Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (62) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Ostale knjige
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Ingwë
Posted: Nov 20 2008, 05:43 PM 973349

Fristajlo

Group: Members
Member No.: 497

Pa koji izraz piše o originalu Beowulfa? Za "svjetlila" to jest?

Striko
Posted: Nov 21 2008, 06:44 PM 973766

Still in the Shadow

Member No.: 1904

Meni je recimo dosta dobra knjiga Pjesama leda i vatre (čitao sam to prije par godina pa se ispričavam ako sam pogrješio u naslovu ciklusa). Nikad neznaš što će se desit, pisac je predobar vodi radnju kroz različite likove (naslovi poglavlja su imena likova), ali nemože se mjeriti sa gospodarom, njegova knjiga (R.R. Martin-ova) je više sapuničasta (ima dosta afera), ima dosta perverznih scena (to sam pročitao par puta više nego ostatak) i krvavih, knjiga je smješna do suza i tužna do iste posljedice. Zato ako niste pročitali knjiga je vrijedna para kojih dođe, uostalom možete je posuditi od frenda koji je fantasy freak više od vas, ili jednostavno otić i posudit u bibliobusu.

Ellin
Posted: Nov 21 2008, 10:32 PM 973811

Ithilwen

Member No.: 228

QUOTE (Ingwë @ Nov 20 2008, 05:43 PM)
Pa koji izraz piše o originalu Beowulfa? Za "svjetlila" to jest?

rijec u originalu je "leoman" s crticom iznad "e", sto znaci da se ono izgovara dugacko. yes.gif
u engleskom prijevodu sam u tom stihu nasla obicno "light". tongue.gif

Nessa
Posted: Nov 30 2008, 10:39 PM 976325

Have coffe - Will travel

Member No.: 341

U zadnjih par tjedana na repertoaru (osim ponekog sf romana) je John Grisham. Najnovije štivo je The King of Torts - priča o odvjetniku srednjih godina (ponekad malo i nadobudnom roflmao.gif ) Clayu Carteru koji iz razočaranosti svojim životom prelazi u jedno nevjerojatno financijski bogato razdoblje, a sve zbog jednog naizgled random slučaja ubojstva u D.C.u. Za sad mi je knjiga zanimljiva, mada sam morala napravit pauzu jer mi se u glavi vrti od basnoslovnih tort suma wacko.gif Nekako mi se čini da se Grisham puno odmakao od svojih prvotnih romana u kojem je glavni junak spasio svijet (well sort of roflmao.gif ), sad ima likove koji su zasljepljeni blještavilom novca, privatnih mlažnjaka, fancy automobila i sav taj jazz koji ide uz to. Pokušavam odlučit koji mi se od ta dva stila više sviđa, ali nekako više naginjem onom starom Grishamu iz A Time to Kill, The Client, The Street Lawyer... Ovaj novi mi je nekako previše blještav i siv i ide prema onoj tko visoko leti nisko pada... Ali pri tome priče ne gube zanimljivost, samo su zaslijepljujuće, bar meni.

Nessa
Posted: Dec 4 2008, 02:38 PM 977226

Have coffe - Will travel

Eh skoro sam zaboravila lookaround.gif
Ove godine (i gle slučajnosti u ovom mjesecu isto tongue.gif) Japan obilježava 1000 godina od nastanka romana Genji monogatari (Pripovijest o Genjiu) autorice Murasaki Shikibu.

Zašto je sve to zanimljivo i značajno možete naći kod Kućanice. Enjoy, I had biggrin.gif
Tisuću godina Pripovijesti o Genjiju i Jedan sjajni princ i jedan kompromitirajući razgovor.

Edited by Nessa - Dec 4 2008, 02:38 PM

Ingwë
Posted: Dec 8 2008, 03:51 PM 978598

Fristajlo

Member No.: 497

Eh pročitah nekidan onaj Barbijerijev roman o Dioklecijanu i moram reći da sam bio ugodno iznenađen, vidi se da se čovjek potrudio....Doduše nije mogao a da ne spomene kupus u Aspalathosu al eto rofl.gif srećom nije ulazio previše u neke gurmanske teme.
Pa koga zanima Rim ili antička povijest hrvatskog prostora iskreno preporučam smilie.gif .

Ellethiel
Posted: Dec 17 2008, 05:06 PM 981523

Time is running out

Member No.: 1867

iz sf & fantasy sleep.gif

QUOTE (Nessa @ Dec 14 2008, 05:23 PM)
Oj vi narode koji čitate Twilight tj. Sumrak po naški ajde natipkajte mi neki kratki sadržaj, autora i ukratko zašto se to isplati čitat i što je najvažnije ima li toga nabavit na engleskom u knjižnicama biggrin.gif. Sutra idem u knjižnicu pa da vidim u čemu je caka prije filma sleep.gif.

autor: Stephenie Meyer
pa ja mislim da bi trebalo imat na engleskom u knjiznici, al ne znam kak je kod vas unsure.gif tongue.gif
ugl, sadrzaj tongue.gif
daklem, bila cura zvana Bella Swan koja je zivjela u Arizoni s majkom ali se odlucila preseliti k ocu u gradic Forks u drzavi Washington(starci-rastavljeni). i jeltane, ona je vrlo sramezljiva i nespretna cura koja nikad nije imala mnogo prijatelja i cijeni samocu i da, boji se krvi. i ugl, dode ona tamo u taj kisoviti Forks i u skoli si nagleda jednog zgodnog dececa Edwarda Cullena iz obitelji o kojoj kruze mnoge jezovite price etc.
i, da, oni se zaljube jen u drugog, but ima kvake - on je vampir sleep.gif bu sleep.gif
tako nekako tongue.gif

dal se isplati citat - to ovisi od osobe do osobe, ja recimo ne zalim sto sam procitala sleep.gif

wub.gif

Nessa
Posted: Dec 17 2008, 06:57 PM 981545

Have coffe - Will travel

A zašto smo to preselili u Ostale knjige kad je to fantasy? huh.gif Ajd dobro... Anyway na kraju nisam uzela, nekako mi se činilo previše emo za moj ukus doh.gif Doduše možda se i varam conf44.gif ali nekako sam imala osjećaj da ću prije ili kasnije zavitlat knjigu u najbliži zid, sklupčat se u fetusni položaj i naricat nad tužnom sudbinom nedostatka dobre literature roflmao.gif Možda se predomislim sleep.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Dec 17 2008, 08:45 PM 981564

Death from above

Member No.: 962

istina, ovisi od osobe do osobe... jednostavno, previše je nestvarna ljubav belle i edwarda, onako, počeš šiziti koliko je sve savršeno... no meni se svidjelo... al ja opet cmizrdim što se s.m. nije posvetila više ostalim likovima... previše je sve koncentrirano na bellu i edwarda i eventualno jacoba kasnije... alice i jasper su kul i emmett i volturi wow.gif
nda, na realistima sam... sviđaju mi se... gospođa bovary je super, barem koliko sam čitala ali sam na kareninoj i super mi je wub.gif

Anamil
Posted: Dec 17 2008, 09:05 PM 981566

Member No.: 1801

QUOTE (Eruanna Greenleaf @ Dec 17 2008, 08:44 PM)
ali sam na kareninoj i super mi je wub.gif

Karenjina se i meni sviđala, dobra karakterizacija likova (a kako bi bilo drugačije kod Tolstoja), čak mi je bolja nego Rat i mir.
Ja sam sada na Orhanu Pamuku: Zovem se Crvena, jedan neobičan roman, pun turcizama, ali zanimljiv, upoznaje čitatelja sa ne tako dalekom kulturom i načinom života booyah.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Dec 17 2008, 09:55 PM 981588

Death from above

u biti, ja uvijek volim pratit radnju, ne obazirem se toliko na likove kakvi su sami... stiva mi je najvise upao u oci... njega sam uvijek smatrala teskim kretencim i dok si citam, zamisljam si ga tak, a opet, on je neka dobricina teska... bonk.gif levin je super... (nda, molim da me se ne optuzuje sto neznam opisati zbog ceg mi je neki lik super, slaba sam na rijecima... jednostavno, imam likove koji su super i koje volim... i imam likove koji su - oni drugi... ) div294.gif

Faramir11
Posted: Dec 17 2008, 10:06 PM 981611

The Hobbit

Member No.: 485

nda, na realistima sam... sviđaju mi se... gospođa bovary je super, barem koliko sam čitala ali sam na kareninoj i super mi je wub.gif

Zlocin i kazna. wub.gif notworthy.gif

P.S. I ove ostale su odlicne (Madame Bovary i Otac Goriot). wub.gif

Edited by Faramir11 - Dec 17 2008, 10:06 PM

elentari
Posted: Dec 17 2008, 10:07 PM 981612

leptirić x3

Member No.: 752

previše je sve koncentrirano na bellu i edwarda i eventualno jacoba kasnije...

pročitala sam knjigu, ali nisam nikakav fan ili nešto....cijela priča mi je pre...plitka. conf44.gif
likovi su također loše okarakterizirani, osim ovih glavnih, stil pisanja autorice je na razini školske zadaćnice iz koje se dobije tri sleep.gif

plus - edward je savršen. ne volim kada su savršeni dry.gif

Eruanna Greenleaf
Posted: Dec 17 2008, 10:16 PM 981622

Death from above

QUOTE (elentari @ Dec 17 2008, 10:06 PM)
plus - edward je savršen. ne volim kada su savršeni dry.gif

zato je tu jasper div294.gif

@ dida - zločin i kazna mi stoji na polici već dvije godine i nikako da pročitam al uzmem sad za praznike... otac goriot mi nije nešto, al u planu mi je pročitat do kraja... vautrin je kul tongue.gif biggrin.gif rolleyes.gif

Faramir11
Posted: Dec 17 2008, 10:18 PM 981626

The Hobbit

Member No.: 485

QUOTE (Eruanna Greenleaf @ Dec 17 2008, 10:15 PM)

@ dida - otac goriot mi nije nešto, al u planu mi je pročitat do kraja... vautrin je kul  tongue.gif  biggrin.gif  rolleyes.gif

Ma sve je to osrednje, sve osim lika oca Goriota. bigsadeyes.gif wub.gif

Edited by Faramir11 - Dec 17 2008, 10:19 PM

915 replies since Nov 8 2008, 05:31 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (62) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Ostalo