Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (249) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Međuljudski odnosi 101, "Take the red pill."
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
ixidor
Posted: Dec 23 2011, 08:03 PM 1209497

.

Group: Members
Member No.: 561

nope.

sa smrtnom kaznom se ništa pozitivno ne dobiva.

Tulkas Andhrimnirson
Posted: Dec 23 2011, 08:42 PM 1209499

The Deserter

Member No.: 256

Za.
U nekim slucajevima nista pozitivno se i ne moze dobit, a bar si maknuo serijskog ubojicu/silovatelja/sto-vec s ulice.
Ali bas s tom svrhom, kaznjavanje opcenito ne postize puno, tako da smrtna "kazna" bi se po meni primjenjivala na ljudima koje ne vrijedi trpat u zatvor jer ce tamo samo kostat novce.
Ali kazem, to samo za extremne slucajeve tipa Manson ili Ted Bundy. Samo postojanje takvih ljudi steti ostatku drustva (ako nista onda financijski jer moras placat ljude koji ce ih cuvat, a takvi slucajevi svojim radom ne mogu pokriti trosak cuvanja)

Edited by Tulkas Andhrimnirson - Dec 23 2011, 08:42 PM

sholky
Posted: Dec 23 2011, 09:13 PM 1209500

Maia

Member No.: 98

Prvo, zasto mi stranicu na kojoj su postali samo Ixi i Tulkas google pokusava prevesti sa srpskog? huh.gif tongue.gif

Drugo, protiv, ali iz malo drukcijih razloga nego npr. LG. Nemam apsolutno nikakvu zelju trpati najgore zlocince u dio zatvora gdje ce se drugi nad njima izivljavati, niti uopce imam zelju nanositi im bol. Ne vidim koja je svrha toga, a sumnjam da bi dobio nesto izbacivanjem vlastitih frustracija ako ih vec imam na njima. conf44.gif

As I see it, cijeli pravosudni sustav ima dva cilja:

1. Pokusati "popraviti" zlocinca, tj. uciniti od njega funkcionalnog clana drustva
2. Toliko prepasti druge potencijalne da im ne padne na pamet da naprave tako nesto

U ovom prvom zatvorski sustav ne da faila nego radi kontraefekt, ali ocito ni smrtna kazna ne bi bila bolja. rofl.gif
U drugom, hm... Moooozda i bi, ali nisam bas siguran. unsure.gif

Ali cak i ako bi, samo jedan razlog mi je dovoljan - koliko god savrsen sustav imali, kad-tad cemo ubit nekog nevinog. Ne sjecam se izvora podataka, ali mislim da je u Americi 80-ih bilo pogubljeno preko 140 ljudi za koje se kasnije DNK analizom utvrdilo da su zapravo bili nevini. Danas imamo DNK pa je sansa za to puno manja, ali uvijek ce biti tu, i kad-tad ce se dogoditi.
I tko onda odgovara za to ubojstvo? div294.gif

@Tulkas: uopce se ne slazem, koristenje zatvorenika kao prisilne radne snage itekako moze pomoci drustvu, pa sto mislis zasto se u SAD rapidno povecava broj zatvorenika i zasto privatne firme otvaraju zatvore?

Edited by sholky - Dec 23 2011, 10:14 PM

Captain Spirit
Posted: Dec 23 2011, 10:30 PM 1209505

القدس

Member No.: 650

ja sam protiv, jer hej, od kud nama institucionalno pravo da ubijamo ljude? koliko god oni zlo napravili...

smrtna kazna nije kazna, to je osveta...ne vidim ju kao humanu, a ni kao korisnu...doživotna robija je sasvim dostatna kazna za bilo koji zločin...

tu je naravno i element sudske greške (čak ne mora biti stvar DNK nalaza)...recimo, imate slučaj koji je dosta poznat i u kojem je Mumia Abu Jamal osuđen na smrtnu kaznu zbog navodnog ubojstva policajca...presuda je bila toliko klimava da je nastao cijeli pokret koji je zahtjevao ukidanje smrtne kazne za tako nesigurne dokaze...i pred par dana je objavljeno, nakon godina i godina borbe da se ipak neće izvršiti smrtna kazna nad njime...doduše još uvijek ima doživotnu kaznu, al ono...

a i ja ne smatram da je smrtna kazna velikoj većini ljudi spas...većina ljudi se boji smrti, to im ne bi bio nikakav spas...nije kao da ćeš ih mučiti do kraja živote pa da te mole za milost...rijetko koja osoba je toliki manijak da mu je smrt dobrodošla...

naravno, nekome će kontraargument biti "'pa šta ti ne bi htio ubiti nekog ko ti ubije člana obitelji?"...da, naravno da bih...ne znam dal bi to i napravio, al kada bih, preuzeo bih odgovornost za to, za razliku od sistema koji ubija ljude i onda nitko ne preuzima odgovornost za to...

ixidor
Posted: Dec 25 2011, 12:13 PM 1209648

.

Member No.: 561

During the first Christmas of World War I, warfare took second place to an unlikely match. As notes from "Silent Night" floated across the Western Front, German soldiers lit candles on Christmas trees. Troops on opposing sides of the front lines called for a spontaneous ceasefire. And then, in the spirit of goodwill, the men decided to play a match of soccer.

The Christmas truce of 1914 was a unique moment in history. During the ceasefire, German, French, British, and Belgian soldiers met in the middle of No Man's Land in Flanders, Belgium. They shook hands, buried the remaining dead, and even exchanged rations and gifts, including chocolate cake, liquor, and tobacco.

link

wub.gif

danas nek bude mir u međuljudskim. biggrin.gif biggrin.gif

Nessa
Posted: Dec 25 2011, 01:49 PM 1209657

Have coffe - Will travel

Member No.: 341

All Quiet on the Western Front tongue.gif

Captain Spirit
Posted: Dec 25 2011, 03:04 PM 1209660

القدس

"Vojnik će vojniku pružiti ruku..."

wub.gif

Aldarion
Posted: Dec 25 2011, 09:28 PM 1209678

The Young Wolf

Member No.: 2014

ne i u Nigeriji sad.gif

Captain Spirit
Posted: Dec 26 2011, 01:12 PM 1209711

القدس

i tako ja šetam neki dan gradom i na putu od SC-a do doma prolazim pokraj ogromnog plakata "Prijatelja životinja" na kojem je netko uperio nekom psu pištolj u glavu na kojem piše 'Kupili ste životinju? Jednoj napuštenoj ste presudili.'

ispod toga vidim da je sponzor, suradnik il šta već na tom plakatu/projektu/reklamnoj kampanji PETA

samo usput, http://www.petakillsanimals.com/

no zanemarimo ovu dvoličnost na trenutak...koncentrirajmo se na ovu bezobraznu propagandu...

naime, eto, ja se bavim aktivizmom već par godina, neko vrijeme pasivnije, u zadnje vrijeme aktivnije i primjetio sam jednu poprilično perfidnu karakteristiku, ne samo u medijima nego i kod drugih ljudi: za lošu situaciju se uvijek krivi onaj tko pokuša zapravo nešto i poduzeti protiv te situacije

primjer 1: studentski prosvjedi i blokada fakulteta, FFZG praktički jedini u državi, s pomoći ostalih fakulteta upozorava na privatizaciju obrazovnog sistema koji bi trebao biti javno dobro, a mediji i javnost pljuju po studentima kao po neradnicima s argumentom "vi na filozofskom ste nerdnici, da je manje vas bilo bi nam bolje"

primjer 2: iako ovo nema veze s aktivizmom rofl.gif, ja kažem da doniram novce u dobrotvorne svrhe kad god stignem, a šolki me napada argumentom "ti u biti ubijaš djecu u africi jer piješ kavu koja ti ne treba, a taj si novac mogao dati isto u dobrotvorne srhe"

primjer 3: nama se ljudi deru da kako se usudimo zvati antiglobalistima (iako smo altergobalisti, al ono, koga briga za točne informacije kad možeš srat napamet) ako nosimo tenisice koje su korporacije proizvele

primjer 4: ovo sada, "ako ne udomiš životinju nego kupiš drugu, ubio si neudomljenu"

koja hrpa govana...

naravno, u primjeru 1 nije uopće bitna cjelovita situacija nego se odmah kreće na derailanje cijele rasprave i na populističke predrasude...sramotno je da netko tko je nogom stupio na fakultet može pričati takve gluposti, al propaganda radi svašta

u primjeru dva, sasvim je nebitna povijest kolonijalizacije i trenutna neokolonijalizacija koja je afriku pretvorila u rudnik koji se samo iskorištava, i smetlište na koje se baca otpad...isto tako je nebitno šta je 2004. na borbu protiv siromaštva potrošeno niti 1% iznosa koji se potrošio samo na rat u Iraku...bitno je da se krive osobe koje ili nemaju niš s tim, ili koje zapravo i pokušaju pomoći...a kada i pomognu onda ih se optužuje da to rade kako bi se one osjećale bolje a ne da bi zaista pomogle...koje tu lud?

u primjeru 3, ja bih veoma rado nosio izvrsne tenisice ili čizme koje nisu potekle iz multinacionalnih korporacija, al mi kapitalizam ne ostavlja baš previše izbora...doduše, sada imam Jelenove čizme proizvedene u Čakovcu, al opet nosim tenisice iz boga pitaj di, jer kao što rekoh, nije da imam baš izbora, a nije ni da je bitno... recimo, prijatelji životinja imaju daleko veći izbor...količna obuće koja nije napravljena od kože je znatna, al svejedno se pojavljuju na prosvjedima za prava životinja u kožnim martama 16k3pzb.gif

i na kraju, primjer četvrti je vrhunac kretenarija u režiji prijatelja životinja, organizacije koju podupire PETA, za koju smo i sami vidjeli šta radi...

prvo su bili plakati (ono zaljepljeno na zid, ne fizička aktivnost) po gradu o tome kako je humanije biti vegetarijanac ili još bolje, vegan...da se razumijemo, ja obožavam životinje, al da ću odbiti svoju prirodnu prehranu da bih postigao cilj koji bi tih životinja samo na kraju koštao glave, e bome neću...

zanima me kako peta zamišlja puštanje na slobodu milijuna i milijuna krava muzara...pocrkale bi jer im nema tko musti mlijeko, eto tako bi završilo...

zanima me također dal prijatelji životinja ikada razmisle o tome kolika količina životinja je platila cijenu da bi oni imali svoja polja soje u brazilu i drugdje po svijetu?

zanima me shvaćaju li koliko je perfidno i bezobrazno ljudima govoriti šta bi trebali jesti, pogotovo sada kada ljudi nemaju ni para ni vremena kemijati raznorazne veganske menije doma za sebe i dvoje djece...

a najviše od svega me zanima, shvaćaju li koliko im ta agresivna kampanja radi štetu...čemu dati informacije i biti pristupačan kad možeš iz čista mira napasti ljude koji su ni krivi ni dužni...

neka mi netko objasni, molim vas, ja zaista ne kužim...

sholky
Posted: Dec 26 2011, 01:57 PM 1209714

Maia

Put on a Cat Stevens record and chill. smilie.gif hug.gif

PETA ekipa radi kako radi jer je agresivna kampanja ono sto ti prvo dode kao instinktivna reakcija na nesto sto smatras nepravdom, i jer ti od toga ide adrenalin, i jer se onda osjecas dobro sam sa sobom zbog toga i onda te to uhvati i mislis da radis nesto tako dobro i... Koliko ces poludit ako kazem da su mnogi primijetili isto s prosvjedima ili mozda Occupy pokretom? div294.gif

Sto se tice davanja novca u dobrotvorne svrhe, erm, sorry? sweet.gif
Naravno da mislim da je to sto radis faking dobro, i to jako, i da si tu bolji od vecine nas drugih. Mozda i da sam htio bit takav malo vise... div294.gif blush.gif
That said, je li to zbog toga sto se nakon toga sam osjecas bolje jos uvijek nisam siguran, sorry. Ali to nema veze s tobom, nego dolazi na onu temu postoji li pravi altruizam? Fakat nisam siguran... silly.gif

Anduril Ulair
Posted: Dec 26 2011, 01:59 PM 1209717

Le Chef

Member No.: 110

QUOTE (sholky @ Dec 26 2011, 02:57 PM)
That said, je li to zbog toga sto se nakon toga sam osjecas bolje jos uvijek nisam siguran, sorry. Ali to nema veze s tobom, nego dolazi na onu temu postoji li pravi altruizam? Fakat nisam siguran... silly.gif

U krajnjem slucaju nebitno...

Kojigod polaznirazlog bio,on je pomogao nekome, dok onaj koji to ne cini nije nikako pomogao...

I lazni altruizam je pomaganje, dok nikakvo pomaganje je i dalje nikakvo pomaganje...

sholky
Posted: Dec 26 2011, 02:01 PM 1209721

Maia

QUOTE (Anduril Ulair @ Dec 26 2011, 02:59 PM)

U krajnjem slucaju nebitno...

Kojigod polaznirazlog bio,on je pomogao nekome, dok onaj koji to ne cini nije nikako pomogao...

I lazni altruizam je pomaganje, dok nikakvo pomaganje je i dalje nikakvo pomaganje...

Hihi, slazem se s Machem. wub.gif

Bozic. dance.gif wub.gif

Meneldil
Posted: Dec 26 2011, 03:47 PM 1209736

Perfection.

Member No.: 261

Woohoo, ceasefire je gotov! veliki.gif roflmao.gif

Pričao mi je prijatelj kako je jednom dok je čekao na kolodvoru čuo s onih propagandnih videa kako je ubijanje životinja za hranu puno gore od holokausta, pa mu se učinilo malo neprikladnom usporedbom. Al nije čudo; mislim, tko je još čuo nekog da kaže kako su Židovi čovjekov najbolji prijatelj? drama.gif

Al inače, ne vidim kakve ti plakati imaju veze s tvojim hipotetskim "za lošu situaciju se uvijek krivi onaj tko pokuša zapravo nešto i poduzeti protiv te situacije" patternom unsure.gif Jer ne mislim da te kupovina psa ikako približava borcu za prava životinja, in fact, što se mene tiče, potpuno su u pravu da te kupovina umjesto udomljavanja udaljava. Sad, agresivnost kampanje je druga stvar, ali kao što reče Sholky, ti bi je mogao barem razumjeti, ako ne i imati razumjevanja za nju tongue.gif Također, ne vidim ništa perfidno u tome da pokušaš ljude uvjeriti da prestanu raditi ono što smatraš perfidnim zlom. Utjecaj siromaštva na to je zanemariv; ako smatraš da je ubijanje životinja za hranu nemoralno i krivo, onda je nemoralno i krivo. Da je borit se protiv njega neprikladno je otprilike jednako kao da kažeš kako se perfidno zalagati protiv krađa, jer je eto svjet pun ljudi koji jedva spajaju kraj s krajem, i ne mogu oni tu sad ne krast. A moj stav o vegetarijanstvu vam je valda poznat. (F*ck no! give me a break.)

Što se tiče tvog općenitog pitanja zašto ljudi napadaju one koji nešto pokušavaju postići/promjeniti, dva su moguća odgovora:
1. primjećuju nekakvo licemjerje, što ih jako naživcira (usp. svoj napad na PETA-u gore tongue.gif)
2. š*pci su.

No dobro, idem ja sada sa zakašnjenjem na smrtnu kaznu, jer sam grozna osoba i mislim da je ubijanje ljudi puno zanimljivije od ubijanja životinja, čak kada nisu dobri prijatelji sleep.gif
I opet Spirit 16k3pzb.gif Taj čovjek ko da je otvorio međuljudske silly.gif
ja sam protiv, jer hej, od kud nama institucionalno pravo da ubijamo ljude? koliko god oni zlo napravili...

Odakle nam institucionalno pravo da zatvaramo ljude i lišavamo ih većine inače garantiranih sloboda? blink.gif tongue.gif

smrtna kazna nije kazna, to je osveta...ne vidim ju kao humanu, a ni kao korisnu...doživotna robija je sasvim dostatna kazna za bilo koji zločin...

Korisna je na način da rješava državu velikog financijskog tereta. Također mi se čini da je ovo ipak zgodna opcija koju donosi.
Nadalje postoje i mnoge studije koje pokazuju kako je efekt "zastrašivanja" na smanjenje broja zločina stvaran. S druge strane, postoje množi koji duboko sumnjaju u njihovu metodologiju i statistiku. Što je i očekivano, jer mi je teško zamislivo kako bi netko mogao stvarno uvjerljivo potvrditi takvu hipotezu.

Uz sve ovo rečeno, u prvom bih redu bio protiv zbog nezgodne mogućnosti osude krivoga i nezgodnije ireverzibilnosti koju smaknuće implicira.

Argument za da je smrt ono što neki zaslužuju mi ne znači puno, jer ako ćemo ići po uvjek dubioznim tko što zaslužuje kriterijima, onda je npr. streljanje krajnje bezveze, jer bi neke ljude da dobiju ono što zaslužuju trebalo prvo tući, sjeći, lomit, trgat, silovat itd. za što sam siguran da bi se našlo dobrovoljaca, ali imam sumnji u civiliziranost provedbe tako nečega.
Uglavnom, općenito sam stava da su mržnja i osvetljubivost emocije štetne za bližnjega i samoga sebe sadyes.gif :hipi: i da se adekvatno daju zamjeniti indiferentnošću sleep.gif

Argument za da smaknuće manje košta mi je zanimljiviji, ako ne već zato što mislim da je ok ljude koji su nam nuisance ubijati, onda zato što ne mislim da bi trebalo biti tako.
Naime, korektivna uloga koju bi zatvor trebao imati očito je u većini slučajeva nepostojeća. Tko bi rekao da je držanje hrpe okorjelih zločinaca u neljudskim uvjetima gdje se jedni nad drugima iživljavaju ne pomaže u pretvaranju istih u ljude koje želite predstaviti roditeljima za obiteljskim ručkom? drama.gif
Ali ne vidim razloga zašto zatvori ne bi imali ulogu koja je društveno korisna na druge načine. Naime, što fali obaveznom društveno korisnom radu za sve zatvorenike? Well, fali mu to što postoji ima za takve stvari i to ime je ropstvo think.gif ali ne mislim da je razlika između ropstva i "samo" zarobljavanja ljudi prevelika (dok je recimo između zatvaranja i ubijanja malo veća). Osim toga mi je savršeno smisleno, jer u zatvore stavljamo ljude za koje tvrdimo da su naštetili društvu. Otplaćivanje te štete je sasvim ok. Dakako, koliko se učinkovito ubojstvo može otplatiti izradom dugmadi je već drugo pitanje, ali hej, bolje išta nego ništa sleep.gif Osim toga, zatvorenici bi na taj način i naučili vještina osim kako izrade ubojitih oružja od rola wc-papira, što je dobro.

Captain Spirit
Posted: Dec 26 2011, 05:32 PM 1209750

القدس

QUOTE (sholky @ Dec 26 2011, 02:57 PM)
1. Koliko ces poludit ako kazem da su mnogi primijetili isto s prosvjedima ili mozda Occupy pokretom?  div294.gif

2. Sto se tice davanja novca u dobrotvorne svrhe, erm, sorry? sweet.gif
Naravno da mislim da je to sto radis faking dobro, i to jako, i da si tu bolji od vecine nas drugih. Mozda i da sam htio bit takav malo vise... div294.gif blush.gif

1. e vidiš, occupy pokret ima kampanju koja pokušava izvesti ljude na ulice, i mi smo kod nas imali tu istu kampanju, al ta kampanja nikad nije bila agresivna...ciljaš na pozitivne osjećaje tipa "mi se borimo da svima bude bolje, dođite nam pomoći" ili "svi zajedno do cilja, zajedno smo jači"

ne ideš okolo sa parolama "svi ste vi šupci šta niste pomogli, mi se ovdje lomimo dok vi sjedite doma" ili "djeca u africi umiru jer vi ne rušite kapitalizam"

takve gluposti radi građanska akcija rofl.gif al s obzirom da su oni hrpa isfrustriranih diletanata, to me ni ne čudi...

2. ja ne pomažem nekome da bih sebi digao ego...pomognem nekome da bih pomogao nekome, a to šta sam ja sretan radi toga šta sam nekome pomogao, to je samo nuspojava...i to dobra nuspojava tongue.gif

o smrtnoj kazni ću kasnije, nemam sad vremena biggrin.gif

Edited by Captain Spirit - Dec 26 2011, 06:34 PM

Captain Spirit
Posted: Dec 26 2011, 05:44 PM 1209752

القدس

QUOTE (Meneldil @ Dec 26 2011, 04:47 PM)

Odakle nam institucionalno pravo da zatvaramo ljude i lišavamo ih većine inače garantiranih sloboda? blink.gif tongue.gif

mislim da si i sam odgovorio negdje u postu, al daj probaj pisati s malo manje sarkazma da ja skužim šta zaista misliš a di se za*ebavaš rofl.gif dok pričaš, onda je sve ok jer čujem nijanse u glasu al ovako je već probematično

enivejz, ubiti i zatvoriti nije isto...valjda ne moram objašnjavati zašto

opet, spominješ prenapučenost zatvora što je jedan od razloga gubljenja njegove odgojne svrhe kako bi se zločinac integrirao natrag u društvo...postoji veoma jednostavan način kako smanjiti napučenost zatvora, a to je dekriminaliziranje manjih zločina, recimo posjedovanje trave, i automatski bi se kapacitet zatvora poboljšao...to je,ako se ne varam napravilo u velikoj britaniji pred dosta godina i u tom vremenu i u toj situaciji je dosta pomoglo...

3734 replies since Dec 21 2011, 03:31 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (249) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Drustveni zivot Boarda