Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (65) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... > ( Go to first unread post )
Filmska arhitektura, mjesta gradjena na temeljima knjige
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
Posted: Jul 7 2003, 12:35 PM 10029

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Galadriel @ Jul 6 2003, 12:34 AM)
He,he..hvala na slikicama Valu  booyah.gif  Super su!

Jap , it was I rolleyes.gif

QUOTE (Galadriel @ Jul 6 2003, 12:34 AM)
Ali meni stvarno ne trebaju slikice da mi docaraju kako izgleda Zadar. Znam to  smile.gif  Svako malo sam tamo  wub.gif

ohmy.gif preko ljeta ili ... jumpy.gif

antocjo
Posted: Jul 7 2003, 02:16 PM 10032

Edoras

user posted image

antocjo
Posted: Jul 7 2003, 02:19 PM 10033

Minas Tirith

user posted image

elrond
Posted: Jul 7 2003, 06:06 PM 10043

Vala

Group: Members
Member No.: 29

svaki grad, ima naravno svoju povijest, a pošto volim postat na tu temu, evo par natuknica", počevši s Edorasom,
tokom zadnjih pet stoljeća Trećeg Doba Sunca, glavni grad rohanskih konjanika bio je Edoras,
Edoras su u 26 st. izgradila dva kralja Rohirrima Eorl i Brego u podnožju Bijelog Gorja.
edoras je bio kraljevski grad s velikom dvoranom za svetkovine, Meduseldom(Tolkien je sam rekao da je za Meduseld, inspiraciju našao u opisu Hrothgarove kraljevske dvorane u spjevu o beowulfu), što se tiče opisa u knjizi, na filmu i onog što ćemo naći na Net-u, mogu samo reć, velika je umjetnička sloboda, evo usporedimo samo ono što vidimo na slici iz antoc posta, opisa onog što vidi u knjizi Two T. Legolas ("vidim bijelu rijeku kako se spušta sa snjegova, tamo gdje izvire iz sjene doline, diže se na istoku zeleno brdo.
opasuje ga nasip i veliki zid i trnovita ograda.
unutra se dižu krovovi kuća, a u sredini, na zelenoj čistini, stoji visoka, velebna, ljudska dvornica. rekao bih da joj je krovište od zlata. od nje se širi svjetlost na sve strane. zlatni su i dovraci vratnica. pred njima stoje ljudi u blistavim oklopima...) i onog što smo zasad vidjeli u TT(bez dodataka), osobno, mišljenja sam da je ljepota Edorasa, a pogotovo Meduselda, zasad samo naznačena, malo skromno tek da možemo zamislit dano nam je na filmu ljepota pogleda na velika polja s ergelama konja.
edoras i Meduseld gradili su Eorl Mladi i Brego, graditelj dvornica(Meduselda), dalji gospodari bili su aldor, Baldor Freu Frawinea Goldwine Deor, Grama Helm (koji se sakrio u Helmovu klisuru kad je Marka pregažena, Frealaf Leofa Walda Folce Folcwine Fengel Thengel i na kraju Theoden)
prva dvojica graditelja Eorl i Brego
Eorl je nasljedio svog oca, Leoda, još dok je bio mlađahan, pa otud mu i nadimak Eorl Mladi.
eorl je ukrotio felarofa, (nakon što mu je ovaj mearas, ubio oca, te mu kao krvarinu obećao vjernost, njemu kao i kraljevima marke i njihovim sinovima...no to je već drga priča.
godine 2510 Eorlova je konjica spasila Ljude Gondora u Bitci kod Celebranta, u znak zahvalnosti Namjesnik Gondora je dao svojim saveznicima pokrajinu Calenardhon, koja je dobila ime Rohan .
"Tada sa sjevera dođe pomoć iznad svake nade i rogovi Rohirrima prvo su začuše u Gondoru. Eorl Mladi je došao sa svojim jahačima i odveo neprijatelje u smrt na poljanama Calenardhona." (Izgubljene priče III)

Poslije bitke na poljima Celebranta Cirion poziva Eothed sada znane kao Rohirrimi (vilenjački za 'gospodare konja') da se nasele u Gondoru. Tri mjeseca kasnije Cirion i Eorl se sastaju u tamnim šumama Firiena. Dogovoreno je da zemlje između Anduina i Isena sada pripadaju Rohirrimima pod uvjetom da kraljevine Gondor i Rohan zauvjek žive u miru.
Eorl je vladao kao Kralj Rohana od 2410 do 2545, kada je poginuo boreći se protiv Istočnjaka.
Brega povijest pamti kao graditelja dvornica, a njega i njegovog sina Baldora podsjetit ćemo se i u RoTk, kad Aragorn treba krenuti stazama mrtvih.
eto, opet se odužilo, a tko ima strpljenja nek čita, (oni drugi, nemojte mi zamjerit), bijaše to jače od mene silly.gif jumpy.gif jumpy.gif

Edited by elrond - Jul 7 2003, 06:16 PM

elrond
Posted: Jul 7 2003, 07:06 PM 10046

Vala

Meduseld.

The Golden Hall.

The golden hall of the King of Rohan. The hall was build upon a terrace on the green hill in the city of Edoras. The hall was thatced with gold, Eorl began the building of Meduseld but he died before it was full wrought, it was finished by his son Brego the second King of Rohan in T.A.2569. The hall was long and wide, mighty pillars upheld the lofty roof and the floor was paved with stones in many hues, runes and strange devices interwined with eachother on the floor and upon the walls hung woven tapestries with marching figures of ancient legends. on one of the tapestries was a young man riding on a white horse in the middle of a roaring stream while blowing his horn. The pillars was richly carved gleaming of gold and half-seen colours. In the middle of the floor was the hearth of the hall with a bright fire and in the South end of the hall was a dais with three steps and upon the dais stood the throne.

Edoras.

The chief-city in Rohan / Calenardhon. the city is build in the West-end of Eastfold close to the river Snowbourne upon a green hill and the city was encircled with a dike and a mighty wall and a thorny fence. On a terrace in the hill was a great golden hall, Meduseld the hall of the King of Rohan. Outside the city ran the Great West Road to Minas Tirith in the East and up to the Old South Road at the Fords of Isen in the West.

Brego

2 King of Rohan,

Born in T.A.2512 died in 2570.

Son of Eorl.

Father to Baldor and Aldor and Eofor.

3 Age.

T.A.2569. Brego completet the Golden Hall of Meduseld this year. His oldest son Baldor wowed at the feast that he would walk the Paths of the Dead but he did not return. The same year moved Brego from his inherited old house Aldburg in Folde to Meduseld. Brego`s third son Eofor inherited Aldburg.

T.A.2570. This year Brego died of grief of the loss of his oldest son. Brego was succeeded by his younger son Aldor.

Ružica
Posted: Jul 7 2003, 09:19 PM 10048

Shield Bearer

Member No.: 54

Super hvala! booyah.gif booyah.gif

Ružica
Posted: Jul 7 2003, 09:21 PM 10049

Shield Bearer

user posted image

Idemo svi, ja placam! biggrin.gif

Ružica
Posted: Jul 7 2003, 09:59 PM 10054

Shield Bearer

user posted image
Aha, pa si ti misli! luuuud.gif

antocjo
Posted: Jul 8 2003, 12:55 PM 10062

Isengard... i u pozadini marš enta - To Isengard!

user posted image

elrond
Posted: Jul 8 2003, 04:52 PM 10066

Vala

QUOTE (Ružica @ Jul 7 2003, 08:20 PM)
user posted image

Idemo svi, ja placam! biggrin.gif

puzzled.gif puzzled.gif ohmy.gif booyah.gif

Ružica
Posted: Jul 8 2003, 07:02 PM 10074

Shield Bearer

Ovo su važne informacije koje sam našla na tavanu svoga djeda( mi nemamo tavan puzzled.gif )user posted image

elrond
Posted: Jul 8 2003, 07:07 PM 10075

Vala

QUOTE (Ružica @ Jul 8 2003, 06:01 PM)
Ovo su važne informacije koje sam našla na tavanu svoga djeda( mi nemamo tavan puzzled.gif )user posted image

tolkienova arhitektura, cca130-150kn whistling.gif

Ružica
Posted: Jul 8 2003, 07:08 PM 10076

Shield Bearer

Vidjela sam na iskonovoj stranici reklamu za london u kojemu će biti izložbe pogodom LOTR-a luuuud.gif luuuud.gif luuuud.gif
A sada mi neće otvoriti tu stranicu thumbdown.gif thumbdown.gif
ubiti bit će svega, i filma i kostima, slika SVEGA

Ružica
Posted: Jul 8 2003, 07:10 PM 10077

Shield Bearer

QUOTE (elrond @ Jul 8 2003, 07:06 PM)
QUOTE (Ružica @ Jul 8 2003, 06:01 PM)

tolkienova arhitektura, cca130-150kn whistling.gif

danas sam bila u Algoritmu, ali knjiga nije posvećena arhitekturi nego Tolkienovom životu! thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif

elrond
Posted: Jul 8 2003, 07:27 PM 10084

Vala

Ružica Posted on Jul 8 2003, 06:09 PM
danas sam bila u Algoritmu, ali knjiga nije posvećena arhitekturi nego Tolkienovom životu!

ne znam na što si našla, al' poznato je da postoji djelce "Tolkienova arhitektura"(po navedenoj cjeni), sad maltretiram tražilice, gdje bi mogao skinut navedeno, po razumnijoj cijeni ili free-zasad ništa, al' neodustajem.

Edited by elrond - Jul 8 2003, 06:27 PM

969 replies since Jul 3 2003, 09:22 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (65) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... >
Back to O filmu "Gospodar prstenova"