Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (94) < ... 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 ... > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Aldarion
Posted: Dec 6 2017, 06:28 PM 1244914

The Young Wolf

Group: Members
Member No.: 2014

Jedan pokušaj postavljanja lude teorije, bez neke veće osnove u knjigama, čisto hipotetski.
Aule je stvorio patuljke, Yavanna entove, Iluvatar ljude i vilenjake, Morgoth orke (na neki način). Što kažete na moguć utjecaj Toma Bombadila na stvaranje hobita?

Mislim, on je bio u kontaktu s njima, dobro ih je poznavao i odredio je svoje konačno prebivalište baš u blizini njihove pokrajine. A i ostale sličnosti poput raspjevanosti, uživanja u prirodi i jelu te sličnim stvarima mogu odigrati neku ulogu.

Takva bi uloga, dakako, Bombadilu dala neke "božanske" karakteristike.
Nisam siguran ima li nekog objašnjenja nastanka hobita kao rase inače kod Tolkiena (jamačno ima u nekoj bilješci), ali ovo mi je sad palo na pamet pa me zanima čini li se kome imalo vjerojatnim njegova intervencija.

Stormcrow
Posted: Dec 7 2017, 10:13 AM 1244922

El Duderino

Member No.: 2241

Zanimljivo , stvarno ima nekog smisla, Tom kao Ainur koji je stvorio hobite, ali koji Ainur?

Iluvatar-vilenjaci i ljudi

Aule - Patuljci

Yavanna-enti

Tko bi mogao biti Tom, Tulkas nije biggrin.gif , Orome nije biggrin.gif , Mandos nema šanse, Možda Lorien?

Aldarion
Posted: Dec 7 2017, 06:14 PM 1244923

The Young Wolf

Aha, ja sam mislio kao biće sam za sebe, a ne netko s prikrivenim identitetom.
Možda čak i ne Ainur, nego neki slabiji entitet koji bi modificirao već stvorenu rasu (valjda ljude) u hobite. Mogućnosti su mnoge.

Wotan
Posted: Dec 7 2017, 09:20 PM 1244924

Brenin Amra

Member No.: 2005

QUOTE (Aldarion @ Dec 7 2017, 06:14 PM)
Možda čak i ne Ainur, nego neki slabiji entitet koji bi modificirao već stvorenu rasu (valjda ljude) u hobite. Mogućnosti su mnoge.

Čak mi se i sviđa ideja. yes.gif

A to i je najraširenija teorija. To da su hobiti offshoot ljudske rase koji se onda nastavio nezavisno razvijati.

Kao da govoriš o nekoj vrsti genetskog inženjeringa i manipulacije ne-znanstvenim pristupom, zar ne?
Uzmeš jednu rasu, izdvojiš genetske aspekte zaslužne za ljubav prema obradivim površinama, miroljubivosti i neratobornosti, pjesmi, dobroj i jednostavnoj hrani, sklonost izolacionizmu, averziji spram mehanizacije i urbanizma, i eto ga. Job well done.

Naravno, kako si i rekao, u kanonu nema ni najmanje naznake za takvo nešto, ali meni je ideja zakon. A s obzirom da su i Tom i porijeklo hobita u jednakoj mjeri nerazrješive zagonetke, što fali ovome. booyah.gif

Ali u tom slučaju moramo isključiti mogućnost kako se radi o entitetu slabijem od Ainura, budući da isključivo oni mogu imati bilo kakav kontakt s Eruom, a životnu silu i mijenjanje iste u neki drugi oblik može jedino on (Eru).

Ni Aulë nije udahnuo život patuljcima, niti Yavanna entima. Nije im to u moći.
Aulë ih je oblikovao, ali su njegovi patuljci bili bezumna i šuplja stvorenja praznih pogleda koja su teturala naokolo i sudarala se jedni s drugima kao navijeni. A takvi bi i ostali da se Eru nije smilovao nad njima i udahnuo im životnu silu.
Ista stvar i enti. Nije ih Yavanna stvorila, već ih je Eru, na njenu molbu, 'oblikovao' i utjelovio duhove, relativno rečeno, slabijih Maiara koji su gajili ljubav i sklonost drveću i šumama.

Edited by Wotan - Dec 7 2017, 09:27 PM

Stormcrow
Posted: Dec 8 2017, 10:22 AM 1244926

El Duderino

Eru Iluvatar je početak i kraj na Ardi , možda se umorio od tragedija koje su mu donijele ostale kreacije ( od Ainura, Maiara, Vilenjaka, Patuljaka, Ljudi, Enta);;
Pa je stvorio rasu hobita, iskreno jer hobiti su najbolji likovi, bilo ih je loših ( Sandyman, Sakcville- Baggins), ali su karakterno najplemenitiji.

Zašto je Galadriel imala povjerenja u Froda i Sama kad im je otkrila da je Nositeljica Prstena?
Ona najmoćnija od svih vilenjaka, najplemenitija, iz Finarfinove plemenite loze.
Zato jer u hobitima viidi plemenitost, dobrotu, i shvatila je premda osuđeni Noldo da je u iskrenim djelima odricanja i skromnosti moguće naći iskupljenje od Mandosovog Prokletstva; i bila joj je oproštena Pobuna.

A ljudi, zar mislite da bi Ar-Pharazon, Turin, uopće razgovarali sa dobrim starim priprostim Samom?

Od Vilenjaka Feanor, Caranthir, Curufin, zar oni?

Od patuljaka smo vidjeli Thorina, i patuljke Nogroda.

Čak od enta mnogi su se okrenuli tami kao huorni.

Edited by Stormcrow - Dec 8 2017, 10:23 AM

Telperion Laurelin
Posted: Dec 8 2017, 11:27 AM 1244927

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Kako su hobiti podijeljeni u tri plemena-Dlakonozi,Šturovi i Bljedoliki,i svako od ta tri plemena ima različite karakteristike i prijateljevali su s različitim rodovima (Dlakonozi s patuljcima,Šturovi s ljudima,a Bljedoliki s vilenjacima),nije li moguće da svako pleme ima utkane pojedine značajke od sebi bliskog roda? Bljedoliki- gen od vilenjaka,a Dlakonozi od patuljaka. Možda podrijetlo ne vuku samo od ljudi. To bi bilo zanimljivo,Hobiti kao rasa združenih naroda Arde.

Edited by Telperion Laurelin - Dec 8 2017, 11:29 AM

Aldarion
Posted: Dec 8 2017, 12:13 PM 1244928

The Young Wolf

U to bi se onda dobro uklopio i razlog zbog kojeg je baš hobit smogao snage uništiti Prsten.

Malo nategnutije od moje prvotne ideje, koju je Wotan sasvim dobro nadopunio, ali hipotetski meni zvuči relativno prihvatljivo.

Stormcrow
Posted: Dec 8 2017, 12:27 PM 1244929

El Duderino

Veoma zanimljivo. think.gif
Gdje su ostale "plemenitije"( nazovimo ih) rase zakazale, najveću priče u povijesti Arde ispričali su 5 hobita, Bilbo, Frodo, Sam, Merry, Pippin.

I tu se nameće isto zanimljivo pitanje: Zašto Tom Bombandil prebiva na granicama Shirea?

Znamo da su se granice Stare Šume mijenjale, ali zar nije rečeno da je Tom Bombandil hodio šumama Međuzemlja?

I zar nije čudno da su hobiti preživjeli Angmar, pogotovo nakon pada Arnora i poslije Arthedaina?

Znamo da su hobiti umješni u skrivanju ali je li to dovoljno pred čoporom varga i orka, i kako to da je baš Gandalf pomogao hobitima u vrijeme Velike Zime? Je li imao Gandalf kao Olorin nalog od Manwea?

Edited by Stormcrow - Dec 8 2017, 12:28 PM

Aldarion
Posted: Dec 8 2017, 12:36 PM 1244930

The Young Wolf

U duhu teorije o Tomu kao tvorcu, najlogičnije je za zaključiti da prebiva tako blizu Shireu jer želi "nadgledati" svoju kreaciju.

Edited by Aldarion - Dec 8 2017, 12:36 PM

Telperion Laurelin
Posted: Dec 8 2017, 12:45 PM 1244931

Anar kaluva tielyanna

Da, definitivno teorija o Tomu je stvarno dobra. Samo i meni se čini da bi bilo logičnije da je Ainur. A da je jedan od Maiara,ne bi se mogao uklopiti u plave čarobnjake,jer su otišli na istok,al to bi isto bilo zgodno... think.gif

Wotan
Posted: Dec 8 2017, 01:48 PM 1244932

Brenin Amra

Slažem se. U duhu takve teorije, definitivno ne bi bilo dovoljno da kažemo kako je ainurskog roda.

Morali bi otići korak dalje u preciziranju i jednostavno ga nazvati Valarom, budući da su Maiari također Ainuri, ali prilično slabijeg reda.
Štoviše, u tolikoj mjeri slabijeg da ne postoji Maia na kojega Prsten ne bi imao nikakvog učinka, a upravo to je, kao što znamo, slučaj s Tomom.

Telperion Laurelin
Posted: Dec 8 2017, 01:58 PM 1244933

Anar kaluva tielyanna

Da,baš sam razmišljala o Gandalfu i prstenu. Znači Tom je Vala +1 gratis tongue.gif
Ne znamo ništa o njemu.....Mislim da bi se Lorien uklopio najbolje od svih "muških" Valara,kako je rekao Stormcrow,ali opet nedovoljno. I opet pitanje supruge. Este i Goldberry nemaju puno zajedničkog. Vana bi mogla bolje proći u toj priči,ali to nema nikakvog smisla tako da sve ovo pada u vodu blink.gif

Edited by Telperion Laurelin - Dec 8 2017, 01:59 PM

Aldarion
Posted: Dec 8 2017, 02:05 PM 1244934

The Young Wolf

Postoji li mogućnost da postoji još jedan Valar ili mislite da je važnost njihovih brojeva toliko velika da se takvo nešto ne bi ni trebalo zamišljati? Mislim, očito je da je Tolkein s određenom simboličkom namjerom odredio da ih ima sedam, zajedno sa sedam pripadajućih supruga pa nisam siguran u iznesenu mogućnost, ali opet - to bi isključilo nelogičnosti oko određivanja "pravog identiteta".

Stormcrow
Posted: Dec 8 2017, 02:08 PM 1244935

El Duderino

think.gif Znači da bi ipak mogao biti Eru?

Nije se uplitao osim kad je trebalo spasiti Froda od utvare s Grobnog humlja.
Znao je sudbinu hobita jer je Eru Iluvatar, i vilenjaci ga znaju ali opet je nepoznanica.

Uostalom zar ne piše da se na Ardu spustiše Ainuri od kojih najveličajniji bijahu Valari iz Valinora?

Znači da ima još nepoznatih Ainura, možda je jedan od njih Tom Bombandil?

Wotan
Posted: Dec 8 2017, 02:09 PM 1244936

Brenin Amra

Ainura postoji ogroman broj. Samo onih petnaest najjačih koji su 'sišli' na Ardu i pomogli je oblikovati su poznati kao Valari.
Ne znači da ih nema još jednake snage koji su odlučili obitavati sa Eruom van granica materijalnog svijeta.

Od tih petnaest, osam ih je najmoćnijih. Recimo, Tulkas je isto Vala, ali ne spada u najmoćnijih osam.

Edit: krivo napisao da je Aratara sedam. Sramota. doh.gif

Edited by Wotan - Dec 8 2017, 02:35 PM

1395 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (94) < ... 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 ... >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena