Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (304) < ... 299 300 301 302 303 [304] > ( Go to first unread post )
Ostali filmovi, sve osim Lotra
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Wotan
Posted: May 25 2022, 09:20 PM 1249942

Brenin Amra

Group: Members
Member No.: 2005

Raspisao sam se o filmu na drugom forumu toliko da sam dosadio već i samom sebi rofl.gif, pa neću ni ja dugo.
Samo ću se kratko dotaći scene primitivnog obreda koju spominješ, a koja je zasigurno jedna od najdojmljivijih i najmoćnijih scena u filmu.

U kinu se doslovno nisam prestao ježiti po vratu od početka do kraja scene. I glumac i redatelj su išli, što bi pokeraši rekli, all in.
Bez straha, stida, i inhibicija, ako smijem tako reći. I isplatilo se. O čovječe, kako se samo isplatilo...

Inače - mala trivia - ritual se zove berserkergang, i služio je induciranju borbenog transa koji bi uslijedio nakon što je Odinu posvećen kult medvjeđih ratnika-fanatika
konzumirao (kako određeni povjesničari teoretiziraju, iako ne postoje konkretni dokazi) neku vrstu halucinogenog narkotika.

I sad sam se, naravno, opet 'naoštrio' na film. rofl.gif Kakva filmčina, majko moja. Ovo sigurno ide uz bok 'Conanu' i Boormanovom 'Excaliburu'.

Također, oprosti, ali moram se i toga dotaći - zaključka o njegovom ocu itekako ima. Bio je pozitivan, bez sumnje.
Ako želiš i da ti se čitati, nije mi teško iznijeti svoje viđenje zašto sam bez sumnje uvjeren u to, ali kažem, ne želim i ovdje smarati ljude. rofl.gif

Telperion Laurelin
Posted: May 25 2022, 09:31 PM 1249943

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

QUOTE (Wotan @ May 25 2022, 09:20 PM)
1.U kinu se doslovno nisam prestao ježiti po vratu od početka do kraja scene. I glumac i redatelj su išli, što bi pokeraši rekli, all in.
Bez straha, stida, i inhibicija, ako smijem tako reći. I isplatilo se. O čovječe, kako se samo isplatilo...

Inače - mala trivia - ritual se zove berserkergang, i služio je induciranju borbenog transa koji bi uslijedio nakon što je Odinu posvećen kult medvjeđih ratnika-fanatika
konzumirao (kako određeni povjesničari teoretiziraju, iako ne postoje konkretni dokazi) neku vrstu halucinogenog narkotika.

2. Također, oprosti, ali moram se i toga dotaći - zaključka o njegovom ocu itekako ima. Bio je pozitivan, bez sumnje.
Ako želiš i da ti se čitati, nije mi teško iznijeti svoje viđenje zašto sam bez sumnje uvjeren u to, ali kažem, ne želim i ovdje smarati ljude.  rofl.gif

1. I ja sam se ono ježila rofl.gif od iznenađenja i šoka tongue.gif
Mda, mislim da razumijem točno zašto ti je to toliko dojmljivo. Meni je malo pre sirovo....

2. Ja isto mislim da je bio pozitivan. Tako su ga prikazali u njegovim djetinjim očima. Majka je očito poremećena,ali ipak nije sve crno-bijelo. Ubio je malog brata.... na kraju više nisam znala da li je redatelj htio da budemo na strani glavnog junaka.... unsure.gif
Slobodno ti protumači što god želiš wink.gif

Edited by Telperion Laurelin - May 25 2022, 09:31 PM

Wotan
Posted: May 30 2022, 08:56 PM 1249944

Brenin Amra

1. Od početka su nam dali naslutiti (kad je pitala gdje je Fjolnir nekako prebrzo nakon što je pozdravila muža) da ima neka "kvaka" u njihovom odnosu.

2. Pa da, bio je nekako hladan prema njoj. Možda je slutio neiskrenost ili je samo takav tip muškarca  unsure.gif

3. Al na nekom si mjestu uspoređivao Northmana sa Braveheartom  tongue.gif  silly.gif
Nemoj pisat svetogrđe. Mel Gibson aka Wiliam Wallace puno i beskrajno više emotivno angažira gledatelja za sebe i svoju stvar. U današnjim filmovima sve je puno hladnije i distanciranije, mračnije, bezosjećajnije....uključujući i tvog glavnog lika. 0% feelgooda...

1. Upravo tako, da. booyah.gif

Drago mi je da si i ti to primjetila, jer kako sam se uvjerio, ima mamlaza koji su gledali film očito sa pola oka i propustili sve važno, pa sad predbacuju filmu i što je zasluženo i što nije.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Vjerojatno takav tip čovjeka, da. Važno je naslijeđe, krvna loza i obiteljska čast. Sve ostalo dolazi na dalekom drugom mjestu.

A postoji i još jedna mogućnost koju smo previdjeli. Kad se sve zbroji i oduzme, ona je i dalje bivša robinja koja je silom prilika postala suprugom.
Možda je duboko u sebi znao da je vrlo opasno otvoriti se potpuno nekome tko nosi takvu napravdu iz prošlosti na ramenima.
Što bi bila ironija prve klase, budući da bi značilo kako ju je upravo ta njegova distanciranot tokom godina navela na ono što je u konačnici učinila.

Lik bi ispao sam sebi najveći neprijatelj. rofl.gif
__________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Zbilja? Mora da starim, jer uopće se ne sjećam toga da sam ga usporedio sa Braveheart u ikojem kontekstu. Mislim, dva tako fundamentalno različita filma. unsure.gif

Ali da, generalno se slažem. Ovaj film unatoč tome što sadrži i vrlo stvarni, sveprisutni koncept sudbine, i božansku intervenciju, i 'njeguje' određene vrijednosti poput časti,
krvi, obitelji, odanosti, svetost dane riječi, pa čak i prave ljubavi, svejedno je prožet duboko nihilističkom aurom propasti,
što pripisujem redateljevom hvalevrijednom pokušaju da autentično dočara duh sjevernjačkog ethosa i uhvati atmosferu i esenciju njihovih saga.

Već sam to prije rekao; na vrh one stvari su mi se popeli gotovo veseljački Asterix i Obelix prikazi europskih poganskih plemena okupljenih oko piva, pjesme i veprovine.
Naročito to vrijedi za sjevernjake. Mislim, nema ništa loše u tome samo po sebi. Tako je dobrim dijelom zaista i bilo.
Međutim, uvijek nedostaje ta ključna komponenta koja daje kulturološko vezivno tkivo, ako razumiješ na što ciljam. Kažem, mračni i teški ljudi, a bogovi još mračniji.

Uvijek kada o tome razmišljam, sjetim se prepjeva Chestertonovih stihova o sjevernjacima.

"Njihove duše privlači more,
I sve lijepe gradove i zemlje
Gledaju tek tmurnim očima,
I razaraju snažnim rukama.
Njihovi bogovi bijahu tužniji od mora,
Bogovi promjenljive ćudi,
Što plaču za krvi poput zvijeri u noći,
Tužno, s brda na brdo."

Genijalno! I točno onaj duh koji tražim i koji je Eggers - blaženo mu ime bilo - uspio uhvatiti sa ovim filmom.

Telperion Laurelin
Posted: May 31 2022, 11:37 AM 1249945

Anar kaluva tielyanna

I sad sam se, naravno, opet 'naoštrio' na film. rofl.gif Kakva filmčina, majko moja. Ovo sigurno ide uz bok 'Conanu' i Boormanovom 'Excaliburu'.

Ja bi se zaklela da je pisalo Braveheart i Conan i da si uredio post i zamijenio ga Excaliburom puzzled.gif
Inače sam počela halucinirati.... unsure.gif
A što si rekao za sjevernjake, dobro je uhvatio tu mračnu vibru s poganskim obredima i razumijem što si htio reći s ovim stihovima.
Samo što se ne mogu toliko uživiti ni poistovjetiti s likovima, kao u nekim starijim povijesnim spektaklima.
Najbolja scena mi je onaj prirodni "jacuzzi" u planini
rofl.gif

Wotan
Posted: May 31 2022, 02:16 PM 1249947

Brenin Amra

QUOTE (Telperion Laurelin @ May 31 2022, 11:37 AM)

I sad sam se, naravno, opet 'naoštrio' na film.  rofl.gif  Kakva filmčina, majko moja. Ovo sigurno ide uz bok 'Conanu' i Boormanovom 'Excaliburu'.

Ja bi se zaklela da je pisalo Braveheart i Conan i da si uredio post i zamijenio ga Excaliburom puzzled.gif
Inače sam počela halucinirati.... unsure.gif

Nope. Učinilo ti se. Vidiš da taj post nije uređivan.

Zabrinio bih se za sebe da sam usporedio ta dva filma.
Ne zato jer mi je ijedan bolji od onog drugog, već zato jer su, kako rekoh, toliko fundamentalno različiti.

Otprilike kao da uspoređujem 'Bili smo vojnici' i 'Apokalipsa Danas' samo zato jer su oba vezana za rat u Vijetnamu.

Telperion Laurelin
Posted: May 31 2022, 02:22 PM 1249948

Anar kaluva tielyanna

Ma nisam ni proučavala je li uređivan, ne brini rofl.gif
Onda san razmišljala da nije možda to bilo u onom tvom postu kojeg si linkao s drugog foruma...Al nije vjerovatno.... bonk.gif
Jednostavno sam krivo pročitala.
Toliko su različiti filmovi, al Braveheart je naravno bolji tongue.gif rofl.gif

Wotan
Posted: Jul 2 2022, 12:53 PM 1249951

Brenin Amra

Ja, evo, uopće ne mogu vjerovati da nisam dosada pogledao ovaj film.

Sto puta sam naišao na njega na raznim listama, i vidjeh da ima tone hvalospjeva, i pozitivnih kritika, pa čak i Oscara za najbolji strani film,
i stvarno ne znam zašto si ga nikada nisam dao truda skinuti i pogledati.

E pa, jučer jesam, i ne mogu ga dovoljno nahvaliti i preporučiti. Ne znam što sam točno očekivao, ali nisam ovo.
Ne mogu reći da u filmu ima nešto posebno inovativno i revolucionarno, niti nešto što nisam već drugdje gledao, ali vjerojatno mi je dobro legao taj odmak od holivudskog standarda i načina snimanja.

Film pokriva, kako rekoh, već puno puta obrađenu varijaciju na temu savjesti koja zvoni na uzbunu, buđenje bogomdane ljudskosti i dobrote, razbijanje političkih iluzija i rušenje osobnih ideala,
ali mi je to prvoklasno odrađeno, i zapravo se radi o tome da mi je baš trebalo da pogledam ovakav film u cijelom moru nakaznosti koje su mi preporučivane u posljednje vrijeme.

Kako bilo da bilo, odličan film, sa izvrsnim glumcima. Zaista, ne znam koga bi prije izdvojio. Vrlo topla preporuka.

The Lives of Others

4551 replies since Jun 15 2010, 09:00 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (304) < ... 299 300 301 302 303 [304] >
Back to Ostalo