Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (87) < ... 82 83 84 85 86 [87] > ( Go to first unread post )
likovi, bica i narodi
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
elrond
Posted: Sep 28 2017, 12:06 PM 1244153

Vala

Group: Members
Member No.: 29

QUOTE (Anamil @ Sep 27 2017, 11:27 AM)

Tko zna koliko je puta došao do zaključka da mora nešto poduzeti, a onda je odlučio ne
nagliti i sve se zaboravilo. Mislim da je cijela poanta u tome.

dio poante svakako da, ali mislim da je tu ostalo još dosta toga za pojasniti.
"Drvobradaš jest Fangorn, čuvar šume, on je najstariji od svih enta, najstarije živo biće koje još hodi pod suncem u ovom Međuzemlju.
(govori Gandalf, ali i ovo mi je pod znakom sumnje jer ima tu još konkurencije za najstarije biće Međuzemlja...!?)
....
Jer on je došao ovamo prekjučer (Drvobradaš), i odnio ih do svog prebivališta daleko odavde, na podnožju gorja.
Često dolazi ovamo, osobito kad je uznemiren, a sve ga više zabrinjavaju vijesti iz vanjskog svijeta.
....
Dakako da je šuma Fangorn pogubna, pogotovo za one koji se olako laćaju sjekire, pa i sam Fangorn je poguban, ali je isto tako mudar i dobar excl.gif
Asada se njegov dugi, spori gnjev prelijeva pa ga je puna sva šuma.
Gnjev mu se PRELIO NAKON DOLASKA HOBITA i vijesti koje su mu donijeli.

uskoro će taj gnjev grunuti kao POPLAVA, samo što će biti uperen protiv Sarumana i sjekira Isengarda
Dogodilo se nešto što se nije dogodilo od davnina: enti će se razjariti i uvidjeti da su jaki."

Dvije kule, str 110

iz ovog zaključujem:
1. Drvobradaš je imao informacija o tom što radi Saruman u Isengardu, ili bar dio informacija.

2 Gandalf je ZNAO slijed događaja, što će se dogoditi, a hobiti su bili samo piuni u gandalfovoj šahovskoj partiji protiv Saurona i sarumana,
ili ako hoćete, okidači, kokoti ili orozi na "gandalfovoj misaonoj kuburi", zamašnjaci u cijeloj toj priči...

3 enti su već ranije imali takvih situacija i Gandalf je to također znao,
ostaje pitanje što točno znači "prelijevanje gnjeva" s enta na šumu, s šume na ente ili je sama šuma duh prirode kojoj je ipak potrebno, nama nezamislivo puno vremena da bilo što konkretno napravi?
jer, citat:
"...Drvobradaš je samo ime Fangorn prevedeno na zajednički jezik, a čini mi se da vi govorite o jednoj osobi. Tko je taj Drvobradaš?" (pita Legolas Gandalfa), (str. 109. Dvije kule)
str. 110 Gandalf odgovara: "E, sad me previše pitaš..."

4. ostaje nedorečeno/nejasno logično pitanje, ako je entima i trebalo toliko vremena (a jest), za pokretanje gnjevne odmazde prema Sarumanu i Isengardu, kako su toliko bili učinkoviti u borbenom djelovanju?
mislim, ako su se tako sporo ili slično kretali dok su se obračunavali sa Sarumanom onda uz svo prelijevanje entskog gnjeva Saruman je mogao
komotno raditi što je htio dok enti obave ono što naume.

5. znao li tko iz "Povijesti Međuzemlja" za još takvih slučajeva enta u borbi/gnjevu....whatever?

Anamil
Posted: Sep 28 2017, 02:06 PM 1244161

Member No.: 1801

Kako je Gandalf mogao znati da će hobiti doći u Fangorn i pokrenuti lavinu?
Možda je i sam on pomalo ih "naglio" tokom vremena, a hobiti su došli kao šlag na kraju.
Ono što se može zaključiti da su enti jako strpljivi i dobre naravi, tako da cijeli svijet ih može
lupati, tj. sjeći a oni samo stoje i prepuštaju se sudbini bonk.gif možda su izgubili svu volju gubitkom entica div294.gif

elrond
Posted: Sep 28 2017, 02:59 PM 1244162

Vala

QUOTE (Anamil @ Sep 28 2017, 01:06 PM)
Kako je Gandalf mogao znati da će hobiti doći u Fangorn i pokrenuti lavinu?
Možda je i sam on pomalo ih "naglio" tokom vremena, a hobiti su došli kao šlag na kraju.
Ono što se može zaključiti da su enti jako strpljivi i dobre naravi, tako da cijeli svijet ih može
lupati, tj. sjeći a oni samo stoje i prepuštaju se sudbini bonk.gif možda su izgubili svu volju gubitkom entica div294.gif

koliko sam pročitao Gandalf je koristio termin poplava a ne lavina.
(citat u postu iznad...)
i, poplava je i bila.
mogu samo nagađati slijedom značenja napisanih riječi, a te su:
"Gnjev mu se prelio nakon dolaska hobita i vijesti koje su mu donijeli,
uskoro će taj gnjev grunuti kao poplava, samo što će biti uperen protiv Sarumana i sjekira Isengarda."

str. 110 Dvije kule
IMHO, neke događaje Gandalf je mogao predvidjeti, ne u cijelosti jer mu je um bio podložan umoru "krvi i mesa", jer je Gandalf na toj istoj stranici, nešto ranije rekao, citiram:

"Ja sam ga vidio prije četiri dana (Drvobradaša) kako grabi među drvećem, i mislio da me primjetio jer je zastao, ali nisam mu ništa rekao jer sam pogružen u misli i UMORAN nakon nadmetanja s Okom Mordora, a nije ni on meni ništa rekao niti me zazvao."

što se tiče šuma a i Stare Šume, enta općenito pronašao sam ovaj citat:

"Lothlorien is beatiful because there the trees were loved, elsewhere forests are represented as awakening to consciousens of themselves. The Old Forest was hostile to two legged creatures because of the memory of many injuries. Fangorn Forest was old and beautiful, but at the time of the story tense with hostility because it was threatended by machine-loving enemy. Mirkwood had fallen under the domination of a Power that hated all living things but was restored to beauty and became Hreenwood the Great before the end of the story."
Pismo 339, od 30 lipnja 1972 Daily Telegraphu

tako da vjerujem da je njihovo strpljenje prešlo već poodavno u nešto što nikako ne bismo mogli nazvati nečim dobrim no.gif
tko zna možda i ovo što se sada događa s klimatskim promjenama, uraganima i sl. nije ništa drugo nego gnjev enta koji su opet preuzeli beztjelesno stanje?

elrond
Posted: Sep 28 2017, 03:07 PM 1244164

Vala

evo, pronašao sam i ovo, a povezano je s temom postanja:
Poznato je da je Tolkien volio koristiti stvarna mjesta kao fikcionalne lokacije u svojim knjigama. Močvara Moseley, nastala još u brončanom dobu, smatra se, inspirirala je u 'Gospodaru prstenova' Old Forest, šumu s drvećem koje se kreće, govori i osjeća, a koje je dom Toma Bombadila, dok su devedeset i šest stopa visok Perrot Folly i obližnji toranj Waterworks u Edgbastonu poslužili kao model za dva tornja u 'Gospodaru prstenova'.

http://www.algoritam.hr/?m=1&p=vijesti&opc...28#.Wc0BaSBxKWg

1293 replies since May 15 2008, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (87) < ... 82 83 84 85 86 [87] >
Back to Knjige J.R.R. Tolkiena