Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Eä - hrvatski Tolkien portal
Soulsaver
Pages: (103) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Znanost, od biologije do etnologije.
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
Posted: Dec 15 2008, 04:47 PM 980814

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Seth @ Nov 29 2008, 01:27 PM)
Je, provjerio, okultacija je u ponedeljak, oko 18 h. Venera i Mjesec, sad cemo vidjet dal ce se razvedrit ovdje u Zagrebu do tad.
I kolko sam uspio vidit, Venera bio trebala nestat na tamnoj strani Mjeseca, a pojavit se opet na svijetlijoj.

Sa zakašnjenjem evo slika: Mjesec, Venera i Jupiter:

user posted image
Dan prije.. (30.11.)

I onda na dan okulacije Mjeseca i Venere 1.12: klap.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Lijep je bilo vidjeti kako Venera polako nestaje iza mjesečeva diska... U slučaju kada Mjesec pomrači zvjezdu, onda zvijezda instantno nestane. Sjećam se da sam jednom davnije promatrao okultaciju Aldebarana wow.gif klap.gif

sholky
Posted: Dec 17 2008, 10:40 AM 981412

Maia

Group: Members
Member No.: 98

10 najvaznijih dogadaja u znanosti 2008.

The Horse And The Rider
Posted: Dec 17 2008, 10:43 AM 981413

Ixiev mali vojnik

Member No.: 1811

Weeee! jumpy.gif

Divo, divno.. wub.gif

Seth
Posted: Dec 19 2008, 12:31 PM 981980

When in doubt, set
something on fire.

Member No.: 557

Meteroska kisa Ursida

Traje od 17. ovog mjeseca do 26. Mjesec je u ustapu 27. prosinca, tako da nebi trebao predstavljati problem u opazanju meteroske kise. Doduse, ljudi iz grada se tako i tako ne moraju nadati da ce nesto vidjeti, pa je najpametnije otici negdje van grada na sto tamnije mjesto.
Kisa je vidljiva cijele noci jer joj se radijant (prividna tocka izvorista meteora) nalazi blizu Malog Medvjeda (Ursa Minor, od tud i ime Ursidi).
Maksimum je 22. prosinca.
Prosjecan broj meteora je oko 5 po satu, pa sve do 30 i vise po satu.
Ovi meterosku kisu uzrokuje Tuttle komet koji je zadnji put mogao biti promatran u sijecnju ove godine, te mozda zbog toga bude i pojacana aktivnost Ursida, ali to nije sigurno.
U svakom slucaju, tko se nade negdje pri tamnom i cistom nebu, neka gleda u smjeru Malog Medvjeda i uziva.

user posted image

Olorin
Posted: Dec 20 2008, 05:19 PM 982311

Citizen of Imladris

Member No.: 80

QUOTE (sholky @ Dec 17 2008, 11:40 AM)
10 najvaznijih dogadaja u znanosti 2008.

Vecina navedenoga u clanku nema nikakve veze sa znanoscu, nego s politikom (americki izbori, nefunkcionalni LHR, kineski trovaci, porast cijena hrane, antraks), s otkricima iz predhodnih godina (HIV), odnosno zakasnjeloj reakciji politickih struktura na otkrica prethodnih godina (bifenol A). Kao najznacajniji dogadjaj u znanosti 2008. bih stavio Radmanovo istrazivanje na bakteriji Deinococcus Radiodurans, iako ce rezultati istrazivanja tek biti publicirani u nadolazecim godinama.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Dec 20 2008, 05:38 PM 982317

Uz velikoga čovjeka često dolaze i velike greške.

Member No.: 747

hvala seth

sholky
Posted: Dec 20 2008, 06:03 PM 982325

Maia

QUOTE (Olorin @ Dec 20 2008, 06:18 PM)

Vecina navedenoga u clanku nema nikakve veze sa znanoscu, nego s politikom (americki izbori, nefunkcionalni LHR, kineski trovaci, porast cijena hrane, antraks), s otkricima iz predhodnih godina (HIV), odnosno zakasnjeloj reakciji politickih struktura na otkrica prethodnih godina (bifenol A). Kao najznacajniji dogadjaj u znanosti 2008. bih stavio Radmanovo istrazivanje na bakteriji Deinococcus Radiodurans, iako ce rezultati istrazivanja tek biti publicirani u nadolazecim godinama.

Ali ovo sve sto si naborjao itekako ima veze sa znanoscu. Kod Americkih izbora npr. se pisalo o stavovima kandidata oko znanstvenih pitanja, i to je bila jedna od najvaznijih stvari za znanstveni svijet u prosloj godini.

Ima u znanosti puno vise toga od samih otrkica, posudim ti neke SciAmove ako hoces.

Seth
Posted: Dec 23 2008, 04:46 PM 983100

When in doubt, set
something on fire.

Member No.: 557

Saturn bez prstenova

Uglavnom, o cemu se tu radi je da ako cete slijedecih dana biti blizu teleskopa i pogledate u Saturn, mozebitno necete vidjeti njegove prstenove. Potrefilo se da se na ovaj period Saturn tako nagnuo u odnosu na Zemlju da su njegovi prstenovi u ravnini sa nasim planetom, tj. da ih gledamo postrance.
Prstenovi se sigurno nece vidjeti u 9. mjesecu slijedece godine, ali onda ce Saturn biti ionako preblizu Suncu da bi to itko primjetio.
Nakon Bozica negdje ce se prstenovi opet prividno odmaknuti i biti vidljivi, tako da je minimum ovih dana, tocnije bas na Bozicnu vecer. Slijedeca povoljna prilika za promatranje ovog nebeskog dogadaja ce bit tek 2038.

Ellin
Posted: Dec 23 2008, 11:11 PM 983199

Ithilwen

Member No.: 228

ajme, sjecam se kad sam ja promatrala istu pojavu 1994.! jumpy.gif wub.gif tada sam taman kupila svoj prvi teleskop, i zapravo, nisam promatrala te dane kad prsten nije bio vidljiv, nego sam nabavila teleskop taman kad je prsten opet poceo biti vidljiv, pa je izgledao kao tanka crtica. wow.gif wub.gif to mi je bilo prvo promatranje saturna i sjecam se da sam zinula od divljenja i uzivala. wub.gif jumpy.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Dec 29 2008, 12:01 AM 984892

Sholky imam jedno pitanje koje nema veza sa ovom temom pa ti odgovori tamo gdje ti mislis da bi bilo najbolje. Sto mislis o teoriji da se civilizacija ciklicki ponavlja? Mislim govoreci s znastvene strane.

sholky
Posted: Dec 29 2008, 12:51 AM 984902

Maia

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Dec 29 2008, 01:01 AM)
Sholky imam jedno pitanje koje nema veza sa ovom temom pa ti odgovori tamo gdje ti mislis da bi bilo najbolje. Sto mislis o teoriji da se civilizacija ciklicki ponavlja? Mislim govoreci s znastvene strane.

Ups, nisam ovo vidio, odgovor je u vjeri i razumu. Tj., i nije bas odgovor. rofl.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Dec 29 2008, 01:08 AM 984905

nisam ni ja previse cuo, tek sam sad naisao na tu teoriju. Kao civilizacija u biti raste do jednog svog maksimuma i onda pocne padati te proda, te se ponovo uzdize do odredenog stadija i onda opet pada i to sve nekako po Gaussovoj krivulji. Kad naidem na nesto vise i nesto detaljnije, znastvenije stavim tu, pa tko voli neka cita.

saruman
Posted: Dec 29 2008, 05:45 PM 985190

The wizard

Member No.: 130

Sve znanosti su tu - pa je i ekonomija. flex.gif

Ekonomska isplativost izgradnje sportskih dvorana i natjecanja!

What say you? biggrin.gif

saruman
Posted: Dec 29 2008, 05:56 PM 985205

The wizard

Member No.: 130

Oni će zajedno sa Slavkom Šimunovićem uložiti oko 100 milijuna eura u cijeli projekt, dok će Ingra biti izvođač radova. Zbog kratkog vremena, Holding se odlučio na varijantu operativnog leasinga cijelog projekta, što znači da će plaćati najam dvorane od čak 6 do 7 milijuna eura ili 40 milijuna kuna godišnje.  Sama dvorana koštat će 80 milijuna eura, a uz dvoranu i parkiralište na oko pet tisuća četvornih metara, gradit će se i trgovački centar, koji bi isplatio jedan dio investicije. Predviđeno je da parkiralište koristi trgovački centar tijekom dana, a u kasnim satima služilo bi za posjetitelje utakmice. Ono što je najveća briga gradske vlasti je od kuda će namaknuti tako veliki iznos najamnine, koju bi Grad, odnosno Holding plaćao čak 25 godina. Grad će investitorima godišnje plaćati čak 40 milijuna kuna najma, kada dvorana bude dovršena, a rok za dovršetak je 31.10. 2008. godine.Slavko Šimunović, grčki poduzetnik hrvatskog podrijetla, u projektu će sudjelovati idejnim rješenjem za dvoranu, koje je slično onome što je već gradio u Krakowu, Kölnu i Ateni. U Zagrebu Šimunović pregovara o gradnji obiju dvorana: višenamjenske dvorane kapaciteta 20.000 mjesta, te dugo očekivani Rukometni dom koji bi također ugostio dio natjecanja na SP-u 2009. godine.

Ajmo.. klap.gif

Godišnje treba iskeširati 40 milja kuna.
Plus režije, održavanje, plaće. zjev.gif

Dakle, mjesečno to je 3,3 milje kuna. eureka.gif

Dvorana ima 15 000 sjedala (5 tisuća ako je koncert).

Uzmimo da je cijena prosječne karte 100 kuna.

Treba popuniti dvoranu 2 puta mjesečno u potpunosti da se namiri najam.
ph34r.gif

I to nije problem dok je prvenstvo, problem je nakon toga. luuuud.gif

Anduril Ulair
Posted: Dec 29 2008, 06:01 PM 985212

Le Chef

Member No.: 110

da, ali racunaj da ovo jedno prvenstvo,kao sto je svjetkos rukometno, isplati najam za cijelu godinu...

a racunaj sada tu placanje parkinga, shoping centra, iznajmljivanje dvorane u razne svrhe...

moguce je wizzie...

1542 replies since Nov 12 2008, 05:26 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (103) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Ostalo