Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (94) < ... 89 90 91 92 93 [94] > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
elrond
Posted: Mar 31 2018, 10:13 AM 1245891

Vala

Group: Members
Member No.: 29

QUOTE (Anamil @ Mar 30 2018, 06:05 AM)
Ali još ostaje pitanje da li je stvarno zakoračio na besmrtnu zemlju, ili kao mnogi drugi ostao na otoku?

zasad, pronašao sam samo ovo:

To Bilbo and Frodo the special grace is granted to go with the Elves they loved- an Athurian ending, in which of course, not made explicit whetheer this an alegory of death, or a mode of healing and restoration leading to a return. They ride to the Grey havens, and take ship: Gandalf with the Red Ring, Elrond (with the Blue) and the greater part of his household , and Galadriel of Lorien with the White Ring....
Sauron Defeated, HOME IX, str132

vjerujem i da se Gimli, obzirom da je smrtnik, tu, "negdje muva", jer bez obzira
na zalaganje besmrtnika Iluvatarova se volja morala poštivati.
doduše, sad mi, dok pišem ove redove pala na um Berenova sudbina, gdje je napravljen izuzetak.
Silmarillion strana 112, govori se o ljudima, dakle smrtnicima i u kontekstu ove rasprave padaju mi na um i Aragorn i Boromir koji jesu smrtnici ali su članovi Prstenove družine i svojim su djelima itekako zaslužili milost koju su dobili ostali čalnovi Prstenove družine, uključujući tu i froda i bilba i i gimlija.
kakva je sudbina Aragorna i boromira nakon smrti, malo tko pita ili propituje.
a nije da je beznačajno, mislim, razgovarali smo o gimliju, o legolasu, frodu i bilbu i njihovoj sudbini nakon odlaska u NZ.
citat:
"Neki kazu da odlaze u Mandosove dvore, ali svoje odaje cekanja ne
dijele s vilenjacima; i pod Iluvatarom jedini Mandos uz Manwea znade
kamo odlaze kad im se vrati sjecanje u onim tihim dvoranama onkraj
Vanjskog mora. Nijedan se nikad nije vratio iz palača mrtvih, doli
jednog Berena, Barahirova sina, čija je ruka dotakla Silmaril..."Usud ljudi nakon smrti možda nije u rukama Valara, niti je sve prorečeno u Pjesmi Ainura.

Iz toga se moze zakljucit da je Beren jedini čovjek-smrtnik, koji se je vratio
iz mrtvih što ne isključuje Glorfindela koji je bio vilenjak.
drugo, spominju se "tihe dvorane onkraj Vanjskog mora" i "palača mrtvih",
kao i činjenica da usud ljudi pa prema tome i smrtnika možda nije u rukama Valara.
meni ovo izgleda da konačnu odluku, dok do nje dođe svi trebaju čekati dok im se ne vrati sjećanje.
što to zapravo znači, to je pravo pitanje u kojem leži naš odgovor u sudbini Prstenove družine.

1395 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (94) < ... 89 90 91 92 93 [94] >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena