Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (300) < ... 295 296 297 298 299 [300] > ( Go to first unread post )
Ostali filmovi, sve osim Lotra
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Aldarion
Posted: Jul 9 2020, 01:12 PM 1249325

The Young Wolf

Group: Members
Member No.: 2014

Dobar film, samo mi je žao što se Stepinca u njemu pokazalo samo u onoj početnoj fazi predomišljanja, dok je druga faza, u kojoj je počeo aktivno pomagati, potom samo usput spomenuta rečenicom "napokon se uključila i Crkva". Nemoguće je isprati povijesne greške, ali mislim da je to bilo previše jednostrano ipak.

No, s obzirom na to koliko se jedan od voditelja projekta na predstavljanju filma na Filozofskom trudio naglasiti da on nipošto nije na strani Crkve zbog toga što je, silom povijesnih izvora, morao baciti i neki pozitivni trak svjetla na njezino kontroverzno djelovanje u tom vremenu, ne čudi me takva "manipulacija".

Wotan
Posted: Jul 9 2020, 02:11 PM 1249326

Brenin Amra

Member No.: 2005

QUOTE (Aldarion @ Jul 9 2020, 01:12 PM)
Dobar film, samo mi je žao što se Stepinca u njemu pokazalo samo u onoj početnoj fazi predomišljanja, dok je druga faza, u kojoj je počeo aktivno pomagati, potom samo usput spomenuta rečenicom "napokon se uključila i Crkva".

Nemoguće je isprati povijesne greške, ali mislim da je to bilo previše jednostrano ipak.

Što mene košta reći da je Plenković govno, Milanović licemjerni smrad, a Škoro lopovčina, bilo ijedno od tog troje istina ili ne? Što me košta izaći na ulicu i prosvjedovati protiv sila na vlasti? Realno?

Egzistirajući unutar suvremenih okolnosti i vremenima velikih građanskih sloboda u okviru kakvog mi danas živimo, često ljudi kada govore o povijesnim ličnostima s kojima se ne slažu, a koji su živjeli u dobima velikih društvenih previranja (isključujući ekstreme, naravno),
imaju tendenciju zaboraviti da se radi upravo o tome. Samo ljudima. Sa svojim strahovima, uvjerenjima, manama, vrlinama i sumnjama. Ljudskošću, ukratko.

A s obzirom na to da živimo u vrijeme kada, srećom, ne moramo preživljavati ni u približnom strahu od poteškoća kakve su prijetile tim ličnostima i na kakve su vrlo lako mogle naići u slučaju da se odluče suprotstaviti velikim silama,
razumljivo je da nam je teško poistovjetiti se s njima, te preolako neopravdano zauzimati uzvišeni moralni status u odnosu na njih i njihova djela, budući da ne možemo istinski pojmiti što znači zaista riskirati sve.

Pričamo o ljudima koje nije brinulo hoće li im, u slučaju da izglasaju nepopularno političko mišljenje, izbrisati Facebook račun ili neće dobiti lajkove, već hoće li ostati živi oni i njihovi.

Zato kažem, bilo bi zanimljivo vidjeti koliki postotak od ove pomodne, anonimne gomile današnjih samopravedničkih piskarala, prozivatelja i moralnih autoriteta bi u pravo vrijeme, kada je prava potreba,
i kada za uvjerenja, riječi i djela postoji vrlo izravan rizik i posljedice zapravo i napravio nešto, a od koliko ne bi čuli ni mišji cijuk.

Imrahil
Posted: Jul 9 2020, 03:09 PM 1249327

Stormcrow

Member No.: 264

offtopic.gif

Dobro oladit malo može?

Evo sad prava tema topica. Šta će biti sa filmskom industrijom zbog korone, interakcije glumaca svedene na minimum?
Evo ja čekam kada će počet snimanje Dine Denisa Villeneueva..

Edited by Imrahil - Jul 9 2020, 12:09 PM

Aldarion
Posted: Jul 9 2020, 03:24 PM 1249329

The Young Wolf

Bez zamjere, ali mislim da nam arbitar nije potreban. Pogotovo ako će i on sam nekoliko dana poslije u Međuljudskima koristiti mnogo dramatičniji rječnik. Barem konačno negdje imamo konstruktivnu izmjenu misli, ne vidim potrebu da ju se prekida.

Što se Stepinčevog djelovanja tiče, naravno da se slažem s napisanim. Govoriti drugome uopće što je trebao napraviti je nezahvalan posao, a kamoli s takvom vremenskom distancom i s kontekstom smrtonosnih režima u igri.

No, isto tako ne treba smetnuti s uma da je u suprotstavljanju komunistima bio spreman riskirati više nego tijekom kontakata s ustašama. A mislim da je ipak bio svjestan da će ga komunisti puno manje trpjeti od ovih drugih.

No, kako god bilo, moja primjedba za film ostaje, mislim da je taj 'propust' učinjen namjerno. Ali i bez toga, film je dobar, posebno za spomenute standarde domaće kinematografije.

Wotan
Posted: Jul 9 2020, 04:16 PM 1249331

Brenin Amra

Member No.: 2005

QUOTE (Imrahil @ Jul 9 2020, 03:09 PM)
1. offtopic.gif

2. Dobro oladit malo može?

3. Evo ja čekam kada će počet snimanje Dine Denisa Villeneueva.

1. Nitko nije bio offtopic.

2. Ne može. sleep.gif

3. Brate, Dina je snimljena ima već neko vrijeme. Još u ljeto prošle godine je završilo snimanje glavnine scena.
Ostale su još samo sitne dorade koje neće utjecati na datum izdavanja filma. Oko Božića će ga pustiti u kina.

Nego, jesi vidio tko glumi Liet-Kynesa, onog planetologa kojega je u Lynchevoj verziji glumio Max von Sydow? tongue.gif
Suvremeni Hollywood, šta da ti kažem. rofl.gif

QUOTE (Aldarion @ Jul 9 2020, 03:24 PM)
...mislim da je taj 'propust' učinjen namjerno.

Nesumnjivo. Ne u smislu promoviranja neke velike teorije zavjere, već jednostavno bivanja svjesnim iz kojeg smjera današnji političko-društveni vjetrovi pušu.

A budući da je filmsko ostvarenje prvenstveno komercijalno-umjetnički proizvod za koji je poželjno da u određenim krugovima ima dobru prođu,
nažalost postoji granica povijesne objektivnosti i distance koju se ne prelazi. Dovoljno je da je prisutna tek prstohvat, za onaj dašak realizma i dojam autentičnosti.

Tako i u holivudskoj mainstream filmskoj industriji filmovi poput 'Calvary' (i sličnih, ako ih ima) moraju u svakom umjetničko-zanatskom aspektu biti barem za dvije stepenice
bolji od filmskog uratka "suprotnog" (popularnog) 'Spotlight' stava da bi im se odalo priznanje za kvalitetu i vrijednost onoga što pokušavaju podijeliti.

Jebiga, svakako nije pravedno, ali dugoročno gledano nije nužno loše. Potiče na izvrsnost, predanost i - iznimno važno - umjetničku beskompromisnost.

Edited by Wotan - Jul 9 2020, 09:32 PM

Imrahil
Posted: Jul 10 2020, 08:13 AM 1249334

Stormcrow

Member No.: 264

QUOTE (Aldarion @ Jul 9 2020, 12:24 PM)
Bez zamjere, ali mislim da nam arbitar nije potreban. Pogotovo ako će i on sam nekoliko dana poslije u Međuljudskima koristiti mnogo dramatičniji rječnik. Barem konačno negdje imamo konstruktivnu izmjenu misli, ne vidim potrebu da ju se prekida.

Bez zamjerke malo se spustit na zemlju, ne biti toliko arogantan.
Šta ste se uhvatili Elronda, ja volim slušati druga mišljenja.

Tebi je konstruktivna rasprava kad nekolicina članova uživaju u egoističnom potvrđivanju svojih već poznatih mišljenja.
Ne dirajte mi mog partizana Meštra prije nego što se ja i on poubijamo idemo na rakiju i janjetinu.

Vidio sam ko glumi Liet Kynesa, Chani, Duncana Idahoa, film će biti hit u samom tome što će Harkoneni bit svi bijelci, da ne govorim o Reverand Mothers pa malo pljuc po Katolicima, Bijelcima, pa Fremeni i Džihad. Dina će biti simbol libertarijanskog pokreta. Ja samo čekam cijelu sagu i Honored Matres o jea, one su san svih muškaraca hehe

Živimo u ozbiljnim vremenima kada se čovječanstvo nalazi na prekretnici i ispitu civilizacijskih dosega 21 stoljeća.
Previše ste ozbiljni ko dite na tuti, treba nam Meštrov humor.

Edited by Imrahil - Jul 10 2020, 05:35 AM

Aldarion
Posted: Jul 10 2020, 08:39 AM 1249336

The Young Wolf

Ova naklapanja o fašizmu to mogu objesiti mačku o rep, boljševički urlici u Saboru mogu samo probuditi strahotne žrtve komunističkog terora.
whistling.gif

elrond
Posted: Jul 10 2020, 10:03 AM 1249337

Vala

Member No.: 29

QUOTE (Wotan @ Jul 9 2020, 11:53 AM)

Nakon tisuća spašenih dječjih života od ralja ustaške NDH, novi komunistički režim odlučuje kako njezine zasluge treba pokopati u prošlosti,
a obiteljsku joj imovinu u obliku dokaza o njezinim djelima oduzeti i uskratiti historiografiji, jer se radi o građanki germanskog podrijetla.

djelomično točno, ali nepotpuno,
koliko se sjećam, oni koji su bili prije neprijatelji, "okrenuli su kaput" pa postali "cijenjeni drugovi"a pošto njezina dokumentacija zorno prikazuje što su radili za vrijeme NDH, postao je neugodan dokazni materijal.
i, da još k tomu germanskog podrijetla, samo što sam mišljenja da je ovaj prvi argument prevladao.

i, daj malo, ako je moguće smanji količinu idiota, degeneraika i psovanja,
kad bismo svi, uključujući i mene "izvorno" napisali što mislimo, bilo bi to vrlo sočno i začinjeno, ali mnogima neugodno.IMHO

elrond
Posted: Jul 10 2020, 10:06 AM 1249338

Vala

QUOTE (Aldarion @ Jul 9 2020, 12:12 PM)
Dobar film, samo mi je žao što se Stepinca u njemu pokazalo samo u onoj početnoj fazi predomišljanja, dok je druga faza, u kojoj je počeo aktivno pomagati, potom samo usput spomenuta rečenicom "napokon se uključila i Crkva". Nemoguće je isprati povijesne greške, ali mislim da je to bilo previše jednostrano ipak.

No, s obzirom na to koliko se jedan od voditelja projekta na predstavljanju filma na Filozofskom trudio naglasiti da on nipošto nije na strani Crkve zbog toga što je, silom povijesnih izvora, morao baciti i neki pozitivni trak svjetla na njezino kontroverzno djelovanje u tom vremenu, ne čudi me takva "manipulacija".

zato je i film je podržan jer se nastoji skrenuti pozornost mladih i senzibilizirati ih na različite oblike netolerancije i diskriminacije, a prikazivao bi se učenicima od 13 do 18 godina u okviru projektnog dana ili kao školski projekt koji će ih potaknuti na promišljanje i pozitivno djelovanje.
uloga Stepinca još nije u cijelosti i potpunosti povijesno objašnjena.
filmova o Stepincu ima različitih, ali još nisu ušli u kurikulum, barem ne koliko je meni znano.

elrond
Posted: Jul 10 2020, 10:10 AM 1249339

Vala

QUOTE (Wotan @ Jul 9 2020, 01:11 PM)

Što mene košta reći da je Plenković govno, Milanović licemjerni smrad, a Škoro lopovčina, bilo ijedno od tog troje istina ili ne? Što me košta izaći na ulicu i prosvjedovati protiv sila na vlasti? Realno?

Realno?
ostao bi usamljen jahač rumene kadulje,
ili,
u najboljem slučaju u manjini sljedbenika, barem na ulici i prosvjedu.
pa ljudi ne bi glasali tako kako jesu da su mislili prosvjedovati.
opet psovanje, a da netko tebi kaže sve ovo što si pobrojio ne bi ti bilo baš svejedno?

Edited by elrond - Jul 10 2020, 09:16 AM

elrond
Posted: Jul 10 2020, 10:15 AM 1249340

Vala

QUOTE (Imrahil @ Jul 10 2020, 07:13 AM)

Tebi je konstruktivna rasprava kad nekolicina članova uživaju u egoističnom potvrđivanju svojih već poznatih mišljenja.
Ne dirajte mi mog partizana Meštra prije nego što se ja i on poubijamo idemo na rakiju i janjetinu.

potpisujem. Bravo booyah.gif
sve me to podsjeća na onu staru partizansku:
"Pazi metak, Mirko!!
Hvala, Slavko, spasio si mi život!!" roflmao.gif
jedan drugom nabacuju i jedan drugog uzvisuju do neslućenih visina.
groteskno. (IMHO)

Aldarion
Posted: Jul 23 2020, 02:08 PM 1249370

The Young Wolf

Ne mogu reći da se slažem sa svime napisanim, pogotovo ne s tonom i isticanjem manjka misaonih sposobnosti, ali ova kritika dobro ukazuje na neke od ključnih mana filma.

Nikica Barić o filmu Dnevnik Diane Budisavljević

Edited by Aldarion - Jul 23 2020, 02:13 PM

Anamil
Posted: Jul 27 2020, 07:31 AM 1249374

Member No.: 1801

Dupli post ne znam kako je uspjelo proći

Edited by Anamil - Jul 27 2020, 07:32 AM

Anamil
Posted: Jul 27 2020, 07:31 AM 1249375

Member No.: 1801

Umrla posljednja diva zlatnog doba Hollywooda, Olivia De Havilland no.gif u 105 godini shocking2.gif imala je šarma do zadnjeg trenutka

Umrla Olivia De Havilland

4498 replies since Jun 15 2010, 09:00 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (300) < ... 295 296 297 298 299 [300] >
Back to Ostalo