Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (73) < ... 66 67 68 69 70 [71] 72 73 > ( Go to first unread post )
Sf & fantasy knjige, Od Forgotten realmsa do Dine
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Melkor
Posted: Feb 1 2017, 11:30 PM 1242554

29.5.1991.

Group: Members
Member No.: 2057

QUOTE (saruman @ Jan 30 2017, 08:24 PM)
Ja ću vam se svima smijat kad GRRM rikne i ostavi cliffhangere dubine Grand Canyona! hah.gif roflmao.gif

Što prije rikne, prije će neko da završi sve što je započeto :-)

Stormcrow
Posted: Feb 2 2017, 07:31 AM 1242555

Dunadan

Member No.: 2241

QUOTE (saruman @ Jan 30 2017, 08:24 PM)
Ja ću vam se svima smijat kad GRRM rikne i ostavi cliffhangere dubine Grand Canyona! hah.gif roflmao.gif

Bolje bi bilo iskreno, ima dosta novih mladih pisaca.

Telperion Laurelin
Posted: Nov 30 2017, 08:25 PM 1244770

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Prošlih mjeseci pročitala 4.dio dugo iščekivanog prijevoda Sjenovite međe,Fionavarsku tapiseriju i serijal Oksa Pollock smilie.gif
Sjenovita međa-ima zanimljivih i napetih dijelova,al ova četvrta knjiga....ne znam,možda nisam s raspletom zadovoljna. Mislim knjiga je ok s obzirom kakva mi je Fionavarska tapiserija. Htjela sam baš dat šansu G.G.Kayu jer je pomogao u uredničkom poslu C.T.,ali nekako mi je površna,nije me dovoljno zainteresirala ni radnja ni likovi.Vjerovatno sam njegov stil pisanja stalno uspoređivala s Tolkienovim,pa je ostao kratkih rukava za moj pozitivan dojam biggrin.gif
Oksu Pollock posudila u knjižnici jer stvarno volim H.Pottera. To sam čitala ljeti,onako baš zabavno štivo,osjećala sam se kao tinejdžerica (ma u biti uvijek se tako osjećam cool.gif ). Iako mi je H.P. ipak number one među čarobnjacima (mladim,naravno....ne računamo Istare) smilie.gif
Sad čitam Tolkiena,sve po redu....može neka preporuka za fantasy bez "modernih" elemenata....neka onako pristojna oldschool knjiga,trilogija?

Edited by Telperion Laurelin - Nov 30 2017, 08:28 PM

Wotan
Posted: Nov 30 2017, 09:53 PM 1244776

Gwynbleidd

Member No.: 2005

QUOTE (Telperion Laurelin @ Nov 30 2017, 08:25 PM)
može neka preporuka za fantasy bez "modernih" elemenata....neka onako pristojna oldschool knjiga,trilogija?

Kvothe! notworthy.gif

Jedna od najboljih unreliable narrator formi koju sam ikada imao prilike čitati, unutar bilo kojeg književnog žanra.

Nažalost, treći dio još nije gotov, ali prva dva su tri puta bolja i 'dovršenija' od nekih kompletno izdanih saga. A i te dvije knjige zajedno imaju oko 1700 strana, pa nije frka.
U svakom slučaju, definitivno nešto najtalentiranije što je fantasy žanr uspio ponuditi u zadnjih 10 godina.

Ako scene koje pokrivaju razdoblje koje je proveo na Sveučilištu nekome nisu nešto potpuno očaravajuće, odgovorno tvrdim da isti nije ni živ. sleep.gif rofl.gif

Telperion Laurelin
Posted: Nov 30 2017, 10:01 PM 1244777

Anar kaluva tielyanna

Super zvuči! Je li slučajno preveden? think.gif
Više naslova (preporuka) koje sam pokupila na Tolkien society-u,spominjala teti u knjižnici,al niti su prevedene a niti je ona čula za izvorni naslov na engleskom (npr."Smith of wootton major")...
Edit-evo našla sam da ima,super thnx wink.gif

Edited by Telperion Laurelin - Nov 30 2017, 10:06 PM

Wotan
Posted: Nov 30 2017, 10:15 PM 1244778

Gwynbleidd

QUOTE (Telperion Laurelin @ Nov 30 2017, 10:01 PM)
1. Super zvuči!

2. Više naslova (preporuka) koje sam pokupila na Tolkien society-u,spominjala teti u knjižnici,al niti su prevedene a niti je ona čula za izvorni naslov na engleskom (npr."Smith of wootton major")...

1. Ma, ako ti se ne svidi, ja se iz sve snage opalim gusanom tavom po glavi.
Znači, ne poznajem te, a to tvrdim. Toliko sam uvjeren u opću privlačnost djela.

2. I to ti je prevedeno, ali u sklopu ovoga.

Telperion Laurelin
Posted: Nov 30 2017, 10:20 PM 1244779

Anar kaluva tielyanna

Ma znam,Kovač iz Velikog Lugovca. Gledam u tu knjigu upravo doma 16k3pzb.gif
Skužila sam da sam pomiješala to i popis drugih neprevedenih fantasy autora....
Ne mogu se sjetiti gdje mi je taj popis,ako ga pronađem,super.

Anamil
Posted: Dec 4 2017, 10:19 AM 1244861

Member No.: 1801

Telperion, za prijedlog knjiga imaš prvi post, a prođi nekoliko stranica unazad, znala sam staviti
primjedbu u knjizi koju sam čitala.

Prošli sam mjesec pročitala debitantski roman mlade spisateljice Vesne Kurilić: Izazov krvi.

Radnja romana događa se na području Gorskog kotara u drugoj polovici 19. stoljeća.
Neobična žena spašava mladog čovjeka kojega su napali vukovi i donosi ga u izolirano
konačište u šumi koje nakon muževe smrti vodi sama uz pomoć mlade nećakinje. U danima
koji će uslijediti, borba za preživljavanje u svijetu koji se intenzivno mijenja donosi sve
veća iskušenja za vučji čopor kojemu je gospođa Snježana na čelu.

booyah.gif preporučam, jednostavno i razumljivo napisano, bez neke filozofije, dok se čita
gotovo se mogu pred sobom predočiti pejzaši Gorskog kotara (pogotovo ako su vam dijelovi
poznati ).

user posted image

Mislim da sam već prije spomenula i Milenu Benini, koja ima dosta dobre romane, zadnje
što sam od nje pročitala je Zmajska zora -

Stara domaja je moćno mjesto.
Vještica s Manhattana koja dolazi u Istru na oporavak – to možda zvuči neobično, ali
neobični događaji tu tek počinju. Serena stiže u Pazin gdje je dočekuje mnogo toga što nije
mogla ni zamisliti, ali nad njom i cijelim krajem nadvijaju se i crni oblaci koje netko mora
zaustaviti. A taj netko će, po svemu sudeći, morati biti upravo ona. Kad joj zatreba pomoć,
morat će odlučiti kome može vjerovati. I hoće li zajedničkim snagama uspjeti dočekati
zmajsku zoru.

Jednostavno simpatična knjiga rofl.gif

user posted image

Samo na ova dva romana moglo bi se primijetiti koliko ima tema za pisanje na osnovu samo
legendi i priča, u raznim našim krajevima. Ovim romanima obuhvaćeni su Gorski kotar i
Istra, koja je prepuna legenda o štrigama, vampirima, zmajevima i sličnim bićima.
Nadam se da će netko napisati roman i o Juri Grandu jumpy.gif

Telperion Laurelin
Posted: Dec 4 2017, 01:08 PM 1244868

Anar kaluva tielyanna

Anamil,gledala sam nekoliko stranica unazad i sjećam se da je bilo riječi baš o Sjenovitoj međi i o Fionavarskoj tapiseriji,koju sam pročitala. I o G.Martinu kojeg ne volim. Istražit ću prvi post,a i ovaj Wotanov prijedlog. Thanks wink.gif

Stormcrow
Posted: May 14 2018, 11:25 AM 1246266

Dunadan

R Scott Bakker
Lik nije normalan, mrzi fanove, nije mainstream ali je genijalan.
Imam osjećaj da će završiti kao Lovercraft, lud i zaboravljen.

Pročitao sam sve do prezadnje knjige, ima sedam knjiga.
E sad zamislite rasu Nonmena koji su totalno isti oni alieni iz Prometheusa, rasu Inchoroija koji su zli perveznjaci do ludila, a glavni lik iz zle rase Dunyanina koji je jedina nada čovječanstva.
Toliko zapleta, slojeva, glavni lik koji bi manupilacijom pojeo Varysa, Maloprstog za doručak, negativci prema kojima je Ramsay Bolton pristojan dečko shocking2.gif shocking2.gif shocking2.gif
Toliko šokantnih preokreta, događaja, epskih bitaka, i opet knjige neće biti popularne jer se dotiču stvari kojih se čovječanstvo srami: kastinski sustav, mizoginija, mračni kutci ljudske duše, dominacija, eugenika, rasizam, težnja za besmrtnošću, božanskom moći, transhumanizam u svojoj najopakijoj slavi.
Politička korektnost, to zaboravite.
Demonologija, obmana ljudi , kritika umjetne inteligencije, metafizika.
Svijet toliko mračan, da si prljaviji nakon svake knjige, ali zašto je čitam? 16k3pzb.gif

Vrhunska naracija, povijest, vrhunsko razrađeni likovi, miks bizantinske povijesti, Dine, Aliena, Lovercrafta, smetaju mi neke šokantne scene, i treba se dobro psihički pripremiti za knjige, nazivi imena, mjesta, naroda su preteška za prvo čitanje, šteta što je pisac lud ko kupus.

PRIMJER:

Da opišem Dunyanine:

Rasa redovnika ratnika, koji tisuće godina razvijaju eugeniku, neuropunkturu u cilu ostvarivanja Logosa, samopokretne duše koja je neovisna o udjelu Bogova-Demona.
Oni su sekta, koji u prvoj apokalipsu pobjegnu u skrovište gdje pronađu posljednjeg potomka kraljveske obitelji.
Zamislite odgoj, gdje se slabiji ubiju, uče se manipulaciju i čitanja ljudi preko ekspresija lica, gdje su žene deformirane i svedene na strojeve za rađanje.
Za njih je ljubav sredstvo manipulacije,, i najjače oružje za kontrolu ljudi, odvratnom eugenikom stvorili su toliki intelekt koji je superioran ljudskom.

Edited by Stormcrow - May 14 2018, 11:39 AM

Wotan
Posted: May 15 2018, 10:35 PM 1246293

Gwynbleidd

Sjećam se da si prije (ima to sad već više godina) imao rezerve spram njega kad smo pričali, pa mi je baš istinski drago što ti se na kraju ipak toliko zavukao pod kožu.
Meni osobno je on, uz Rothfussa, jedan od najtalentiranijh i najinteligentnijih pisaca relativno mlađe generacije koje sam ikada čitao ili upoznao.
Da, zaista sam ga upoznao i popričao s njime. wub.gif

Nažalost, tada sam bio klinac, pa mu intelektualno nisam mogao ni svijeću držati, a sumnjam da bi i sada bilo puno bolje. sad.gif

Ali hej, potpisao mi je knjige s posebnom posvetom. blush.gif happycry.gif ...fanboy mode off...

Sjećam se kada sam kupio 'Tamu koja Prethodi' tamo negdje '06.-'07. Instant ovisnost...

A što je najbolje, uzeo sam je naslijepo. Nikad nisam ni riječi čuo o Bakkeru, niti njegovoj (tada) trilogiji.
Nego eto, nisam dugo bio nabavio nikakav novi fantasy/SF, a lik koji je bio na praksi u Algoritmu mi ga nahvalio do neba, pa rekoh, ajd da vidimo i to. Ostalo je povijest.

Što ti kažeš, iako su elementi i utjecaji starijih i jednako genijalnih pisaca i više nego evidentni (Lovecraft, Herbert, razni autori povijesnih djela), ipak je sve ukomponirano i sastavljeno na tako privlačan, svjež i 'pitak' način da je teško zamjeriti te 'posuđene' fragmente.
Samo molim bogove da ne krenu snimati neko sranje od serije i po njemu. ph34r.gif

Jedno mi samo nije baš najjasnije. Zašto kažeš da mrzi fanove? unsure.gif

Istina, zadnjih godina je nešto povučeniji, ali to je izravna posljedica obiteljskog života, akademske angažiranosti, kao i nesklonosti da se izloži oku javnosti nakon nemilih događaja otprije 10-ak godina,
kada ga je ona povampirena treći val feministica napala na svom blogu kako je šovinistički mizoginist, iako, prema vlastitom priznanju, knjigu nije pročitala dalje od prvog poglavlja. O ostalih 6 da i ne govorimo. silly.gif

Uglavnom, kako to već biva, incident se među politički korektnom libtard internet elitom proširio poput šumskog požara, pa si ubrzo mogao vidjeti kako po njemu diljem weba pljuju ljudi koji čak ni ne čitaju knjige, a kamoli fantastiku,
nego eto, nanjušili su krv i priliku da javno demonstriraju svoju socijalnu osvještenost i zgroženost, što je rezultiralo svojevrsnim samonametnutim egzilom, te daljnjim oprezom na koga će trošiti vrijeme. Ali nipošto nije istina da mrzi fanove.
Štoviše, nebrojeno puta je mnogim fanovima (uključujući i mene) na krajnje pristojan i topao način odgovorio na razne upite, ticali se oni njegovih djela, njegove znanstvene karijere, pa čak ni na upite osobnije prirode se nije suzdržavao ponuditi odgovor. U razumnim granicama, podrazumijeva se.

Izuzetno je ljubazan i pristupačan, da ne spominjem krajnje strpljiv. Naročito kada se uzme u obzir na koliko širok spektar idiotskih pitanja je znao odgovarati. Pravi sjevernjak Kanađanin. wub.gif

Edited by Wotan - May 16 2018, 12:46 AM

Stormcrow
Posted: May 16 2018, 09:42 AM 1246294

Dunadan

Nespretno sam se izrazio da mrzi fanove, već upravo sam mislio na taj slučaj feminiskinja.
Upoznao si ga, e baš ti zavidim, znači ok je lik?
Tako bih volio s njim raspraviti o njegovim knjigama.
Neće nitko snimati seriju jer nije politički korektan, nije patetičan, to je okrutan pisac koji ne mari za floskule, kritičare, tj. to je istinski pisac.

Nemoguće je ekranizirati njegova djela, jer ne postoji niti jedan glumac koji može karakterizirati Kellhusa, njegov jezivi intelekt, njegovu retoriku, ekspresije lica, njegovo ludilo, jezivu okrutnost njegove zle rase.

A o Inchoroima da ne govorim, rasa silovateljskih, depravirajućih aliena.

A meni je ispočetka bio težak, uznemirujuć, ali kada je poradio an worldbuildingu, malo smanjio kompleksnost imena, kad je zaokružio cjelinu, kad sam i ja proširio svoje vidike što se tiče književnosti, filozofije, spoznaje o čovjeku. Sad sam veliki fan, a ispočetka mi je bio uznemirujući, degutantan.

Edited by Stormcrow - May 16 2018, 09:47 AM

Wotan
Posted: May 16 2018, 03:28 PM 1246299

Gwynbleidd

QUOTE (Stormcrow @ May 16 2018, 09:42 AM)
1. Nespretno sam se izrazio da mrzi fanove, već upravo sam mislio na taj slučaj feminiskinja.

2. Upoznao si ga, e baš ti zavidim, znači ok je lik? Tako bih volio s njim raspraviti o njegovim knjigama.

3. Neće nitko snimati seriju...

1. Ne sjećam se da sam dotada ikada svjedočio tolikom shitstorm-u dezinformacija, neznanja, predrasuda, krivo usmjerene povodljivosti i blatantnih laži. Masovna histerija par excellence.
I još uvijek kada se toga sjetim mi je najzanimljivije od svega što je izvorišna točka cijele sapunice bila osoba koja je jasno rekla svima koji su ju pratili kako knjigu nije pročitala, već se cijela argumentacija (a time pojam distorziram gotovo do neprepoznatljivosti)
temeljila na 10-ak citata protumačenih van konteksta. Kad ono, mrežna unutarnja kontrola ćudoređa se sjati ko muhe na lešinu. Šta ti je internet, ha?

2. Da, imao je turneju potpisivanja i promocije knjiga po Europi, u zemljama gdje su mu se djela dobro prodavala i zamisli, Hrvatska je bila među njima. Bio je u Algoritmima u Zagrebu, Splitu i Varaždinu, mislim... Uglavnom, oko tjedan dana je bio kod nas.
Stvarno je vedri ispravnjak. Kada razgovaraš s njime, ne bi nikada rekao da je to tip kojemu su iz glave proizašli Inchoroi. rofl.gif

Ali upravo i je poanta u onome što si ti rekao, i tu si stoposto u pravu. Fasciniraju ga inhibicije koje drže ljudske mračne porive pod nadzorom, te je stvorio rasu u kojoj je zapravo jedan od naših najpotisnutijih aspekata doveden do krajnosti.
Jer nema zla koje će ljudi tako dobro prepoznati i prezreti kao ono zlo za koje znaju da se ispod mnogih slojeva samokontrole krije i u njima samima. Sličan razlog i zašto je centralna tematika tolikog broja umjetničkih djela pohlepa.

3. Iz tvojih usta u Ahura Mazdine uši... booyah.gif

Stormcrow
Posted: May 16 2018, 07:20 PM 1246300

Dunadan

Pročitao sam sve, čak i Unholy Consult ali što sam mogao uloviti. Ajmo sad punom parom:
Znači cijelo vrijeme Kellhus je bio lud i sklopio je pakt sa Ajoklijem da spasi svijet, ali da Ajokli dobije stotine tisuća duša i pretvori svijet u pakao.
blink.gif
Spojlat ću, al ionako niko ne čita, Dunyanini su preuzeli Inchoroije, njihovu tehnologiju, preživjeli su poraz i torture blink.gif
Proyas je u paklu, kanibalizam, depravacije, atomska bomba da dobro ste čuli , atomska bomba, početak Druge Apokalipse.
Achamian, Mimara, Bogovi, Obmane, Metafizika, Agnosticizam,
Cliffhangera milijun, i nakon svega toga pitam se tko, kako, zašto, kada, ajme??? shocking2.gif

Anamil
Posted: Aug 3 2018, 09:02 AM 1247017

Member No.: 1801

Milena Benini završila je svoju trilogiju:

Svećenica mjeseca
DaEn
Kvadrila

Pročitala sam Putovanje na Alfa Centauri, ima dijelova koji su me se jako dojmili. Da li je netko čitao?

1085 replies since Jun 13 2010, 08:07 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (73) < ... 66 67 68 69 70 [71] 72 73 >
Back to Ostalo