Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (303) < ... 298 299 300 301 302 [303] > ( Go to first unread post )
Ostali filmovi, sve osim Lotra
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Wotan
Posted: Oct 31 2021, 05:25 PM 1249693

Brenin Amra

Group: Members
Member No.: 2005

QUOTE (Aldarion @ Oct 31 2021, 01:18 PM)
1. Nisam siguran da sam dosad čitao nešto što bi doista bio pravi SF.

2. Završetak me iznenadio svojim nailaskom i stvarno ostavio neku prazninu, što je obično znak da je nešto bilo stvarno jako dobro.

3. Poprilično me sad zanima i, sada već i nešto stariji, Red Dead Redepmtion, ali to će već pričekati neku novu navalu volje.

1. Oni istinski SF freakovi i puristi (što ja nisam) će ti reći da Dina ni nije "pravi" SF (u maniri primjerice Lema i Baxtera), jer se ne bavi hard znanostima, tehnološkim napretkom i znanstvenim principima,
već je fokusirana na društvene discipline, ekologiju, psihologiju, utjecaj i važnost religija u formiranju kultura i civilizacija itd.

Većina njih ga klasificira kao feudalno-politički roman koji je, eto, sasvim slučajno smješten u svemiru budućnosti.
Da ne bi krivo shvatio, nitko to ne navodi kao nedostatk romanu (ne znam nikoga tko je pročitao Dinu, a da nije uživao i da mu nije bila barem 7 od 10),
već tvrde da je po duhu daleko bliža, recimo, G. Martinu nego Arthuru Clarkeu.

2. Yep, ovo i sitne varijacije toga su uglavnom osjećaji koje je opisao gotovo svatko tko je prešao Witchera III. booyah.gif

3. Da, tako je i kod mene. Jedan, maksimalno dva kvalitetna naslova godišnje. Za gejmersko 'štancanje' i skakanje sa igre na igru niti imam vremena, niti volje, a niti razumijem gdje je užitak u tako nečemu.

Edited by Wotan - Oct 31 2021, 05:37 PM

Telperion Laurelin
Posted: Nov 11 2021, 09:20 PM 1249700

Anar kaluva tielyanna

Member No.: 2172

Evo i ja pogledala Dinu. A ono, da se ne ponavljam....nedostaje puno toga, npr.scenarij blink.gif
Vizualno moćno, a dobro su mi prikazane i Paulove unutrašnje borbe i vizije, ali za mene nije bilo povezivanja s likovima, emocionalne angažiranosti , meh.....
Međutim, jako me zanima knjiga,i sad mi je prva na popisu za pročitati. Tako da se veselim i očekujem puno više od filma.

Edited by Telperion Laurelin - Nov 11 2021, 09:21 PM

Aldarion
Posted: Nov 12 2021, 12:13 PM 1249702

The Young Wolf

Member No.: 2014

Evo ja sam krenuo s čitanjem. Zasad bih rekao da prvih 50 stranica treba malo truda da se
prilagodiš čitanju, ali ako ne odustaneš tada, shvatiš da se isplatilo.

Iako, imam dojam da ima mrvicu previše dijaloga u odnosu na opise, odnosno da ravnoteža nije
optimalna.

Aldarion
Posted: Nov 25 2021, 02:32 PM 1249766

The Young Wolf

Member No.: 2014

Wotane, evo sam na nekih zadnjih 200 stranica Dine, ali mislim da nisam shvatio na što si točno
ciljao s ovim:

Plus, i jedno posebno, malo lingvističko iznenađenje. Znat ćeš na što mislim.

Sve u svemu, svidjela mi se knjiga - to znam po dvije stvari: uspješno me odvojila od
mobitela i uspješno me drži budnim do pola 2. Dijalozi na početku su malo prečesti za moj
ukus, ali nakon što ih prođeš, dobiješ nagradu za strpljenje u ostatku teksta. Jedino je onaj
opis iskapanja opreme iz pijeska bio dozlaboga dug. Mislim, u redu, ne mogu preživjeti bez
toga, ali nije baš trebalo toliko stranica. rofl.gif

Plus: jako zanimljiv odabir biblijskih i svetačkih misli. Baš se ugodno iznenadim svaki put kad
naiđem na to i vidim koliko je dobro uklopio.

Nisam siguran da bih prepoznao da je Bene Gesserit opisan prema isusovačkom uzoru, ali
kad to imam na umu, onda mogu uočiti neke paralele. Iako je dobrim dijelom prije riječ o
prosvjetiteljskim mitovima o isusovcima kao upravljačima iz sjene, nego o nekoj stvarnoj slici,
IMHO (da upotrijebim omiljenu kraticu mog omiljenog membera, heh).

EDIT: Aaaa, jutros sam naišao na taj 'lingvistički' dio, pitao sam prerano! Vrlo zanimljivo!

Edited by Aldarion - Nov 26 2021, 11:31 AM

Wotan
Posted: Nov 26 2021, 04:21 PM 1249768

Brenin Amra

QUOTE (Aldarion @ Nov 25 2021, 02:32 PM)
Dijalozi na početku su malo prečesti za moj ukus, ali nakon što ih prođeš, dobiješ nagradu za strpljenje u ostatku teksta.

Da, Herbert traži malo navikavanja. Znam mnoge koje je odbila ta stavka što se dobar dio 'radnje' u Dini ustvari događa u glavama likova.
Plus: jako zanimljiv odabir biblijskih i svetačkih misli. Baš se ugodno iznenadim svaki put kad naiđem na to i vidim koliko je dobro uklopio.

Potpuno se slažem. Možda i ponajbolji dio cijelog Herbertovog opusa je taj vjerski overtone i osjećaj da ustvari čitaš sveti text neke izgubljene civilizacije zamaskiran u SF djelo.
Nisam siguran da bih prepoznao da je Bene Gesserit opisan prema isusovačkom uzoru...

Pa evo, priznajem ti da mi je ovo bio prvi glas o tome.
Nakon kraćeg istraživanja, otkrijem kako se radi o nagađanju njegovog sina (ponavljam, od čijih literarnih ostvarenja trebaš bježati kao vrag od tamjana) i to isključivo kao fonetska asocijacija u obliku pojmova Gesserit - Jesuit.

Nadalje, otkrijem ovu priču :
Brian Herbert, Frank Herbert's son and biographer, said of his father's creation of the Bene Gesserit:

When he was a boy, eight of Dad's Irish Catholic aunts tried to force Catholicism on him, but he resisted. Instead, this became the genesis of the Bene Gesserit Sisterhood.
This fictional organization would claim it did not believe in organized religion, but the sisters were spiritual nonetheless. Both my father and mother were like that as well.

E sad, što, i kako, i u kojoj mjeri je prava istina... conf44.gif

Ono što je bitno, i meni jako drago je to da ti se Dina svidjela, i da ti sada mogu mirne duše toplo preporučiti i Simmonsa i njegov Hyperion.

Simmons je također odrastao kao katolik koji je u odraslom životu također izgubio vjeru u bilo koji oblik institucionalizirane religije,
ali čija su učenja postala i ostala neizostavan dio njegovog svjetonazora, te za koje je nastavio imati veliku količinu poštovanja, što se - gdje suptilno, gdje manje suptilno - očituje u njegovim djelima.

Inače, često puta ćeš čuti da Hyperion nazivaju Dinom '90-ih, što zbog utjecaja koji je imao na revitalizaciju interesa za SF-om, što zbog onih gore spomenutih vjerskih 'sitnica'.
U svakom slučaju, puno je dinamičniji, vitalniji, i generalno puno pristupačiniji i bliži duhu 'našeg' vremena, što ne iznenađuje, jel'.
Pa ono, ako već nisi, svakako pokušaj i s time. Mislim, ja kažem 'pokušaj', ali to je samo reda radi. Jer nema proklete šanse da ti se ne svidi. Ono, ne postoji... rofl.gif

Wotan
Posted: Nov 26 2021, 04:50 PM 1249769

Brenin Amra

Jedan stariji i prilično načitani forumaš je prije desetak godina postao upis nabrajajući razloge zašto mu se sviđa Hyperion, i mene natjerao da ga odmah pojurim u knjižnicu posuditi.

Suvišno je i reći koliko sam mu zahvalan na tome. S obzirom na to da pokušavam prenijeti 'spoznaju' dalje, siguran sam kako ne bi zamjerio što proslijeđujem njegove riječi.

HYPERION

4535 replies since Jun 15 2010, 09:00 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (303) < ... 298 299 300 301 302 [303] >
Back to Ostalo