoj, zagrebačkoj sredini su beskrajno bliža standardu od onoga kako govoriš ti i prosječni zagrepčan sleep.gif
Ako kažeš da se pristojno i takvim stvarima prilagođavati zajedničkom standardu, onda preporučavam da kreneš hitno, jer si zasada nepristojan kao čovjek koji češe dupe u javnosti drama.gif I ne mislim kroz hlaće rofl.gif Al ne brini, sve se to da srediti veliki.gif

Da, slavonsko naglašavanja je skoro pa standard rolleyes.gif

saruman
Posted: Jun 30 2010, 09:44 PM 1114359

The wizard

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 10:37 PM)
Sarumane, naglasna i gramatička obilježja koja bih ja mogao mjenjati da se prilagodim novoj, zagrebačkoj sredini su beskrajno bliža standardu od onoga kako govoriš ti i prosječni zagrepčan
Ako kažeš da se pristojno i takvim stvarima prilagođavati zajedničkom standardu, onda preporučavam da kreneš hitno, jer si zasada nepristojan kao čovjek koji češe dupe u javnosti :: I ne mislim kroz hlaće :: Al ne brini, sve se to da srediti ::

Right. zjev.gif

Nikad mi nitko nije rekao da sam nerazumljiv, zapravo su me hvalili kako dobro me razumiju. I to dalmatinci; a o zagrepčanima da ne pričam. Niti mi je tko rekao da imam jak naglasak. Niti su mi u školi profesori hrvatskog prigovarali (ti si valjda pametniji od njih?). Tako da se se na tvoje priče mogu samo počešati, kako si slikovito predložio. sleep.gif

Meneldil
Posted: Jun 30 2010, 09:52 PM 1114365

Perfection.

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 10:44 PM)
Right. zjev.gif

Nikad mi nitko nije rekao da sam nerazumljiv, zapravo su me hvalili kako dobro me razumiju. I to dalmatinci; a o zagrepčanima da ne pričam. Niti mi je tko rekao da imam jak naglasak. Niti su mi u školi profesori hrvatskog prigovarali (ti si valjda pametniji od njih?). Tako da se se na tvoje priče mogu samo počešati, kako si slikovito predložio. sleep.gif

sigh.gif

[caps lock]Pa nisam ti rekao da si nerazumljiv, pobogu[/caps lock] luuuud.gif Čitaj što pišem rolleyes.gif

JA sam rekao da ljudi trebaju prilagođavati svoj govor utoliko da budu razumljivi, a da ostalo u svom govoru ne bih mjenjao. conf44.gif TI si rekao da trebaju ići i dalje od toga. Ali onda sam ti ja istaknuo da unatoč tomu što si ti savršeno razumljiv, svaku rječ naglašavaš krivo, i avaj grjeha li, ne trudiš se to ispraviti drama.gif Kako nepristojno! rolleyes.gif

Ne mogu tvrditi da sam pametniji od osoba koje nisam upoznao (pošto pod pametnijim osobno podrazumjevam većinom "inteligentniji"), ali da znam više o lingvistici od njih su velike šanse, i to ne zato što ja o lingvistici znam nešto posebno puno rofl.gif

Amarië Vëannë
Posted: Jun 30 2010, 09:52 PM 1114366

the light aglow

Member No.: 832

OK, samo neke varijable koje te guraju od standarda: mjesto naglaska (fiksan roflmao.gif ), yvucnost na kraju rijeci, ispred pauze, gubljenje suglasnika medu vokalima, apokopa zadnjih vokala, sinkopa i medu suglasnicima... kaj/sta/sto, nastavci za infinitiv... i to je samo mali broj. roflmao.gif

Presveti zagrebacki urbani je itekako bogat varijacijama. roflmao.gif

saruman
Posted: Jun 30 2010, 10:02 PM 1114370

The wizard

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 10:52 PM)
1 JA sam rekao da ljudi trebaju prilagođavati svoj govor utoliko da budu razumljivi, a da ostalo u svom govoru ne bih mjenjao. :: TI si rekao da trebaju ići i dalje od toga. Ali onda sam ti ja istaknuo da unatoč tomu što si ti savršeno razumljiv, svaku rječ naglašavaš krivo, i avaj grjeha li, ne trudiš se to ispraviti :: Kako nepristojno! ::

2 Ne mogu tvrditi da sam pametniji od osoba koje nisam upoznao (pošto pod pametnijim osobno podrazumjevam većinom "inteligentniji"), ali da znam više o lingvistici od njih su velike šanse, i to ne zato što ja o lingvistici znam nešto posebno puno rofl.gif

1 Ne možeš uspoređivati zagrebački prema standardnom s čakavskim prema standardnom?! luuuud.gif Sime ti vrag odnija! silly.gif

Osim toga, da ja mogu skužiti te naglaske o kojima ti pričaš, ja bih to učinio. Samo što ja toga nisam ni svjestan da postoji, dok dalmoši itekako jesu svojeg govora; i što je najgore, rade to namjerno (neki). dry.gif

2 Malo umišljeni? tongue.gif Iako sloviš za iznimno pametnog/inteligentnog; to se mora priznat. sleep.gif Daj iskoristi to pa napravi nešt revolucionarno korisno za civilizaciju i to po mogućnosti ne iz područja matematike ili lingvistike, već nešto što će pomoć nesretnim ljudima da bolje žive (u kratkom/srednjem roku). bigsadeyes.gif Ne šalim se. mellow.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Jun 30 2010, 10:06 PM 1114374

Death from above

Member No.: 962

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 11:02 PM)
1 Ne možeš uspoređivati zagrebački prema standardnom s čakavskim prema standardnom?! luuuud.gif Sime ti vrag odnija! silly.gif

2 Malo umišljeni? tongue.gif Iako sloviš za iznimno pametnog/inteligentnog; to se mora priznat. sleep.gif Daj iskoristi to pa napravi nešt revolucionarno korisno za civilizaciju i to po mogućnosti ne iz područja matematike ili lingvistike, već nešto što će pomoć nesretnim ljudima da bolje žive (u kratkom/srednjem roku). bigsadeyes.gif Ne šalim se. mellow.gif

zašto ne? meni dođe na isto, ekšli mi je čakavski puno put i simpatičniji i pristupačniji i razumljiviji. i to nije zato što mi je pola familije dolje. sleep.gif

što se menelove umišljenosti tiče, mislim da je stručniji od pa sigurno 60% učitelja/profesora hrvatskog, posebno u nekim zabitima gdje smo se recimo ti ili ja obrazovali. rolleyes.gif roflmao.gif

Meneldil
Posted: Jun 30 2010, 10:14 PM 1114377

Perfection.

QUOTE (saruman @ Jun 30 2010, 11:02 PM)

Osim toga, da ja mogu skužiti te naglaske o kojima ti pričaš, ja bih to učinio. Samo što ja toga nisam ni svjestan da postoji, dok dalmoši itekako jesu svojeg govora; i što je najgore, rade to namjerno (neki).  dry.gif

1. Pošto ti na TV-u vjerojatno ne čuješ pravi čakavski, nego splitski, onda je usporedba dobra tongue.gif
I još mi nisi rekao, što točno čini te ljude koje spominješ nerazumljivima? unsure.gif Jel samo rječ o izrazima? unsure.gif Jer opet, ako je u tome problem, onda se slažem da nije u redu.
Al ako tvrdiš da ih nerazumljivima čine stvari poput govorenje reka umjesto rekao ili zamjenjivanje završnih nazala nazalizacijom, onda ću biti krajnje neuvjeren silly.gif
To je kao da ja kažem da tebe za mene krajnje nerazumljivim čini ne razlikovanje luke od Luke drama.gif
Ma otkud da ja znam šta je on mislio kad je rekao da je brod došao u luku?! silly.gif
rofl.gif

2. Kao što rekoh, nisam pričao ni o svojoj inteligenciji, ni o svojem znanju. Rekao sam da znam više o lingvistici od prosječnoga profesora hrvatskoga, ali pošto prosječan profesor hrvatskoga o tome zna otprilike koliko i prosječan građanin vulgaris, dakle sve u svemu ništa, a ja se ovim bavim neko vrjeme (istinabog vrlo amaterski, al svejedno), to je krajnje banalna tvrdnja conf44.gif

saruman
Posted: Jun 30 2010, 10:24 PM 1114379

The wizard

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 11:14 PM)
1. Pošto ti na TV-u vjerojatno ne čuješ pravi čakavski, nego splitski, onda je usporedba dobra :

2 I još mi nisi rekao, što točno čini te ljude koje spominješ nerazumljivima? :: Jel samo rječ o izrazima? :: Jer opet, ako je u tome problem, onda se slažem da nije u redu.
Al ako tvrdiš da ih nerazumljivima čine stvari poput govorenje reka umjesto rekao ili zamjenjivanje završnih nazala nazalizacijom, onda ću biti krajnje neuvjeren ::
To je kao da ja kažem da tebe za mene krajnje nerazumljivim čini ne razlikovanje luke od Luke ::
Ma otkud da ja znam šta je on mislio kad je rekao da je brod došao u luku?! ::

1. conf44.gif Dunno, ne poznajem tako dobro čakavštinu. silly.gif

2 Pa glavna nerazumljivost dolazi od nepoznatih riječi. yes.gif
A drugi dio se radi o prilagođavanju zajedničkom i tu uključujem tvoj primjer "reka". Jer kako bi bilo da netko usred Dnevnika kaže "reeekel" (ili još bolje "povedal"). rofl.gif Dakle, to bi tebi bilo sasvim ok? Kao i sasvim normalno nekom dalmatincu da to sluša? tongue.gif
(Dakle da ponovimo, 2 sastavnice: 1. razumljivost riječi, 2. prilagođavanje standardnom.)

I opet ponavljam, ne možeš uspoređivati nenamjerne luke s "reka". Kao što sam rekao da ja to znam bolje, rekao bih bolje sleep.gif . Dok južnjaci nemaju tih poriva.

Edited by saruman - Jun 30 2010, 11:27 PM

Faramir11
Posted: Jun 30 2010, 10:25 PM 1114380

The Hobbit

Member No.: 485

QUOTE (Meneldil @ Jun 30 2010, 11:14 PM)

1. Pošto ti na TV-u vjerojatno ne čuješ pravi čakavski, nego splitski, onda je usporedba dobra tongue.gif

Ne samo na TV-u nego po cijelom Splitu i siroj okolici, to je ono za sto mogu govoriti sa sigurnoscu. yes.gif Na otocima koliko znam govor je lingvistickim miljama udaljen od onoga sto se u Splitu svakodnevno govori, bar se meni tako cini. yes.gif

I sigurno ne moze biti rijec o izrazu bar sto se tkz. splitskog govora tice roflmao.gif

534 replies since Jun 4 2010, 09:42 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (36) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... >
Back to Drustveni zivot Boarda