Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (279) < ... 270 271 272 273 274 [275] 276 277 278 279 > ( Go to first unread post )
Ostali filmovi, sve osim Lotra
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Wotan
Posted: Aug 27 2017, 12:08 AM 1243913

Thought...

Group: Members
Member No.: 2005

Dunkirk me je**no ostavio bez riječi. Mislim da nisam sve skupa triput udahnio. Ja čak ni ne volim Nolana, za ime božje.

1. Glazba. Ne, ne kažem to zato što je red da se Zimmer spomene. Stvarno je savršena. Zlokobna, prijeteća i napadna (u pozitivnom smislu), te na genijalan način doprinosi općoj atmosferi beznađa. Gotovo da se ni ne radi o glazbi per se; više nekakvi meandrirajući tonovi... ma, neću zapravo ni pokušavati.

2. Već spomenuta atmosfera. Gledao sam manje-više većinu velikih i nahvaljenih ratnih filmova, i ne sjećam se da mi je ijedan ovako živopisno dočarao strahote rata. Ne, ne govorim o vrištanju u bolovima, letećim udovima i tijelima, krvi i utrobama. Toga u filmu gotovo da i nema. Govorim o dojmu opće distanciranosti, emocionalne hladnoće i prevladavajućem osjećaju anksioznosti i očaja. Najviše od svega, govorim o tome koliko je sjajno sve lišeno neke individualnosti. Jednostavno znaš, da si tamo, bio bi ništa, pa i manje od ništa. Zalutali šrapnel, komad odlomljenog mola, random eksplozija, bilo što...

3. Scenarij. Nepretenciozan (bravo Nolan, vidiš da je moguće). Govor i rječnik kakvi bi se moguće stvarno zatekli u takvoj situaciji. Neusiljen, prirodan i škrt. Ovo nije film koji trpi spektakularne scenarije i teške riječi. Nijedan lik koji se našao tamo nije u emocionalnom stanju za suvišan razgovor.

4. Gluma. Ista stvar. Namjerno obična, svakodnevna i stopljena sa situacijom. Uglavnom lišena pretjeranog dramskog efekta, kako i treba biti.

5. Činjenica da nijednom ne vidiš lice 'neprijatelja'. Genijalan detalj, genijalan! Zaista, gotovo sam očekivao da se sam Morgoth pojavi iza tih dina. U mirnodopsko vrijeme se relativno lako može pojmiti kako je i taj neprijatelj samo vojnik, živo biće i osoba koju su, moguće lako, natjerali u taj rat, ali za nekoga u ovakvoj situaciji, dehumanizacija dolazi instiktivno. Kažem vam, da se vojska Balroga ukazala iza dina, ne bih bio ni mrvicu iznenađen.

Naravno, suvišno je i reći da se film treba gledati u kinu. Za malo koji film to kažem, ali barem je u ovom slučaju potpuna istina.

P.S. Uz sve što sam pobrojao, treba naravno uzeti u obzir da ipak govorimo o visokobudžetnom hollywoodskom filmu. Time želim tek staviti do znanaja mali disclaimer kako ne tvrdim da je film sveukupno lišen drame, patetike i bilo kakvog izraženijeg emocionalnog izljeva, već da ti aspekti nisu dominantni, ni okosnica filma.

Toliko...

Aldarion
Posted: Aug 27 2017, 10:22 AM 1243914

The Young Wolf

Member No.: 2014

Meni je najveći šok bio saznati da je Harry Styles glumio. rofl.gif
Izgledao mi je taj jedan lik veoma slično njemu već na traileru, ali sam prešao preko toga ne razmišljajući da bi zaista mogao biti.
Da sam znao, imao bih predrasude prije filma, koje bi gledanje razbilo, jer ispalo je veoma dobro! booyah.gif

A što se tog spomenutog izostanka neprijatelja tiče, ona scena u brodici na kojoj "vježbaju gađanje" je vrhunac! Takvu napetost ni juriš dothrakijske konjice na Lannistere u pretposljednjoj epizodi GoT-a nije postigao.
(Takve scene ne volim u kinima jer uvijek postoji opasnost da se na nagli zvuk vidljivo trznem, haha, ali isplatilo se.)

Edited by Aldarion - Aug 27 2017, 10:22 AM

Wotan
Posted: Aug 27 2017, 11:33 AM 1243915

Thought...

QUOTE (Aldarion @ Aug 27 2017, 10:22 AM)
1. Meni je najveći šok bio saznati da je Harry Styles glumio. rofl.gif
Izgledao mi je taj jedan lik veoma slično njemu već na traileru, ali sam prešao preko toga ne razmišljajući da bi zaista mogao biti.
Da sam znao, imao bih predrasude prije filma, koje bi gledanje razbilo, jer ispalo je veoma dobro! booyah.gif

2. A što se tog spomenutog izostanka neprijatelja tiče, ona scena u brodici na kojoj "vježbaju gađanje" je vrhunac!

1. Istinu govoreći, morao sam proguglati da vidim tko je to i zašto bi ti smetao. Sherlock u meni je došao do zaključka da se vrlo vjerojatno radi o tome kako je lik iritantno sveprisutni član nekog boy benda. biggrin.gif
Da, kužim te. Kao da su stavili Backstereet Boyse u Saving Private Ryan rofl.gif

2. Nikoga ne vidiš, ništa ne čuješ, stisnut si ko' konzerva sardina u limenoj kadi, a rupe se samo gomilaju. Razblaži se kada pokušam riječima dočarati atmosferu, pa ću samo reći da si potpuno u pravu. Zaista je vrhunac. booyah.gif

Edited by Wotan - Aug 27 2017, 11:55 AM

Eruanna Greenleaf
Posted: Aug 27 2017, 10:38 PM 1243917

Death from above

Member No.: 962

Wotan wow.gif notworthy.gif ovo gore napisano je sve kako sam ja doživila Dunkirk, samo što to nisam uspila sročiti u smislene rečenice i zaključke. Kad bih ga jednom riječju trebalo opisati, to bi bilo ''sartreovski''. Mogla bih ga opet ić gledat. wub.gif

Kad smo već kod ovih predrasuda prije gledanja filma, ja sam znala da glumi navedeni bojbendaš, ali sam mislila da će bit neka krajnje sporedna i zanemariva uloga s minimalnom minutažom pa se nisam puno na to osvrtala niti me to zabrinjavalo. Ono šta je mene brinulo je to što me dragi nagovorio da idemo gledat jer će biti kul i cijeli je ratni i wow i svi divni krasni pridjevi, a ja inače ne volim ratne filmove i u principu se on i ja vrlo rijetko složimo pri izboru filmova, i na kraju krajeva, dojmovi nam budu kompletno različiti, tako da mi je bilo žao para koje treba dat za ulaznicu jer sam očekivala da ću prespavat film. Tako je bilo i ovaj put, on je cijeli hypean prije filma, izašao je razočaran, da je film cijeli besmislen (wub.gif) i da nema veze s vezom i da nije ratni film blahblah.gif , a s druge strane sam ja izašla pod tolikim dojmom da bi se bila vratila i opet ga gledala. To su ti očekivanja. Ne valja imat očekivanja. sleep.gif kolo.gif

Edited by Eruanna Greenleaf - Aug 27 2017, 10:38 PM

Wotan
Posted: Aug 27 2017, 10:46 PM 1243919

Thought...

QUOTE (Eruanna Greenleaf @ Aug 27 2017, 10:38 PM)
1. Kad bih ga jednom riječju trebalo opisati, to bi bilo ''sartreovski''. Mogla bih ga opet ić gledat. wub.gif

2. a s druge strane sam ja izašla pod tolikim dojmom da bi se bila vratila i opet ga gledala.

1. Meni je konstantno u glavi ona Muncheva slika. Ne kužim se pretjerano u tu visoku umjetnost, i znam da slika ne pokriva ratnu tematiku, ali baš mi je taj dojam film stvorio s tim uznemirujućim, jezivim soundtrackom i općim dojmom hopelessnesa.

2. Bez problema. Razmišljam da i odem.

Eruanna Greenleaf
Posted: Aug 27 2017, 10:56 PM 1243920

Death from above

Member No.: 962

wub.gif Krik wub.gif

Meni osobno bi ona bila previše dramatična, preizražajna za cijeli Dunkirk. Kad bi išla tražit među umjetnicima nešto, prije bih povezala s De Chiricom ili Hopperom. Ta sveprisutna otuđenost i osamljenost u njihovim radovima, bez prevelike upotrebe likova, to je ono što povezujem s Dunkirkom.

Nema se čovjek šta kužit u visoku umjetnost, you like something, or you don't. Simple. smilie.gif

elrond
Posted: Sep 8 2017, 12:03 PM 1244055

Vala

Member No.: 29

za one koji još nisu gledali, preporuka: booyah.gif

1. What Happened to Monday (2017)Seven Sisters (original title),

http://www.imdb.com/title/tt1536537/

2. Frailty! super, opičen film, bill paxton, i kao glumac i kao redatelj,
film svakako pogledati do kraja!

https://www.youtube.com/watch?v=mW6TlPMHXgk

3. Lady Macbeth (2016),
nemojte s klincima gledati, ima kadrova sto su vrlo neugodni, nikako za mlade (ubijanje)!
http://www.imdb.com/title/tt4291600/?ref_=nv_sr_1

ako je tko što pogledao od nabrojenog, da izmijenimo dojmove....

Wotan
Posted: Sep 8 2017, 05:22 PM 1244057

Thought...

QUOTE (elrond @ Sep 8 2017, 12:03 PM)
2. Frailty! super, opičen film, bill paxton, i kao glumac i kao redatelj,
film svakako pogledati do kraja!

ako je tko što pogledao od nabrojenog, da izmijenimo dojmove....

Frailty!

Gledao ga na TV-u davno ko klinac, pa ga se prije 2-3 godine sjetio ko grom iz vedra neba. Teške muke dok sam ga našao, budući da se nisam sjećao ni tko glumi, ni tko je redatelj, ništa...
Ali sjećao sam se radnje u nekim općim crtama, i naročito kraja, a hvala bogu na tim filmskim forumima ima tipova koji znaju na koji film misliš prije nego uspiješ završiti rečenicu. rofl.gif

Tako da sam si ga prije koju godinu skinio i opet ga pogledao, i da, stvarno je dobar. booyah.gif

Anamil
Posted: Sep 12 2017, 07:06 AM 1244061

Member No.: 1801

Malo kaskam sa gledanjem filmova, ali pomalo stižem zaostatke. Tek sada sam odgledala novog Ben Hura. Nisam previše oduševljena, dosta se drži stare priče sa istim likovima, nekim razlikama u događanjima. Ništa spektakularno, čak mi ni ona najnapetija scena trke kočijama nekako djeluje isforsirana. Ne sviđa mi se što su pojedine scene naprosto rezane, skače sa jedne scene na drugu bez povezivanja. Kao da su htjeli prepričati stari Ben Hur ali u duplo kraćem vremenu. U starom filmu dosta naglaska je bilo na Isusu, na njegovom djelovanju, muci i smrti, dok je sada to bilo sasvim sporedno i isjeckano, kao usputne teme. Mogli su i bez tih scena, i dobili bi jednu sasvim solidnu priču o izgubljenom prijateljstvu, o vjernosti i životnim putovima. Jer priča o Isusu se u ovom filmu potpuno izgubila.

Wotan
Posted: Sep 12 2017, 08:06 AM 1244063

Thought...

Neki redatelji/producenti/tkogod (osim što im očito ništa nije sveto) stvarno imaju prilično hrabrosti, te ili višak profesionalnog digniteta i kredita, ili potpuni nedostatak, pa ionako nije bitno. rofl.gif

Snimati remake Ben Hura... Pfff, no way that could've gone wrong, right?

Anamil
Posted: Sep 28 2017, 08:22 AM 1244150

Preporučam film "Tragovi u snijegu" (Wind River) odličan booyah.gif kažu da je akcijski,
kriminalistički, triler, ali ja bi ga definirala kao izvrsnu dramu sa krimi elementima. Jeremy
Renner i Elisabeth Olsen su odigrali izvrsne uloge, pogotovo Jeremy kojemu leže uloge bez
puno riječi, ali zato sa puno djela wub.gif Film krase predivna priroda, nepregledne bijele
ravnice na -21 ph34r.gif lijepo samo za gledati na velikom ekranu. Radnja filma bazira se na
stvarnim događajima, tj. na nečemu što se redovito događa sa indijanskim ženama u rezervatima.
Eto čak kažu da se našem Hawkeyeu smiješi Oskar za ovu ulogu booyah.gif

Recenzija filma

Wotan
Posted: Oct 2 2017, 02:02 PM 1244192

Thought...

QUOTE (Anamil @ Sep 28 2017, 08:22 AM)
Preporučam film "Tragovi u snijegu" (Wind River) odličan

Pogledao sam, stvarno je sjajan. Pati me, doduše, par sitnica. Znaš kako likovi malo-malo u filmu spominju kako je za sve kriva i koliko izluđujuće djeluje ta silna bjelina snijega, hladnoća i slično. E, bez toga je moglo.

Ako nekome nešto moraš nacrtati i nabiti na nos da bi to dobilo neku težinu, onda su velike šanse da nisi dobro prenio atmosferu događaja iz koje bi publika morala moći sama iščitati što si želio poručiti. Srećom, ovaj film od toga ne pati, čime to konstantno ponavljanje samo postaje još suvišnije, razumiješ na što mislim? Ovo nije prvi film koji se bavi zločinima potaknutim u velikoj mjeri Zimskim ludilom, ali mi je jedan od boljih, i mislim da bi daleko snažnije rezonirao da se u tom aspektu suptilnosti prepustilo da odradi glavninu posla.

No kako rekoh, slažem se da je sjajan, a Renner, kojeg obožavam (i kojeg mi je bilo žao vidjeti kako trati talenat u Marvelima), je zaista genijalan. Recimo, činjenica kako je redatelj uspio postići da i nakon što Cory uhvati 'glavnog' krivca i pobrine se za njega, još uvijek, na samom kraju filma, kao da ne osjećaš ništa od onoga što bi trebao. Neku emocionalnu katarzu, ispunjenost, zadovoljštinu zbog ispunjene pravde. Samo još sumornosti i beznađa koje odražavaju globalnu socijalnu situaciju u rezervatu, te scenarist/redatelj kao da pita; 'Ok, Dobro. Što sad...?'

8/10 booyah.gif

Anamil
Posted: Oct 3 2017, 06:48 AM 1244193

QUOTE (Wotan @ Oct 2 2017, 02:02 PM)

Recimo, činjenica kako je redatelj uspio postići da i nakon što Cory uhvati 'glavnog' krivca i
pobrine se za njega, još uvijek, na samom kraju filma, kao da ne osjećaš ništa od onoga što bi
trebao. Neku emocionalnu katarzu, ispunjenost, zadovoljštinu zbog ispunjene pravde. Samo
još sumornosti i beznađa koje odražavaju globalnu socijalnu situaciju u rezervatu, te
scenarist/redatelj kao da pita; 'Ok, Dobro. Što sad...?'

Potpisujem booyah.gif znaš da ga je stigla zaslužna kazna, i pravedna po onome "oko za oko,
zub za zub", i nije ti ga žao ali se niti ne veseliš. Jednostavno si ravnodušan i gledaš kako svi
dalje tonu u tu ledenu svakodnevnicu, kao da je taj snijeg i hladnoća im prešla u srce i dušu.
Jednostavno su se poistovjetili sa surovom prirodom, jer kako je rekao Cory: " U gradu imaš
sreće, ovdje preživljavaju najjači"

Stormcrow
Posted: Oct 3 2017, 09:13 AM 1244196

Dúnadan

Member No.: 2241

Vaše mišljenej o nastavku Blade Runnera, ja iskreno jedva čekam , obožavam taj film, iako ima minus što glumi Jared Leto sick.gif

Wotan
Posted: Oct 3 2017, 11:49 AM 1244203

Thought...

QUOTE (Stormcrow @ Oct 3 2017, 09:13 AM)
1. Vaše mišljenej o nastavku Blade Runnera

2. iako ima minus što glumi Jared Leto sick.gif

1. U tolikom sam fanboy modu, da samo brojim sate do prve projekcije. Bit će mi to sjajan rođendanski poklon. rofl.gif
Iako znam da ne može imati baš tu atmosferu Scottovog remek-djela, svejedno se veselim ko' malo dijete, budući da se radi o redatelju 'Sicaria', te očekujem vrh kvalitetu. A isti tip će režirati i Herbertovu 'Dinu'. jumpy.gif

2. Da, kužim te. Nisam ni ja baš fan.
Iako, jesi gledao 'Lord of War'? Moram priznati da je kvalitetan glumac, i da bi film bez njega zaista bio umanjen. Al' dobro, vidjet ćemo što će biti od toga.

4174 replies since Jun 15 2010, 09:00 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (279) < ... 270 271 272 273 274 [275] 276 277 278 279 >
Back to Ostalo